Numer inwentarzowy: T.E-11.58
Gmina: Kościelisko (gmina wiejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1704 m n.p.m.
Wystawa otworu: SSW
WGS84: N49.240366, E19.910673
WGS84: N49d 14.4220m, E19d 54.6404m
WGS84: N49d 14m 25.3s, E19d 54m 38.4s
UTM: Easting 420709, Northing 5454748, Zone 34
Dolina Miętusia, w prawym orograficznie zboczu Doliny Litworowej.
Drogi dojścia
Dojście niebieskim szlakiem wiodącym na Czerwone Wierchy. Około 150 m nad Kobylarzowym Żlebem skręcamy ze szlaku na prawo, w nieznakowaną ścieżkę trawersującą zbocze Czerwonego Grzbietu. Nad Doliną Litworową, gdzie perć się rozdziela, schodzimy prawą orograficznie stroną pierwszego żlebu na jej dno. Poniżej pierwszego w dnie doliny małego, pochyłego prożka ze żłobkami krasowymi, trawersujemy zbocze w kierunku górnego zasięgu widocznego stąd pierwszego od dołu płata kosodrzewiny. Otwór odnajdujemy pod małą skałką, przypominającą raczej kamień, w pobliżu kosówki. Dojście bez trudności, boczna szczelina niezwykle ciasna.
Opis jaskini
Za trójkątnym otworem (0,5x0,65 m) ograniczonym od góry wantą, opada 2 m prożek do niewielkiej komórki. (Uwaga! zawaliskowe dno i ściany komórki obsuwają się i zapadają w głąb szczeliny pod dnem). Na lewo w dół od komórki odchodzi niezwykle wąska szczelina z zaklinowanymi wantami, w której osuwające się kamienie lecą kilka metrów w głąb.
Jaskinia powstała w strefie zawaliska, na szczelinie tektonicznej o kierunku NNW-SSE, w wapieniach triasu serii wierchowej (fałd Czerwonych Wierchów). Ściany komórki buduje gruz wapienny zlepiony gliną. Namulisko tworzy autochtoniczny gruz wapienny, glina i gleba.
Wilgotność zależna jest od warunków atmosferycznych panujących na powierzchni terenu. Wyczuwa się przewiew. Komórka jest oświetlona, część szczeliny - ciemna. Rośliny kwiatowe występują przy otworze, do komórki sięgają mchy, glony i porosty. Fauna nie była obserwowana.
Historia
Historia eksploracji
Do 1998 r. opisywany obiekt był około 1,5 m nyżą znaną od dawna, nigdzie nie wzmiankowaną.
Historia dokumentacji
Podczas prac nad inwentaryzacją jaskiń tatrzańskich PTPNoZ I. Luty i R. Cygan przeprowadzili eksplorację i sporządzili w dniu 21 lipca 1998 r. dokumentację groty. Po wyjęciu dwóch want dno komórki osunęło się nagle o około 1,5 m w głąb szczeliny. Po usunięciu większej ilości kamieni powiększono nieco komórkę i odgruzowano częściowo szczelinę. Pomiary jaskini i położenia otworu wykonano przy użyciu zestawu Suunto i taśmy parcianej. Dane zaktualizowała I. Luty (2009).
Plan opracowała I. Luty.
Bibliografia
Jaskinie TPN 1999 (plan, przekrój i opis inwentarzowy).
Źródła
(brak informacji o źródłach)
Opracowali
Jerzy Grodzicki
Izabella Luty