Szczelina w Panienkach Smytniańskich

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: T.F-07.02
Gmina: Kościelisko (gm. wiejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1220 m n.p.m.
Wystawa otworu: NE

Dane morfometryczne

Długość: 3.3 m
Deniwelacja: 2.1 m (+2.1 m )

Współrzędne geograficzne

WGS84: N49.233379, E19.853019
WGS84: N49d 14.0027m, E19d 51.1811m
WGS84: N49d 14m 00.2s, E19d 51m 10.9s
UTM: Easting 416500, Northing 5454033, Zone 34

Lokalizacja otworu

W prawym orograficznie zboczu Doliny Smytniej (lewy orograficznie stok Doliny Kościeliskiej), W Smytniańskich Turniach, nazywanych dawniej Panienkami Smytniańskimi.

Dokumentacja graficzna

Drogi dojścia

Doliną Kościeliską docieramy około 100 m za Krzyż Pola. Stąd skręcamy na prawo, w kierunku widocznych z doliny Panienek. Wznosimy się stromym, lesistym stokiem, odnajdując niewyraźne perci zwierzęce, aż pod skałki. Idziemy tuż pod nimi około 150 m , po północnej stronie, następnie skręcamy na lewo, do pierwszego napotkanego, wchodzącego w turnie żlebu. Wznosi się on bardzo stromo, pod kątem 45-50°. W jego górnym zakończeniu trafiamy do poszukiwanego otworu. Dojście łatwe, w górnej części nieco eksponowane, zwiedzanie bez trudności.

Opis jaskini

    Otwór jest szczelinowy, przypomina kształtem pochylony prostokąt. Za nim należy pokonać zacisk między ścianą i odstrzeloną płytą. Dno szczeliny wznosi się bardzo stromo, a za jej zwężeniem (0,3 m) - nieco wypłaszcza. Tam podwyższenie stropu i rozszerzenie szczeliny tworzy jakby maleńką komórkę, która zaraz zaciska się.

    Opisywany obiekt powstał na szczelinie w wapieniach triasu wierchowej serii paraautochtonicznej. Ściany są zwietrzałe. Skąpe namulisko buduje próchnica, nieco gruzu wapiennego i w głębi - gliny.

    Wilgotność i przewiew zależne są częściowo od warunków atmosferycznych panujących na powierzchni terenu; zwykle jest wilgotno i prawie bez przewiewu. Światło odbite dociera do końca.

    W otworze występują rośliny kwiatowe oraz, również na ścianach, mchy i porosty. Faunę reprezentują owady.

Historia

Historia eksploracji

O opisywanym obiekcie brak wzmianek w literaturze speleologicznej.

Historia dokumentacji

Podczas prac nad inwentaryzacją jaskiń tatrzańskich prowadzonych przez OW PTPNoZ, dokumentację szczeliny sporządziła we wrześniu 2002 r. I. Luty przy współpracy A. i T. Mardali. Pomiary wykonano przy użyciu busoli i klizymetru Silva oraz taśmy parcianej.
Plan opracowała I. Luty.

Bibliografia

Jaskinie TPN 2004 (plan, przekrój i opis inwentarzowy).

Źródła

(brak informacji o źródłach)

Opracowali

Jerzy Grodzicki
Izabella Luty