Schron pod Kufą Zachodni

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: T.D-06.12
Gmina: Kościelisko (gmina wiejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1570 m n.p.m.
Wystawa otworu: WSW

Dane morfometryczne

Długość: 7.4 m
Deniwelacja: 3.7 m (+3.7 m )

Współrzędne geograficzne

WGS84: N49.245101, E19.838258
WGS84: N49d 14.7061m, E19d 50.2955m
WGS84: N49d 14m 42.4s, E19d 50m 17.7s
UTM: Easting 415446, Northing 5455352, Zone 34

Lokalizacja otworu

Dolina Chochołowska. W prawym orograficznie zboczu górnej części Doliny Dudowej, u podnóża zachodniej ściany Kufy.

Dokumentacja graficzna

Drogi dojścia

Doliną Dudową podchodzimy w rejon zbocza Wierchu Świerkule, dalej ścieżkami wiodącymi przez las w kierunku Kufy. Idziemy następnie wznoszącą się stromo percią u podnóża zachodniej ściany Kufy, ku S. W miejscu, gdzie perć przebiega stromym zachodem, a nieco dalej zbocze Kufy zakręca i przechodzi w Dudowe Spady, odnajdujemy poszukiwany otwór. Ukryty jest on pod ścianą, za bujną roślinnością. Dojście i zwiedzanie bez trudności.

Opis jaskini

    Schronisko rozwinęło się na kontakcie tektonicznym wapieni malmu budujących strop groty, z łupkami albu widocznymi na jej dnie, w obrębie wierchowej serii paraautochtonicznej. Strop tworzy lustro tektoniczne z charakterystycznymi minerałami kontaktowymi i rysami ślizgowymi świadczącymi o przesunięciu wapieni po łupkach ku N. Ściany są lekko zwietrzałe, bez nacieków. Namulisko tworzy głównie gruz łupkowy z dodatkiem gruzu wapiennego oraz w głębi –żółtego osadu gliniastego; przy otworze - gleba.

    Schronisko jest suche, bez przewiewu. Światło sięga do końca. Przy otworze rozwijają się rośliny kwiatowe, min. wysokie pokrzywy, trawy i tojady, głębiej sięgają mchy i paprocie. Na ścianach widać różne gatunki porostów. Faunę reprezentują pająki, muchy i inne owady oraz ślimaki.

Historia

Historia eksploracji

Opisywany obiekt nie był wzmiankowany dotychczas w literaturze speleologicznej. Mógł być znany pasterzom wypasającym dawniej owce w tej okolicy.

Historia dokumentacji

Podczas prac nad inwentaryzacją jaskiń tatrzańskich prowadzonych przez PTPNoZ, dokumentację schroniska sporządziła I. Luty w dniu 27 września 2003 r. Pomiary wykonała przy użyciu busoli i klizymetru Silva oraz taśmy parcianej. Dane zaktualizowała I. Luty (2009).
Plan opracowała I. Luty.

Bibliografia

Jaskinie TPN 2004 (plan i opis inwentarzowy).

Źródła

(brak informacji o źródłach)

Opracowali

Jerzy Grodzicki
Izabella Luty