Nyża z Dzięglem

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: T.D-08.61
Gmina: Kościelisko (gm. wiejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wystawa otworu: E

Dane morfometryczne

Długość: 4.0 m
Deniwelacja: 0.0 m

Współrzędne geograficzne

WGS84: N49.246814, E19.868681
WGS84: N49d 14.8088m, E19d 52.1209m
WGS84: N49d 14m 48.5s, E19d 52m 07.3s
UTM: Easting 417663, Northing 5455509, Zone 34

Lokalizacja otworu

Na prawym orograficznie zboczu Doliny Kościeliskiej, na zboczach Organów, na południe od Zamczyska.

Dokumentacja graficzna

Drogi dojścia

Idziemy drogą wiodącą dnem doliny do pierwszego, wyraźnego żlebu odchodzącego około 200 metrów za odgałęzieniem szlaku sprowadzającego z Jaskini Mroźnej. Żlebem tym czasami spływa mała struga wody. Idziemy nim do góry, pokonując łatwy, lecz śliski próg w dolnym pasie skał. Wyżej przecinamy niewyraźną perć trawersującą zbocze i wznosimy się żlebem pod następne skały, które w końcu zamykają go. Nieco przed zakończeniem żlebu, trawersujemy kilkadziesiąt metrów na prawo (ku S), do góry i pod murem skalnym odnajdujemy otwór Jaskini pod Murem T.D-08.56. Stąd idziemy ku S, pod skałami. Za nimi skręcamy na lewo, do góry i po kilkudziesięciu metrach docieramy do przełączki, za którą przedostajemy się wąską półką pod zwalonymi drzewami. Kilkadziesiąt metrów dalej widać po prawej stronie dwie nyże. Dolna - to Nyża z Dzięglem. Można do niej dojść od strony Zamczyska: trawersujemy zbocze na południe. Na przełączce, za pierwszym żlebem odnajdujemy perć, którą schodzimy w pobliże otworu nyży. Dojście i zwiedzanie bez trudności.

Opis jaskini

   Otwór, nieco pochylony ku E, szczelinowy, ma 0,8 m szerokości i 2,4 m wysokości. Prowadzi do nyży rozwiniętej na szczelinie w wapieniach triasu środkowego jednostki Organów (seria wierchowa, płaszczowina Czerwonych Wierchów). Ściany są kruche, pokryte gęstą siecią spękań kliważowych. Namulisko stanowi głównie gleba z domieszką gruzu wapiennego, w głębi widać nieco gliny.

   Nyża jest wilgotna, woda kapie ze stropu. Światło sięga do końca. Przewiewu nie wyczuwa się.

   Rośliny kwiatowe występują do 0,5 m od otworu. W otworze rośnie dzięgiel leśny. Mchy i porosty obecne są w całym schronisku. Znaleziono w nim pająki i muchy.

Historia

Historia eksploracji

Nyża z pewnością znana była od dawna, dotychczas jednak brak o niej wzmianek w literaturze speleologicznej.

Historia dokumentacji

W ramach inwentaryzacji jaskiń tatrzańskich OW PTPNoZ dokumentację schroniska sporządziła w dniu 13 sierpnia 1993 r. I. Luty przy współpracy M. Kropiwnickiej. Pomiary wykonano taśmą parcianą i busolą geologiczną Meridian. Dane zaktualizowała I. Luty (2009).
Plan opracowała I. Luty.

Bibliografia

Jaskinie TPN 1993b (plan i opis inwentarzowy).

Źródła

(brak informacji o źródłach)

Opracowali

Jerzy Grodzicki
Izabella Luty