Schron pod Owczą I

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: T.E-09.19
Gmina: Kościelisko (gmina wiejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1130 m n.p.m.
Wystawa otworu: NE

Dane morfometryczne

Długość: 4.0 m
Deniwelacja: 2.1 m (+2.1 m )

Współrzędne geograficzne

WGS84: N49.236532, E19.869988
WGS84: N49d 14.1919m, E19d 52.1993m
WGS84: N49d 14m 11.5s, E19d 52m 12.0s
UTM: Easting 417741, Northing 5454365, Zone 34

Lokalizacja otworu

Dolina Kościeliska, w lewym orograficznie zboczu Wąwozu Kraków, w zboczu Żaru poniżej Wielkiej Turni.

Dokumentacja graficzna

Drogi dojścia

Od równinki pod dolnym otworem Smoczej Jamy (T.E-08.07) posuwamy się w głąb wąwozu Kraków. Przechodzimy barierę zamykającą część udostępnioną dla turystów. Skręcając w prawo wychodzimy na rozszerzenie zamknięte zachodnią ścianą Ratusza (na prawo - w lewym orograficznie stoku - odchodzi w górę trawiasty żlebek). Wąwóz zwęża się, w dnie wymyte są niewielkie kaskadki, po lewej mijamy skalny "nos" Ratusza, po prawej niewielkie podcięte skałki, a potem zarośnięte usypisko. Wchodzimy między wysokie skały i docieramy pod 2 m próg w przewężeniu (z prawej strony progu, na głazie charakterystyczny, głęboki stopień). Pokonujemy próg, za którym wąwóz skręca w lewo i rozszerza się omijając Ratusz. Zaraz za progiem odchodzi w prawo bardzo stromy, dość szeroki, zarośnięty chaszczami żleb, prowadzący do wschodniego (głównego) otworu Jaskini Owczej (T.E-09.08). W jego dolnej części, po lewej orograficznie stronie, 15-20 m nad dnem wąwozu widoczne są dwa otwory: z prawej - Schron pod Owczą I, a z lewej - Schron pod Owczą II (T.E-09.20). Dojście z dna wąwozu przez zarośnięty prożek - trudności I, zwiedzanie łatwe.

Opis jaskini

   Otwór i położony za nim korytarz stanowi duża szczelina, o stromo wznoszącym się dnie, z półką przy lewej ścianie.

   Schron rozwinął się w wapieniach malmo-neokomu autochtonicznej serii wierchowej. Namulisko w części wstępnej tworzy gleba, przy końcu jest ono gliniaste z gruzem skalnym.

   Ściany wilgotne, przewiewu brak, temperatura zależna od warunków zewnętrznych. Światło sięga do końca, roślinność zielona do 2 m w głąb.

Historia

Historia eksploracji

Jaskinia w literaturze nie wzmiankowana do czasu publikacji inwentarza jaskiń TPN - zapewne w związku z niewielkimi rozmiarami, chociaż z racji widoczności z dna doliny z pewnością była znana i penetrowana od dawna.

Historia dokumentacji

W ramach inwentaryzacji OW PTPNoZ materiały terenowe zebrał M. Kardaś przy współpracy I. Luty i M. Różyczki w dniu 26 lipca 1977 r. Pomiary wykonano busolą geologiczną Freiberg i taśmą parcianą. Zaktualizował R.M. Kardaś (2009 r.).
Plan opracował M. Kardaś.

Bibliografia

Jaskinie TPN 1994 (plan i opis inwentarzowy).

Źródła

(brak informacji o źródłach)

Opracowali

Jerzy Grodzicki
Michał Kardaś