Numer inwentarzowy: T.E-06.12
Gmina: Kościelisko (gmina wiejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1745 m n.p.m.
Wystawa otworu: ku górze
WGS84: N49.243742, E19.841723
WGS84: N49d 14.6245m, E19d 50.5034m
WGS84: N49d 14m 37.5s, E19d 50m 30.2s
UTM: Easting 415696, Northing 5455198, Zone 34
Dolina Lejowa, poniżej grani Kominiarskiego Wierchu, ponad Doliną Lejową.
Drogi dojścia
Z Polany na Stołach nieznakowaną ścieżką (stary szlak) wiodącą przez Przełęcz ku Stawku i Załupę docieramy w pobliże charakterystycznej igliczki skalnej. Stąd trawersujemy na lewo do góry, w okolice górnego otworu Bańdziocha Kominiarskiego E - 07.07a i dalej pod skałami, w kierunku wyraźnego żlebu opadającego po wschodniej stronie Kufy (razem ponad 400 m trawersu). W okolicy tego żlebu odnajdujemy poszukiwaną szczelinę. Od jej otworu na wprost, do góry, widać skałki pod granią, kryjące Jaskinię Skośną T.E-06.01; jedna z nich ma charakterystyczny kształt przypominający sfinksa. Dojście łatwe, miejscami nieco eksponowane, zwiedzanie łatwe, zacisk.
Opis jaskini
Otwarta od góry szczelina o zmiennej szerokości (średnio 1-1,5 m), wysoka do 5,5 m, przebiega w kierunku SW - NE. Jej wschodnia część została przesunięta ku N na poprzecznym uskoku. Przy zachodnim krańcu szczeliny widać duży lej krasowy (średnicy 2,5 m) o dnie zasłanym wielkimi wantami. Wprowadza on do szczeliny, która zaraz zakręca nieco na lewo i zwęża się znacznie. Za małym prożkiem z wanty północna ściana zanika (zastępuje ją nasyp ziemny), by po kilku metrach znów się pojawić. Na tym odcinku dno szczeliny stromo opada. Idąc 4 metry dalej, w dół, na wprost spotykamy zamykającą drogę ścianę poprzecznego uskoku (wysoką na 5,5 m). Przy niskim stanie śniegu i lodu, który gromadzi się tu, czasem udaje się przedostać pod ścianą na lewo (ku N), przez zacisk, do dalszej części szczeliny. W części tej wznosi się ona prosto ku NE, jest szeroka na 1,2 do 1,8 m, a jej 5,5-metrowe ściany tracą stopniowo wysokość i uchodzą po 5 m do leja (mniejszego niż poprzedni).
Opisywany obiekt jest rozwartą szczeliną tektoniczną o charakterze zawaliskowym, która powstała w wapieniach malmo-neokomu wierchowej serii paraautochtonicznej. Ściany są nieco zwietrzałe, bez nacieków. Dno buduje gruz wapienny, wielkie wanty i gleba.
Wilgotność i przewiew zależne są tu od warunków atmosferycznych panujących na powierzchni terenu. Bez względu na pogodę wyczuwa się jednak z głębi zimny przeciąg. W najgłębszej części szczeliny zalega, zwykle przez cały rok, płat lodu i śniegu. Światło sięga do końca.
W szczelinie rozwijają się nieliczne roślinny kwiatowe, nieco paproci, mchy, glony i porosty. Faunę reprezentują owady i ślimaki.
Historia
Historia eksploracji
Opisywany obiekt znany był od dawna. Ogólną wzmiankę o nim (bez nazwy) zamieścił W.W. Wiśniewski (1989).
Historia dokumentacji
Podczas prac nad inwentaryzacją jaskiń tatrzańskich prowadzonych przez OW PTPNoZ, dokumentację szczeliny sporządziła I. Luty w dniu 5 lipca 2004 r. Pomiary wykonano przy użyciu busoli i klizymetru Suunto oraz taśmy parcianej. Dane zaktualizowała I. Luty (2009).
Plan opracowała I. Luty.
Bibliografia
Wiśniewski, W.W. 1989 (wzmianka bez nazwy o braku dokumentacji); Jaskinie TPN 2004 (plan i opis inwentarzowy).
Źródła
(brak informacji o źródłach)
Opracowali
Jerzy Grodzicki
Izabella Luty