Numer inwentarzowy: T.D-16.13
Gmina: Zakopane (gmina miejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1293 m n.p.m.
Wystawa otworu: W
WGS84: N49.251310, E19.931929
WGS84: N49d 15.0786m, E19d 55.9157m
WGS84: N49d 15m 04.7s, E19d 55m 54.9s
UTM: Easting 422273, Northing 5455942, Zone 34
W prawym orograficznie zboczu Doliny Goryczkowej, w Myślenickich Turniach.
Drogi dojścia
Doliną Bystrej do ujścia Kasprowego Potoku, dalej wschodnim zboczem Doliny Goryczkowej, pod Myślenickimi Turniami, w kierunku wyciągu narciarskiego. W miejscu, gdzie po lewej stronie widać w górze pierwsze skały, opuszczamy drogę i podchodzimy pod nie stromym zboczem Po około 80 m docieramy do odpękniętej turni wapiennej, położonej tuż przy zwartym murze skalnym Trawersujemy pod tym murem około 50 m, do bardzo stromego żlebu trawiasto-skalistego. Żlebem tym wspinamy się około 30 m do podnóża skałki w grani, gdzie są dwa otwory rozwinięte na pionowej szczelinie. Poszukujemy górnego z nich, większego. Wspinamy się dalej żlebem, na szczyt turni (nieco trudno) i zjeżdżamy z niej (z drzewa) kilka metrów wprost do otworu. (Wspinaczka od dołu po kruchej, przewieszonej skale jest ryzykowna). Dojście w końcowym odcinku nieco trudne, eksponowane, zwiedzanie łatwe.
Opis jaskini
Myty, zaokrąglony otwór (0,8x0,9m), przedłużający się w szczelinę ku dołowi, prowadzi do krótkiego, szczelinowego korytarzyka. Przy jego północnej ścianie, ponad zbyt wąskim dnem szczeliny, wiedzie wygodna, mała półka skalna, nad którą przed końcem korytarza widać myte rozszerzenie (do 1,3 m) i zaraz potem zwężenie.
Schronisko rozwinęło się na szczelinie w wapieniach serii wierchowej (fałd Giewontu). Ściany są nieco zwietrzałe. Namulisko jest skąpe, stanowi je drobny gruz wapienny, nieco gliny, a przy otworze odrobina nawianej gleby.
Szczelina jest sucha, bez przewiewu, widna. W otworze występują nieliczne rośliny kwiatowe oraz mchy i porosty. Faunę reprezentują owady.
Historia
Historia eksploracji
Opisywany obiekt nie był wzmiankowany wcześniej w literaturze speleologicznej. Dostrzegła go z Kalackiej Turni I. Luty w 1995 r.
Historia dokumentacji
Podczas prac nad inwentaryzacją jaskiń tatrzańskich prowadzonych przez OW PTPNoZ, dokumentację szczeliny sporządziła I. Luty przy współpracy M. Kapełuś w czerwcu 2001 r. Pomiary wykonano przy użyciu busoli i klizymetru Sunto oraz taśmy parcianej. Dane zaktualizowała I. Luty (2009).
Plan opracowała I. Luty.
Bibliografia
Jaskinie TPN 2004 (plan, przekrój i opis inwentarzowy).
Źródła
(brak informacji o źródłach)
Opracowali
Jerzy Grodzicki
Izabella Luty