Schronisko nad Trawersem w Żeleźniaku I

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: T.E-07.39
Gmina: Kościelisko (gmina wiejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1475 m n.p.m.
Wystawa otworu: N

Dane morfometryczne

Długość: 4.3 m
Deniwelacja: 0.9 m (+0.9 m )

Współrzędne geograficzne

WGS84: N49.243313, E19.848326
WGS84: N49d 14.5988m, E19d 50.8996m
WGS84: N49d 14m 35.9s, E19d 50m 54.0s
UTM: Easting 416176, Northing 5455142, Zone 34

Lokalizacja otworu

W prawym orograficznie zboczu Żlebu Żeleźniak wciętego w zachodnim stoku Doliny Kościeliskiej, w jego górnej części.

Dokumentacja graficzna

Drogi dojścia

Z Polany na Stołach idziemy nieznakowaną ścieżką przez Przełęcz ku Stawku i dalej, powyżej następnego wypłaszczenia terenu, aż do wyraźnego stromienia stoku. Stąd, przy rozwidleniu ścieżki, skręcamy nieco na lewo i trawersujemy poziomo lesiste zbocze percią wiodącą w kierunku dolnego otworu Jaskini Bańdzioch Kominiarski T.E-7.7a. Zaraz po wyjściu z lasu perć przecina pierwszy żleb (Żeleźniak). Opuszczamy ją i wspinamy się tym żlebem wprost do góry kilkadziesiąt metrów, pokonując niewielki, skalno-trawiasty próg (nieco trudny). Tuż nad progiem, w prawym orograficznie stoku żlebu, pod skałką znajduje się poszukiwany otwór. Dojście w końcowej części nieco trudne, zwiedzanie bez trudności.

Opis jaskini

    Otwór ma 2,65 m szerokości i 0,85 m wysokości, jest częściowo myty na szczelinie. Prowadzi do wznoszącego się, szczelinowego korytarza o długości 4,3 m. Jego zachodnią ścianę tworzy płyta skalna nachylona pod kątem 45o. Korytarz kończy się ślepo.

    Schronisko powstało na nieco rozmytej szczelinie tektonicznej w wapieniach malmo-neokomu wierchowej serii paraautochtonicznej. Ściany są lekko zwietrzałe. Namulisko buduje przy otworze gleba, głębiej głównie rumosz wapienny z domieszką osadu gliniastego.

    Szczelina jest nieco wilgotna. Przewiewu nie wyczuwa się. Światło sięga do końca. W otworze rozwijają się rośliny kwiatowe, paprocie, a także mchy, porosty i glony, które obecne są również we wnętrzu schroniska. Przy otworze znaleziono ślimaki.

Historia

Historia eksploracji

O opisywanym obiekcie brak wcześniejszych wzmianek w literaturze speleologicznej, chociaż jego otwór można dostrzec ze starej ścieżki trawersującej w kierunku ścian (droga przez Załupę).

Historia dokumentacji

Podczas prac nad inwentaryzacją jaskiń tatrzańskich prowadzonych przez PTPNoZ, dokumentację schroniska sporządziła w dniu 21 września 2003 r. I. Luty przy współpracy B. Zalewskiego. Pomiary wykonano przy użyciu busoli i klizymetru Silva oraz taśmy parcianej. Dane zaktualizowała I. Luty (2009).
Plan opracowała I. Luty.

Bibliografia

Jaskinie TPN 2004 (plan, przekrój i opis inwentarzowy).

Źródła

(brak informacji o źródłach)

Opracowali

Jerzy Grodzicki
Izabella Luty