Studzienka za Ratuszem

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: T.E-11.63
Gmina: Kościelisko (gmina wiejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1661 m n.p.m.
Wystawa otworu: NW

Dane morfometryczne

Długość: 3.7 m
Deniwelacja: 1.7 m (-1.7m)

Współrzędne geograficzne

WGS84: N49.243100, E19.909720
WGS84: N49d 14.5860m, E19d 54.5832m
WGS84: N49d 14m 35.2s, E19d 54m 35.0s
UTM: Easting 420644, Northing 5455053, Zone 34

Lokalizacja otworu

Dolina Miętusia, w prawym orograficznie zboczu Doliny Miętusiej, w Ratuszowym Grzbiecie.

Dokumentacja graficzna

Drogi dojścia

Niebiesko znakowanym szlakiem wiodącym na Czerwone Wierchy dochodzimy do ubezpieczonego łańcuchami, płytowego progu w Kobylarzowym Żlebie. Tuż nad nim trawersujemy kilkadziesiąt metrów na prawo (ku SW) przez małe żeberko i trawiasty żlebek. Dalej idziemy do góry pod skały i pod nimi na prawo, do małej trawiastej przełączki. Za przełączką opada ku W bardzo stromy trawiasty żleb z kilkoma progami - pierwszy z nich jest skalno-trawiasty, nieco przewieszony. Zjeżdżamy (lub schodzimy) pod ten próg i schodząc dalej żlebem pod lewą orograficznie ścianą trafiamy do małej nyży (około 1 m), a kilka metrów dalej odnajdujemy otwór Studzienki za Ratuszem, ukryty za sporą wantą, (nieco dalej opada następny próg). W dojsciu przydatna lina, zwiedzanie bez trudności, ciasno.

Opis jaskini

    Otwór jest trójkątny, ciasny. Prowadzi do głębokiej na 1,7 m, bardzo ciasnej, zawaliskowej studzienki, od której w górnej części odchodzi mała nyża ze szczelinami do powierzchni, a z dna, za obsuwającym się głazem - krótka, ślepa szczelina.

    Studzienka rozwinęła się częściowo w zawalisku, na szczelinie o kierunku NW-SE, w wapieniach malmo-neokomu serii wierchowej (fałd Czerwonych Wierchów, jednostka Organów). Ściany są zwietrzałe. Namulisko tworzy próchnica oraz autochtoniczny gruz wapienny.

    Studzienka jest wilgotna. Przewiewu nie wyczuwa się. Światło odbite dociera do końca. Bujna roślinność kwiatowa oraz mchy i porosty występują przy otworze. Okazów fauny nie znaleziono.

Historia

Historia eksploracji

Studzienka mogła być znana grotołazom zakopiańskim eksplorującym ten teren w 1959 r. i w latach sześćdziesiątych, brak o niej jednak wzmianek. W dniu 29 lipca 1986 r., podczas obozu poszukiwawczego Speleoklubu Warszawskiego poznała ją I. Luty.

Historia dokumentacji

W ramach akcji inwentaryzacji jaskiń tatrzańskich PTPNoZ, w sierpniu 1994 r., zebrała ona materiały do dokumentacji przy współpracy M. Tomaszka. Pomiary studzienki i położenia otworu przeprowadzono przy użyciu busoli geologicznej Meridian i taśmy parcianej. Dane zaktualizowała I. Luty (2009).
Plan opracowała I. Luty.

Bibliografia

Kronika 1995 (wzmianka o udokumentowaniu, bez podania nazwy); Jaskinie TPN 1999 (plan i opis inwentarzowy).

Źródła

(brak informacji o źródłach)

Opracowali

Jerzy Grodzicki
Izabella Luty