Szczelina w Mnichowych Turniach II

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: T.E-13.18
Gmina: Kościelisko (gm. wiejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1680 m n.p.m.
Wystawa otworu: SW

Dane morfometryczne

Długość: 4.5 m
Deniwelacja: 3.5 m (+3.5 m )

Współrzędne geograficzne

WGS84: N49.244489, E19.928506
WGS84: N49d 14.6693m, E19d 55.7104m
WGS84: N49d 14m 40.2s, E19d 55m 42.6s
UTM: Easting 422013, Northing 5455187, Zone 34

Lokalizacja otworu

Dolina Małej Łąki, w prawym (or.) zboczu Doliny Małej Łąki (Niżniej Świstówki), w podszczytowych partiach zachodniego zbocza Mnichowych Turni.

Dokumentacja graficzna

Drogi dojścia

Żółto znakowanym szlakiem podchodzimy Doliną Małej Łąki w pobliże Przełęczy Kondrackiej, następnie skręcamy na prawo, do Mnichowego Siodła i w dogodnym miejscu trawersujemy trawiaste zbocze nad ścianami Mnichowych Turni. Omijamy wylot żlebu Poszukiwaczy Jaskiń (za turnią zwaną Dziadkiem) i schodzimy do następnego, trawiastego żlebu (za turnią Babka). Żleb ten kończy się wkrótce urwiskiem Po prawej (or.) stronie tego żlebu, pod ścianą znajduje się obszerny otwór poszukiwanej szczeliny. Jest on widoczny z dna Niżniej Świstówki na N od pionowej szczeliny przecinającej całe zbocze. Dojście i zwiedzanie bez trudności.

Opis jaskini

    Obszerny otwór o wysokości 1,7 m i szerokości 0,8 m prowadzi do wznoszącego się stromo szczelinowego korytarza. Korytarz zakończony jest małym kominkiem w stropie, zablokowanym od góry wantami.

    Szczelina powstała w wapieniach należących do wierchowej jednostki Organów (fałd Czerwonych Wierchów). Namulisko tworzy gleba oraz drobny gruz wapienny.

    Wilgotność i przewiew zależne są od warunków atmosferycznych panujących na powierzchni terenu. Światło rozproszone dociera do końca.

    Przy otworze rozwijają się bujnie rośliny kwiatowe, głębiej sięgają mchy, glony i porosty, które pokrywają częściowo ściany.

    Faunę reprezentują owady i ślimaki.

Historia

Historia eksploracji

Brak wzmianek o tym obiekcie w literaturze speleologicznej do czasu zinwentaryzowania go.

Historia dokumentacji

Podczas prac nad inwentaryzacją jaskiń tatrzańskich OW PTPNoZ dokumentację szczeliny sporządziła w dniu 20 września 1978 r. I. Luty przy współpracy A. Domosławskiej. Pomiary wykonano busolą geologiczną Meridian i taśmą parcianą. Dane zaktualizowała I. Luty (2009).
Plan opracowała I. Luty.

Bibliografia

Burkacki, M. i in. 1984 (informacja o odkryciu i udokumentowaniu); Luty, I. 1989b (dane morfometryczne, lokalizacja na mapie i rysunku ścian Mnichowych Turni, dane historyczne); ); Jaskinie TPN 2000 (plan, przekrój i opis inwentarzowy).

Źródła

(brak informacji o źródłach)

Opracowali

Jerzy Grodzicki
Izabella Luty