Schron w Zadnim Kościelcu

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: T.G-19.03
Gmina: Zakopane (gmina miejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1910 m n.p.m.
Wystawa otworu: SW

Dane morfometryczne

Długość: 5.5 m
Deniwelacja: 0.0 m

Współrzędne geograficzne

WGS84: N49.225625, E20.011218
WGS84: N49d 13.5375m, E20d 00.6731m
WGS84: N49d 13m 32.3s, E20d 00m 40.4s
UTM: Easting 428006, Northing 5453008, Zone 34

Lokalizacja otworu

Tatry Wysokie, Dolina Stawów Gąsienicowych, w skałach u podnóża ostrogi skalnej będącej przedłużeniem ściany Zadniego Kościelca przy trawiasto - skalnym zachodzie opadającym z Kościelcowej Przełęczy.

Dokumentacja graficzna

Drogi dojścia

Ze schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej idziemy czarnym szlakiem prowadzącym na Świnicką Przełęcz. Dochodzimy do odejścia niebieskiego szlaku na Przełęcz Karb i podążamy nim aż na przełęcz. Stąd skręcamy na południe taternicką ścieżką wiodącą pod zachodnią ścianą Kościelca. Ścieżką dochodzimy do trawiasto-skalnego zachodu opadającego z Kościelcowej Przełęczy, który przecinamy w kierunku ostrogi skalnej stanowiącej przedłużenie zachodniej ściany Zadniego Kościelca. W skałach tych znajduje się otwór schronu. Dojście i zwiedzanie bez trudności.

Opis jaskini

     Otwór ma kształt trójkąta o wysokości 1 m i podstawie 2 m. W jego prawym rogu znajduje się głaz zasłaniający światło otworu. Za otworem rozwija się prosty, nieznacznie opadający korytarz o długości 4 m. W końcowej części zwęża się on do szerokości 0,3 m i po 1 m przechodzi w niedostępną szczelinę.

    Grota rozwinięta jest w granitoidach krystaliniku Tatr Wysokich i ma genezę erozyjno-wietrzeniową. Ściany jaskini są lite. Na spągu znajdują się kamienie i ostrokrawędzisty gruz skalny, przy otworze występuje humus sięgający 2 m. w głąb jaskini. W części przyotworowej kamieniste podłoże zostało wyrównane na potrzeby biwakowania.

    Światło dzienne oświetla cały schron, na koniec dociera rozproszone. Schronisko jest suche, a jego mikroklimat jest uzależniony od warunków atmosferycznych. W otworze rozwija się roślinność zielona, wewnątrz obserwowano porosty i mchy. Obserwacje fauny nie były prowadzone.

Historia

Historia eksploracji

Schronisko było znane od dawna i wykorzystywane jako schron, o czym świadczy przygotowana platforma biwakowa.

Historia dokumentacji

Dokumentację sporządzili 5 października 2000 r. A. Gajewska i M. Głuszkowski. Pomiary wykonano busolą Sisteco i taśmą parcianą. Zaktualizował K. Recielski (2009 r.).
Plan opracowała A. Gajewska.

Bibliografia

Jaskinie TPN 2002 (plan i opis inwentarzowy).

Źródła

(brak informacji o źródłach)

Opracowali

Jerzy Grodzicki
Krzysztof Recielski