Szczelina przy Lodowej nad Kufą
Informacje ogólne
Numer inwentarzowy: T.D-06.09
Gmina: Kościelisko (gmina wiejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1675 m n.p.m.
Wystawa otworu: N
Dane morfometryczne
Długość: 12.0 m
Deniwelacja: 3.9 m (+3.9 m )
Współrzędne geograficzne
WGS84: N49.244166, E19.839173
WGS84: N49d 14.6500m, E19d 50.3504m
WGS84: N49d 14m 39.0s, E19d 50m 21.0s
UTM: Easting 415511, Northing 5455248, Zone 34
Lokalizacja otworu
Dolina Chochołowska, w północnych stokach Kominiarskiego Wierchu, ponad Doliną Dudową, w grzbiecie nad Kufą. Grzbietem tym przebiega w kierunku N - S wąska grańka skalna. poszukiwany otwór znajduje się nieco na zachód od niej.
Dokumentacja graficzna
(brak dokumentacji graficznej)
Drogi dojścia
Z Polany na Stołach nieznakowaną ścieżką wiodącą przez Przełęcz ku Stawku i Załupę docieramy w pobliże charakterystycznej igliczki skalnej. Stąd trawersujemy ponad 500 m tuż nad ścianami Tylkowiańskich Spadów, ku W, odnajdując gubiącą się, niewyraźną perć. Po przekroczeniu grańki w grzbiecie wznoszącym się nad Kufą, trawersujemy jeszcze około 20 - 30 m, do poszukiwanego otworu. Znajduje się on kilka metrów za otworem Jaskini Lodowej nad Kufą, w rozwartej szczelinie tektonicznej. Dno tej szczeliny wznosi się stromo. Mijamy w niej boczną, również otwartą od góry szczelinę i po długiej na 2 m, płytowej wancie dostajemy się na duży głaz zaklinowany w głównej szczelinie (po 8 m od początku szczeliny). Głaz jest przykryty okapem otworu, jaki tworzy zawalisko stropowe. Dojście łatwe, w górnej części eksponowane, zwiedzanie łatwe.
Opis jaskini
Otwór znajduje się w wysokiej na kilka metrów szczelinie o równoległych ścianach, szerokości 0,8 m. Prowadzi on do wznoszącego się, szczelinowego korytarza o wysokości ponad 2 m, od którego zaraz odchodzi wstecz, nad 1,6-metrowym prożkiem, krótka, zwężająca się szczelina. Na wprost, po 4,5 metrach główny korytarz zakręca dwukrotnie (zakręt typu zygzak). Przy zakręcie widać krótką odnogę (pochyły kominek). Dalej korytarz biegnie prosto, do góry, wznosi się 2-metrowym progiem (widać pod nim niewielką nyżę) i niebawem zamyka go zawalisko.
Jaskinia powstała na rozwartej szczelinie tektonicznej w wapieniach malmo-neokomu wierchowej serii paraautochtonicznej. Szczelina jest nieco rozmyta, lekko meandruje. Jej ściany są gładkie, nieco zwietrzałe, strop tworzy zawalisko. Dno buduje gruz wapienny z domieszką gleby i duże bloki skalne.
Jaskinia jest wilgotna, wyczuwa się w niej bardzo zimny, silny przewiew. Światło rozproszone sięga do zakrętu.
W otwartej szczelinie przed otworem występują rośliny kwiatowe, mchy i paprocie, pod okapem otworu mchy i nieliczne paprocie. Na ścianach widać porosty.
Faunę reprezentują owady (min. motyle Scoliopteryx libatrix, pająki, szare ćmy, muchówki) i znalezione w otworze ślimaki.
Historia
Historia eksploracji
Opisywany obiekt znany był wcześniej W.W. Wiśniewskiemu, który w latach 1986-88 poszukiwał jaskiń w masywie Kominiarskiego Wierchu. W wykazie jaskiń tego masywu wymienia on szczelinę i podaje niektóre dane morfometryczne (Wiśniewski,1988).
Historia dokumentacji
Podczas prac nad inwentaryzacją jaskiń tatrzańskich prowadzonych przez PTPNoZ, jej dokumentację sporządziła I. Luty przy współpracy K. Kędrackiej i K. Recielskiego w dniu 16 września 2003 r. Pomiary wykonano przy użyciu busoli i klizymetru Sisteco oraz taśmy parcianej. Fotografie wykonał K. Recielski. Dane zaktualizowała I. Luty (2009).
Plan opracowała I. Luty.
Bibliografia
Wiśniewski, W.W. 1988 (wymienia w wykazie jaskiń Kominiarskiego Wierchu, podaje niektóre dane morfometryczne); Jaskinie TPN 2004 (plan i opis inwentarzowy).
Źródła
(brak informacji o źródłach)
Opracowali
Jerzy Grodzicki
Izabella Luty