Szczelina z Mostkiem

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: T.D-08.62
Gmina: Kościelisko (gm. wiejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1218 m n.p.m.
Wystawa otworu: NW

Dane morfometryczne

Długość: 9.5 m
Deniwelacja: 6.8 m (+6.8 m )

Współrzędne geograficzne

WGS84: N49.246817, E19.868943
WGS84: N49d 14.8090m, E19d 52.1366m
WGS84: N49d 14m 48.5s, E19d 52m 08.2s
UTM: Easting 417682, Northing 5455509, Zone 34

Lokalizacja otworu

Na prawym orograficznie zboczu Doliny Kościeliskiej, w Organach, na południe od Zamczyska.

Dokumentacja graficzna

Drogi dojścia

Idziemy drogą wiodącą dnem doliny do pierwszego, wyraźnego żlebu odchodzącego około 200 metrów za odgałęzieniem szlaku sprowadzającego z Jaskini Mroźnej. Żlebem tym czasami spływa mała struga wody. Idziemy nim do góry, pokonując łatwy, lecz śliski próg w dolnym pasie skał. Wyżej przecinamy niewyraźną perć trawersującą zbocze i wznosimy się żlebem pod następne skały, które w końcu zamykają go. Nieco przed zakończeniem żlebu, trawersujemy kilkadziesiąt metrów na prawo (ku S), do góry i pod murem skalnym odnajdujemy otwór Jaskini pod Murem T.D-08.56. Stąd idziemy ku S, pod skałami. Za nimi skręcamy na lewo, do góry i po kilkudziesięciu metrach docieramy do przełączki, za którą przedostajemy się wąską półką pod zwalonymi drzewami. Kilkadziesiąt metrów dalej widać po prawej stronie dwie nyże. Dolna - to Nyża z Dzięglem. Stąd wspinamy się kruchym około 3-metrowym progiem (trudności II) i dalej bardzo stromym, trawiastym upłazem pod ścianę, do poszukiwanego otworu. Znajduje się on 18 metrów powyżej Nyży z Dzięglem T.D-08.61. Można w ten rejon dojść od strony Zamczyska: trawersujemy zbocze na południe. Na przełączce, za pierwszym żlebem, odnajdujemy perć, którą schodzimy w pobliże otworu Nyży z Dzięglem. Dojście dość trudne, eksponowane, zwiedzanie łatwe.

Opis jaskini

   Wysoki (około 7 m), pochylony otwór prowadzi do szczelinowej nyży, o stromym, wznoszącym się dnie. Spiętrza się ono kilkoma niewielkimi progami, a wysoko nad pierwszym z nich widać mały mostek skalny.

   Nyża powstała na szczelinie 120°/65°N w wapieniach triasu środkowego jednostki Organów (seria wierchowa, płaszczowina Czerwonych Wierchów). Ściany są niezwykle kruche, pokryte gęstą siecią spękań kliważowych. Namulisko tworzy głównie osad rezydualny oraz wapienny gruz, a przy otworze - nieco gleby.

   Szczelina jest sucha, widna, bez przewiewu. W otworze rozwija się roślinność kwiatowa, głębiej występują paprocie, porosty, mchy, wątrobowce i glony. Faunę reprezentują ślimaki i owady.

Historia

Historia eksploracji

Nyża zapewne była znana od dawna, jednak brak o niej wzmianek w literaturze.

Historia dokumentacji

W trakcie inwentaryzacji jaskiń tatrzańskich OW PTPNoZ dokumentację sporządziła w dniu 20 sierpnia 1993 r. I. Luty przy współpracy E. Szczęsny i T. Mardala. Pomiary wykonano taśmą parcianą i busolą geologiczną Meridian. Dane zaktualizowała I. Luty (2009).
Plan opracowała I. Luty.

Bibliografia

Jaskinie TPN 1993b (plan, przekrój i opis inwentarzowy).

Źródła

(brak informacji o źródłach)

Opracowali

Jerzy Grodzicki
Izabella Luty