Szczelina pod Gankową II

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: T.F-09.33
Gmina: Kościelisko (gmina wiejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1266 m n.p.m.
Wystawa otworu: NE

Dane morfometryczne

Długość: 3.0 m
Deniwelacja: 1.0 m (+0.3 m , -0.7m)

Współrzędne geograficzne

WGS84: N49.234593, E19.875895
WGS84: N49d 14.0756m, E19d 52.5537m
WGS84: N49d 14m 04.5s, E19d 52m 33.2s
UTM: Easting 418168, Northing 5454143, Zone 34

Lokalizacja otworu

Dolina Kościeliska, na lewym orograficznie zboczu Wąwozu Kraków, przy Rynku, w turni nazywanej Basztą. Otwór znajduje się w szczelinie przecinającej prawie pionowo wschodnią część tej turni. W dolnym fragmencie szczeliny położona jest Jaskinia Dwuotworowa Krakowska T.F-09.07 i Jaskinia z Mostami T.F-09.19, na górze, nieco z boku, już w trawnikach – Jaskinia Gankowa T.F-09.22. Między przewieszką nad Jaskinią z Mostami, a Jaskinią Gankową znaleziono krótkie, kilkumetrowe szczeliny i płytkie nyże, będące pozostałością większego systemu.

Dokumentacja graficzna

Drogi dojścia

Z Hali Pisanej żółtym szlakiem podchodzimy do Wąwozu Kraków. Jego dnem idziemy do charakterystycznego rozszerzenia nazywanego Rynkiem, dalej niewyraźną percią omijającą górne progi wąwozu. Prowadzi ona najpierw na prawo, nieco wstecz (ku W), do góry, u podnóża strzelistej turni nazywanej Basztą, następnie żlebem ku SE. Pod ścianą ograniczającą lewą (or.) stronę żlebu widzimy mały, trójkątny otwór Jaskini Zakosistej T.F-09.04a. Stąd idziemy żlebem do góry, na lewo. Po około 30 m żleb rozszerza się, a około 40 m dalej trafiamy na trawiaste siodełko położone nad turnią w zwężeniu Wąwozu (Siodełko za Basztą). Tuż za przegięciem siodełka, około 3 m poniżej ścieżki, znajduje się otwór Dziury pod Smrekiem T.F-09.05. Jest on położony w małym leju krasowym pod suchym smrekiem, zasłonięty gałęziami smreka rosnącego w sąsiedztwie. Dalej idziemy kilkanaście metrów ku NNE, tuż przy wschodniej ścianie najwyższej w tej części turni, a następnie kilkumetrowym zjazdem. Na przeciwko dużej wanty zaklinowanej w szczelinie znajduje się wejście do Szczeliny pod Gankową I, a kilka metrów niżej jest poszukiwany otwór. Dojście wymaga użycia sprzętu do zjazdu i wychodzenia po linie, zwiedzanie bez trudności, ciasno.

Opis jaskini

      Otwór o wysokości 1,7 m i szerokości 0,6 m prowadzi do ciasnego, szczelinowego korytarzyka o dnie na początku lekko wznoszącym się, a następnie, za zwężeniem, opadającym. Dalej korytarzyk jest zbyt wąski do przejścia, lecz widać połączenie z niżej położoną Szczeliną pod Gankową III T.F-09.34. Opisywany obiekt, podobnie jak sąsiednie, powstał na uskoku w wapieniach malmo-neokomu wierchowej serii autochtonicznej. Jego ściany są nieco rozmyte. Pokrywają je dobrze rozwinięte nacieki grzybkowe. Namulisko na początku gliniasto-piaszczyste, w głębi utworzone głównie przez rumosz wapienny.

      Szczelina jest wilgotna. Światło sięga do końca. Wyczuwa się lekki przewiew. Przy otworze występują porosty i glony oraz pojedyncze egzemplarze roślin kwiatowych. Faunę reprezentują pająki, muchy i komary.

Historia

Historia dokumentacji

Szczelina została znaleziona w dniu 4 sierpnia 1977 r., podczas prac nad inwentaryzacją jaskiń tatrzańskich OW PTPNoZ, przez I. Luty, która we wrześniu 1977 r. sporządziła jej dokumentację przy współpracy M. Kowalskiej. Pomiary przeprowadzono busolą geologiczną Meridian i taśmą parcianą. Dane zaktualizowała I. Luty (2009).
Plan opracowała I. Luty.

Bibliografia

Kronika 1988b (informacja o udokumentowaniu); Jaskinie TPN 1994 (plan, przekrój i opis inwentarzowy).

Źródła

(brak informacji o źródłach)

Opracowali

Jerzy Grodzicki
Izabella Luty