Nyża przy Schodkach

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: T.D-11.02
Gmina: Kościelisko (gmina wiejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1730 m n.p.m.
Wystawa otworu: W

Dane morfometryczne

Długość: 6.0 m
Deniwelacja: 4.0 m (+4.0 m )

Współrzędne geograficzne

WGS84: N49.246393, E19.910884
WGS84: N49d 14.7836m, E19d 54.6530m
WGS84: N49d 14m 47.0s, E19d 54m 39.2s
UTM: Easting 420734, Northing 5455417, Zone 34

Lokalizacja otworu

Wprawym orograficznie zboczu Doliny Miętusiej, poniżej Zagonnej Przełęczy zwanej też Przełęczą Schodki.

Dokumentacja graficzna

Drogi dojścia

Niebieskim szlakiem prowadzącym na Czerwone Wierchy docieramy w pobliże źródełka w Wodniściaku, skąd wznosimy się niewyraźnymi perciami zwierzęcymi, wiodącymi przez gęsty las w kierunku Przełęczy Siwarowej. Nie dochodząc do niej skręcamy w prawo do góry, pod skały Zagonnej Turni (dawniej nazywanej Turnią Schodki), do żlebu z osypującym się piargiem. Dalej idziemy pod skałami starą, niewyraźną drogą „przez Schodki”, do małego siodełka, z którego strome trawy prowadzą do górnej części żlebu. W jego skalnym ograniczeniu widać otwór nyży. Dojście bez trudności, zwiedzanie łatwe.

Opis jaskini

    Otwór jest obszerny, położony pod dużym okapem. Prowadzi do szczelinowej nyży. Jej dno wznosi się stromo przechodząc w śliski prożek, jedynie końcowy fragment szczeliny jest poziomy. Południową ścianę tworzy płyta silnie nachylona ku NW. W jej środkowej części, nad zwężeniem szczeliny, znajduje się wąska półka.

    Nyża rozwinęła się w wapieniach serii wierchowej (fałd Czerwonych Wierchów), na szczelinie o kierunku W-E, nachylonej ku NW. Strop jest spękany, kruchy. Namulisko w dolnej części tworzy głównie gleba, nad prożkiem i na półce - osad gliniasty.

    Nyża jest wilgotna, bez przewiewu. Światło sięga do końca. Roślinność kwiatowa występuje do prożka, na ścianach rozwijają się glony, mchy i porosty.Przy otworze zauważono ślimaki.

Historia

Historia eksploracji

Nyża mogła być znana od dawna, prawdopodobnie ze względu na małe rozmiary brak o niej wzmianek w literaturze speleologicznej.

Historia dokumentacji

W 1979 r., podczas prac nad inwentaryzacją jaskiń tatrzańskich OW PTPNoZ jej dokumentację sporządziła I. Luty z zespołem. Fotografię otworu wykonała I. Luty. Pomiary przeprowadzono przy użyciu busoli geologicznej Meridian i taśmy parcianej. Dane zaktualizowała I. Luty (2009).
Plan opracowała I. Luty.

Bibliografia

Jaskinie TPN 1999 (plan, przekrój i opis inwentarzowy).

Źródła

(brak informacji o źródłach)

Opracowali

Jerzy Grodzicki
Izabella Luty