Numer inwentarzowy: T.D-17.07
Inne nazwy: Szczelina w Zawracie Kasprowym II
Gmina: Zakopane (gmina miejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1438 m n.p.m.
Wystawa otworu: SSW
WGS84: N49.250334, E19.983198
WGS84: N49d 15.0200m, E19d 58.9919m
WGS84: N49d 15m 01.2s, E19d 58m 59.5s
UTM: Easting 426003, Northing 5455782, Zone 34
W prawym orograficznie zboczu Doliny Kasprowej, w południowej części zachodniego zbocza Zawraciku Kasprowego.
Drogi dojścia
Z Kuźnic idziemy zielono znakowaną drogą wiodącą na Myślenickie Turnie do miejsca, gdzie opuszcza ona dno Kasprowego Potoku (jest tu duży zakręt), dalej wyraźną, nieznakowaną ścieżką, która prowadzi nad zachodnim brzegiem tego potoku. Po około 400 m od zejścia ze szlaku skręcamy w lewe odgałęzieni ścieżki i niebawem przechodzimy przez suche koryto potoku na przeciwległy stok. Wznosimy się następnie mniej wyraźną percią pod ścianami Zawraciku Kasprowego. Po około 200 m omijamy charakterystyczną iglicę skalną odizolowaną od głównego muru i po następnych 80 m - próg prowadzący do otworu Jaskini Kasprowej Średniej (odchodzi stąd do dna doliny piarżysty żleb). Idziemy dalej zachodem pod skałami, nieco na lewo do góry, percią wyprowadzającą na Rówienki (ku ESE) około 70 m, do otworu Szczeliny w Zawracku Kasprowym I. Dalej podchodzimy około 60 m ku SE, do małego siodełka nad żlebem wyprowadzającym na przełęcz Rówienki. Poszukiwany otwór, położony u podnóża skałki nad tym siodełkiem, jest ukryty wśród traw. Dojście i zwiedzanie bez trudności, szczelina bardzo ciasna.
Opis jaskini
Otwór jest trójkątny, ma 0,65 m szerokości i 0,5 m wysokości. Prowadzi do ciasnej, pionowej szczeliny o poziomym dnie, która po 2 m zwęża się do 0,2 m, a 1 m dalej jest ona zbyt wąska, aby przejść.
Szczelina powstała w wapieniach malmo-neokomu (seria wierchowa, fałd Giewontu). Ściany są gładkie. Namulisko stanowi przy otworze gleba, głębiej występuje rezydualny osad gliniasty oraz gruz autochtoniczny.
Grota jest wilgotna. Światło sięga do końca. Przewiewu latem nie wyczuwa się. Przy otworze rozwijają się bujnie rośliny kwiatowe, w głębi, na dnie i ścianach widać mchy, glony, i porosty. Występują owady oraz przy otworze - ślimaki.
Historia
Historia eksploracji
Szczelina nie była wzmiankowana w literaturze speleologicznej do czasu zinwentaryzowania, być może ze względu na małe rozmiary.
Historia dokumentacji
Podczas prac nad inwentaryzacją jaskiń tatrzańskich prowadzonych przez OW PTPNoZ, jej dokumentację sporządziła I. Luty przy współpracy L. Młynarskiego w dniu 22 lipca 1979 r., wykonała wtedy również pomiary sytuacyjno-wysokościowe położenia otworu metodą ciągu busolowo-taśmowego. Pomiary przeprowadzono busolą geologiczną Meridian i taśmą parcianą. Dane zaktualizowała I. Luty (2009).
Plan opracowała I. Luty.
Bibliografia
Kardaś, R. M. 1980a (wzmianka o zinwentaryzowaniu, bez nazwy); Jaskinie TPN 2002b (plan i opis inwentarzowy).
Źródła
(brak informacji o źródłach)
Opracowali
Jerzy Grodzicki
Izabella Luty