Średni Lej

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: T.E-12.28
Inne nazwy: Awen Górny, Dziura pod Lejem, Śnieżny Lej, Śnieżna Studnia w Kotlinach
Gmina: Kościelisko (gm. wiejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1880 m n.p.m.
Wystawa otworu: ku górze

Dane morfometryczne

Długość: 30.0 m
Deniwelacja: 16.0 m (-16.0m)

Współrzędne geograficzne

WGS84: N49.239295, E19.921065
WGS84: N49d 14.3577m, E19d 55.2639m
WGS84: N49d 14m 21.5s, E19d 55m 15.8s
UTM: Easting 421463, Northing 5454618, Zone 34

Lokalizacja otworu

W lewym (or.) zboczu Doliny Małej Łąki, w północno-wschodnim zboczu Małołączniaka, nad Kotlinami.

Dokumentacja graficzna

Drogi dojścia

Żółto znakowanym szlakiem podchodzimy Doliną Małej Łąki, następnie skręcamy na prawo, do Niżniej Świstówki i wyraźną, nieznakowaną ścieżką docieramy przez bulę i Przechód wiodący ukośną płytą nad próg, do Wyżniej Świstówki. Perć wiedzie stąd na prawo (ku W) do góry, pod ściany, do otworu Jaskini Śnieżnej T.E-13.01 i dalej żlebem wznoszącym się nieco na S od tego otworu, do Kotlin. Z buli ograniczającej Kotliny od E trawersujemy niewyraźną percią ponad 300 m ku WSW, aż do otworu Jaskini nad Kotlinami T.E-12.06, oznaczonego widoczną z daleka tyczką, następnie 35 m na NW, wprost do poszukiwanego otworu. Dojście i zwiedzanie łatwe.

Opis jaskini

    Otwór ma ponad 10 m średnicy. Ściany leja są strome, w dolnej części przewieszone. Jedynie zbocze północno-wschodnie jest łagodne i niewysokie. W ścianie SW widać otwór dostępny zjazdem. Prowadzi on do krótkiego korytarzyka, który zakręca niebawem na lewo, stromo do góry i uchodzi wąskim wylotem 3 m wyżej, w ukośnej szczelinie. Dno leja, pokryte zwykle grubym płatem zlodowaciałego śniegu, opada stromo ku SW. Można dostać się pod korek śnieżny szczeliną brzeżną. Tam, w zawalisku zablokowanym pod podciętymi ścianami istnieje system ciasnych korytarzyków i kominków. Zaobserwowano niewielkie zmiany ich układu w okresie kilku lat. W strefie zawaliska, kilka metrów na SE od leja znajduje się Komórka przy Średnim Leju T.E-12.67.

     Studnia rozwinęła się w wapieniach cukrowatych anizyku (trias środkowy) wierchowej jednostki Ździarów (fałd Czerwonych Wierchów). Jest to jeden z trzech wielkich lejów krasowych znajdujących się w rejonie Kotlin. Przy dnie występuje strefa zawaliskowa. Namulisko tworzą bloki wapieni, wapieni dolomitycznych, granitoidów oraz gleba. W korytarzyku położonym w SW ścianie występuje żwir i piaszczysta glina.

    Wilgotność, temperatura i przewiew zależne są od warunków atmosferycznych. Lej jest oświetlony, przydenne partie zawaliskowe - miejscami ciemne. Dno pokrywa gruby płat zlodowaciałego śniegu (często o miąższości przekraczającej 10 m). Dawniej (jeszcze w latach siedemdziesiątych naszego wieku) zalegał on zwykle przez cały rok; obecnie coraz częściej dno latem jest prawie lub całkiem wolne od śniegu. W leju rozwijają się rośliny kwiatowe, paprocie, mchy, wątrobowce, glony oraz porosty. Faunę reprezentują owady i ślimaki.

Historia

Historia badań

Budowę geologiczną tego rejonu zbadała Grochocka-Rećko (1963), zaznaczyła też na fotografii okolicy otwór używając nazwy Średni Lej. Wójcik (1978c) wymienił go pod nazwą Śnieżny Lej, zamieścił też uwagę, że kształt swój zawdzięcza on wodom z topniejącego śniegu.

Historia eksploracji

Lej znany był od dawna, jednak prawdopodobnie ze względu na swój charakter rzadko wzmiankowany w literaturze speleologicznej. Formy tego typu traktowano wyłącznie jako powierzchniowe i nie brano pod uwagę w rozważaniach o jaskiniach. W okresie 19-30 sierpnia 1959 r. grupa grotołazów zakopiańskich w składzie: S. Wójcik, D. Strelau i R. Sznuk zwiedziła lej i nadała mu nazwę Awen Górny. W sprawozdaniu z działalności Koła Zakopiańskiego KW S.Wójcik (1959-mat.arch.) zamieścił uwagę, że w awenie znajdował się „śnieg w formie dość dużej bryły”. Przypuszczano, że pod śniegiem jest otwór jaskini (informacja ustna Z. Wójcika).

Historia dokumentacji

Podczas prac nad inwentaryzacją jaskiń tatrzańskich OW PTPNoZ dokumentację leja sporządziła w dniu 22 sierpnia 1979 r. I. Luty przy współpracy Ł. Małachowskiego i M. Kropiwnickiej. Pomiary przeprowadzono busolą geologiczną Meridian i taśmą parcianą. Dane sytuacyjno-wysokościowe położenia otworu podano na podstawie pomiarów wykonanych w dniu 16 sierpnia 1981 r. przez Zespół Koła Naukowego Geodetów Górniczych AGH pod kierownictwem W. Borowca. Dane zaktualizowała I. Luty (2009).
Plan opracowała I. Luty.

Bibliografia

Grochocka-Rećko, K. 1963 (lokalizacja na fotografii obrazującej budowę geologiczną rejonu, pod nazwą Średni Lej); Wójcik, Z. 1978c (wzmianka o genezie); Borowiec, W. i in. 1977,1878 (dane morfometryczne pod nazwą „Śnieżna Studnia w Kotlinach” - prawdopodobnie dotyczy opisywanego obiektu); Luty, I. 1982b (informacja o pomiarach sytuacyjno wysokościowych otworu, bez nazwy); Gradziński, R. i in. 1985a (niektóre dane morfometryczne, orientacyjna lokalizacja na mapie); Luty, I. 1989a (dane morfometryczne, lokalizacja na mapie, dane historyczne); Siarzewski, W. 1994 (zjawiska lodowe); Jaskinie TPN 2000 (plan, przekrój i opis inwentarzowy).

Źródła

Wójcik, S. 1959 - sprawozdanie (wzmianka o „znalezieniu” i nadaniu nazwy Awen Górny); Wójcik, S. - Inwentarz (wymienia).

Opracowali

Jerzy Grodzicki
Izabella Luty