Szczelina przy Bańdziochu

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: T.E-07.44
Gmina: Kościelisko (gmina wiejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1450 m n.p.m.
Wystawa otworu: NE

Dane morfometryczne

Długość: 2.8 m
Deniwelacja: 3.2 m (+3.2 m )

Współrzędne geograficzne

WGS84: N49.244180, E19.849610
WGS84: N49d 14.6508m, E19d 50.9766m
WGS84: N49d 14m 39.0s, E19d 50m 58.6s
UTM: Easting 416270, Northing 5455237, Zone 34

Lokalizacja otworu

Dolina Kościeliska, w prawym orograficznie zboczu Żlebu Żeleźniak wciętego w zachodnim stoku Doliny Kościeliskiej, przy dolnym otworze Jaskini Bańdzioch Kominiarski T.E-7.7a.

Dokumentacja graficzna

Drogi dojścia

Z Polany na Stołach idziemy nieznakowaną ścieżką przez Przełęcz ku Stawku powyżej następnego wypłaszczenia terenu, aż do wyraźnego stromienia stoku. Stąd, przy rozwidleniu ścieżki, skręcamy nieco na lewo i trawersujemy zbocze percią wiodącą w kierunku dolnego otworu Jaskini Bańdzioch Kominiarski T.E-7.7a (na trawersie miejscami przydatna jest lina poręczowa). Schodząc z ostatniej grzędy skalnej na platformę pod tym otworem spotykamy poszukiwany otwór, ukośnie wznoszący się nad podstawą ściany, po prawej stronie. Dojście w końcowej części trudne, eksponowane, przydatna lina poręczowa, zwiedzanie łatwe.

Opis jaskini

    Otwór wyznacza linia okapu o długości około 4 m, pod którym biegnie bardzo stromo wznosząca się ku NW półka skalno-trawiasta. Układ ten tworzy płytką, szczelinową nyżę. W jej dolnej części odchodzi bardzo wąska, krótka szczelinka, natomiast w górnej części - nieco szerszy korytarzyk o przekroju trójkątnym (0,5x2 m). Sięga on w głąb skały na 2,8 m (od linii okapu) i kończy się ślepo.

    Schronisko powstało na szczelinach w wapieniach malmo-neokomu wierchowej serii paraautochtonicznej. Ściany są nieco zwietrzałe. Namulisko buduje głównie gleba i nieco gruzu wapiennego, w głębi szczeliny widać żółty osad gliniasty.

    Schronisko jest suche, bez przewiewu. Światło sięga do końca. W nyży rozwijają się rośliny kwiatowe oraz mchy i porosty, które sięgają w głąb szczeliny. Obecności fauny nie stwierdzono.

Historia

Historia eksploracji

Opisywany obiekt znany był grotołazom poznańskim od czasu początków eksploracji Bańdziocha Kominiarskiego, od 1968 r., brak o nim jednak wzmianek w literaturze speleologicznej.

Historia dokumentacji

Podczas prac nad inwentaryzacją jaskiń tatrzańskich prowadzonych przez PTPNoZ, dokumentację szczeliny sporządziła w dniu 21 września 2003 r. I. Luty przy współpracy B. Zalewskiego. Pomiary wykonano przy użyciu busoli i klizymetru Silva oraz taśmy parcianej. Dane zaktualizowała I. Luty (2009).
Plan opracowała I. Luty.

Bibliografia

Jaskinie TPN 2004 (plan i opis inwentarzowy).

Źródła

(brak informacji o źródłach)

Opracowali

Jerzy Grodzicki
Izabella Luty