Szczelina w Zadnim Kościelcu

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: T.G-19.02
Gmina: Zakopane (gmina miejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 2075 m n.p.m.
Wystawa otworu: S

Dane morfometryczne

Długość: 6.8 m
Deniwelacja: 7.3 m (+5.5 m , -1.8m)

Współrzędne geograficzne

WGS84: N49.222862, E20.014019
WGS84: N49d 13.3717m, E20d 00.8411m
WGS84: N49d 13m 22.3s, E20d 00m 50.5s
UTM: Easting 428206, Northing 5452699, Zone 34

Lokalizacja otworu

Tatry Wysokie, Dolina Stawów Gąsienicowych, w południowej ścianie Zadniego Kościelca około 35 m. poniżej północnego siodła Mylnej Przełęczy od strony Doliny Stawów Gąsienicowych.

Dokumentacja graficzna

Drogi dojścia

Ze schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej idziemy czarnym szlakiem prowadzącym na Świnicką Przełęcz. Szlak doprowadza nas do starej, obecnie zamkniętej ścieżki łączącej Przełęcz Karb, ze Świnicką Kotlinką. Ze szlaku skręcamy w ścieżkę i podążamy nią do Zadniego Stawu Gąsienicowego. Znad stawu idziemy po piargach i upłazkach wprost na północne siodło Mylnej Przełęczy. Około 20 m. przed Mylną Przełęczą, w miejscu gdzie droga przechodzi w skalną rynnę, po lewej stronie, w południowej ścianie Zadniego Kościelca znajduje się otwór jaskini Wyżniej Szczeliny w Zadnim Kościelcu T.G-19.01. Około 20 m. przed jej otworem po lewej stronie, około 12 m. powyżej podstawy ściany Zadniego Kościelca znajduje się szukany otwór. Dojście dość trudne (II+), lina przydatna zwłaszcza w zejściu, zwiedzanie łatwe.

Opis jaskini

     Otwór jaskini to wysoka na 6 m szczelina o szerokości 0,6 m u podstawy, zwężająca się ku górze. Tuż za otworem znajduje się rozwinięta na szczelinie studzienka o głębokości 1,8 m i zaklinowany głaz. Za nim znajduje się zwężający się korytarz o długości 5 m przechodzący w niedostępną szczeliną. W końcowej jej części w stropie widoczne jest niedostępne dla człowieka połączenie z powierzchnią. 

     Jaskinia rozwinęła się w granitoidach krystaliniku Tatr Wysokich. Jest to szczelina tektoniczna rozwarta grawitacyjnie w kierunku osi doliny Stawów Gąsienicowych. Ściany jaskini są lite. W kilku miejscach znajdują się zaklinowane bloki skalne i kamienie. Spąg jaskini pokrywa autochtoniczny rumosz skalny.

    Światło dzienne oświetla zewnętrzną część szczeliny, do końcowych partii dociera światło rozproszone. Jaskinia jest sucha, po opadach miejscami wilgotna, a jej mikroklimat jest uzależniony od warunków atmosferycznych. Wewnątrz jaskini obserwowano porosty i mchy. Obserwacje fauny nie były prowadzone.

Historia

Historia eksploracji

Jaskinia mogła być znana od dawna, gdyż jej otwór jest widoczny ze ścieżki prowadzącej na Mylną Przełęcz.

Historia dokumentacji

Dokumentację jaskini sporządzili 5 października 2000 r. A. Gajewska i M. Głuszkowski. Pomiary wykonano busolą Sisteco i taśmą parcianą. Zaktualizował K. Recielski (2009 r.).
Plan opracowała A. Gajewska.

Bibliografia

Jaskinie TPN 2002 (plan i opis inwentarzowy).

Źródła

(brak informacji o źródłach)

Opracowali

Jerzy Grodzicki
Krzysztof Recielski