Nyża przy Jatkach

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: T.B-12.09
Gmina: Zakopane (gmina miejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1320 m n.p.m.
Wystawa otworu: S

Dane morfometryczne

Długość: 3.0 m
Deniwelacja: 0.0 m

Współrzędne geograficzne

WGS84: N49.265569, E19.922965
WGS84: N49d 15.9341m, E19d 55.3779m
WGS84: N49d 15m 56.0s, E19d 55m 22.7s
UTM: Easting 421643, Northing 5457537, Zone 34

Lokalizacja otworu

W lewym orograficznie zboczu Doliny Strążyskiej, w skałkach zwanych Jatkami.

Dokumentacja graficzna

Drogi dojścia

Od zakończenia szlaku turystycznego w Dolinie za Bramką podchodzimy nieznakowaną ścieżką wiodącą grzbietem między dwoma żlebami na grań Łysanek. Stąd niewyraźną percią zwierzęcą idziemy ponad 300 m granią na lewo (ku NE), lekko w dół, omijając z lewej strony najwyższą turnię Jatek. Dalej perć trawersuje ku N po stronie doliny Strążyskiej i nieco opada pod mur następnej skałki, z widocznymi w niej otworami Niszy w Jatkach T.B-12.06 i następnie Dziurawej Niszy w Jatkach T.B-12.07. Kilkadziesiąt metrów dalej wyprowadza ona nad urwisko nad skalistym żlebem i tu zakręca nieco na lewo, w kosówki. Za kosówkami trawersujemy lekko do góry lesisty żleb i w skałce po jego lewej orograficznie stronie odnajdujemy otwór poszukiwanej nyży. Można też dojść wprost grzbietem lewego orograficznie ograniczenia Doliny Strążyskiej i zejść następnie odpowiednim żlebem (trudniej jednak trafić na właściwy żleb). Dojście i zwiedzanie bez trudności

Opis jaskini

    Nieco pochylony, zaokrąglony u góry otwór ma 2 m szerokości i 1,1 m wysokości. Prowadzi do niewielkiej nyży o dnie łagodnie opadającym ku SE.

    Schronisko rozwinęło się w dolomitach triasu środkowego serii reglowej. Ściany i strop są zwietrzałe, kruche, pokryte miejscami drobnymi naciekami grzybkowymi. Dno pokrywa gruz skalny oraz w głębi osad gliniasty i szary pył, a przy otworze - gleba.

    Nyża jest sucha, po deszczu wilgotna, widna, bez przewiewu. W otworze rozwijają się głównie mchy oraz mniej licznie rośliny kwiatowe. Obecności fauny nie stwierdzono.

Historia

Historia eksploracji

Opisywany obiekt prawdopodobnie był znany wcześniej, brak o nim jednak wzmianek w literaturze speleologicznej.

Historia dokumentacji

Podczas prac nad inwentaryzacją jaskiń tatrzańskich prowadzonych przez PTPNoZ, jego dokumentację sporządziła I. Luty w dniu 9 listopada 2003 r. Pomiary wykonała przy użyciu busoli i klizymetru Silva oraz taśmy parcianej. Dane zaktualizowała I. Luty (2009).
Plan opracowała I. Luty.

Bibliografia

Jaskinie TPN 2004 (plan i opis inwentarzowy).

Źródła

(brak informacji o źródłach)

Opracowali

Jerzy Grodzicki
Izabella Luty