Wąska Szczelina

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: T.D-08.53
Gmina: Kościelisko (gmina wiejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1100 m n.p.m.
Wystawa otworu: SW

Dane morfometryczne

Długość: 5.5 m
Deniwelacja: 0.0 m

Współrzędne geograficzne

WGS84: N49.250171, E19.866174
WGS84: N49d 15.0103m, E19d 51.9704m
WGS84: N49d 15m 00.6s, E19d 51m 58.2s
UTM: Easting 417486, Northing 5455885, Zone 34

Lokalizacja otworu

Na prawym orograficznie zboczu Doliny Kościeliskiej, na zboczach Organów, w żlebie odchodzącym za Bramą Kraszewskiego, za pierwszym mostkiem, patrząc w górę doliny. Żleb ten rozgałęzia się na dwie odnogi. Szczelina leży w prawej orograficznie ścianie północnego odgałęzienia.

Dokumentacja graficzna

Drogi dojścia

Dnem doliny docieramy do pierwszego mostka za Bramą Kraszewskiego. Dalej, po około 120 metrach marszu drogą, skręcamy do niewybitnego żlebu wciętego w strome, porośnięte lasem zbocze. Podchodzimy nim pod skałki ukryte w lesie. Pod nimi trawersem wracamy nieco w kierunku ujścia doliny i niebawem trafiamy na zachód, który wyprowadza nas nad ten niewysoki pas skałek, do płytkiego żlebu. Omijamy południową odnogę żlebu oraz niewielką skałkę, w której widać otwór Schronu pod Jaskinią Goryckiego T.D-08.20. Za tą skałką idziemy do góry północnym odgałęzieniem żlebu, aż w jego prawej orograficznie ścianie, nad półką, zauważamy otwór wąskiej szczeliny położonej nad niewielkim (1,7 m) progiem, pod okapem. Prowadzi do niego stroma, trawiasta półka. Dojście łatwe, zwiedzanie uciążliwe (ciasno).

Opis jaskini

   Trójkątny otwór ma 0,8 m szerokości i 1,5 m wysokości. Wiedzie do niezwykle ciasnego (z miejscem 0,23 m szerokości), szczelinowego korytarzyka, przy końcu rozdzielonego na dwie krótkie odnogi (prawa z dużym, odpękniętym głazem).

   Grotka rozwinęła się na dwóch ukośnych w stosunku do siebie szczelinach w wapieniach triasu (?) jednostki Organów (seria wierchowa, płaszczowina Czerwonych Wierchów). Na ścianach, tylko nieznacznie rozmytych, występują drobne nacieki grzybkowe. Namulisko tworzy brązowa glina, tuż przy otworze z domieszką gleby.

   Grota jest wilgotna. Światło pośrednie sięga do końca. Przewiewu nie wyczuwa się. W otworze widać porosty oraz nieco trawy. Obecności fauny nie stwierdzono.

Historia

Historia eksploracji

Wąska Szczelina zapewne znana była S. Zwolińskiemu, który w 1934 r. wraz z towarzyszem dokładnie penetrował żleb. Prawdopodobnie ze względu na małe rozmiary dotychczas nie wzmiankowano o niej w literaturze.

Historia dokumentacji

Podczas inwentaryzacji jaskiń tatrzańskich PTPNoZ otwór znalazła 27 lipca 1992 r. M. Kapełuś. Dokumentację szczeliny sporządziła następnego dnia I. Luty przy współpracy M. Kapełuś. Pomiary wykonano taśmą parcianą i busolą geologiczną Meridian. Fotografię otworu wykonała I. Luty. Dane zaktualizowała I. Luty (2009).
Plan opracowała I. Luty.

Bibliografia

Zwoliński, S. 1993 (wzmianka o znalezieniu drobnych nisz podczas penetracji żlebu, może dotyczyć opisywanego obiektu); Jaskinie TPN 1993b (plan i opis inwentarzowy).

Źródła

(brak informacji o źródłach)

Opracowali

Jerzy Grodzicki
Izabella Luty