Nyża pod Myślenicką Szczeliną

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: T.D-16.07
Gmina: Zakopane (gmina miejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1275 m n.p.m.
Wystawa otworu: NW

Dane morfometryczne

Długość: 3.2 m
Deniwelacja: 0.0 m

Współrzędne geograficzne

WGS84: N49.251356, E19.972655
WGS84: N49d 15.0814m, E19d 58.3593m
WGS84: N49d 15m 04.9s, E19d 58m 21.6s
UTM: Easting 425237, Northing 5455906, Zone 34

Lokalizacja otworu

W prawym orograficznie zboczu Doliny Goryczkowej, w zachodniej ścianie Myślenickich Turni.

Dokumentacja graficzna

Drogi dojścia

Z Kuźnic, zielono znakowaną drogą wiodącą Doliną Bystrej, idziemy do ujścia Kasprowego Potoku, następnie prosto, drogą prowadzącą wschodnim zboczem Doliny Goryczkowej, pod Myślenickimi Turniami, w kierunku wyciągu narciarskiego. W miejscu, gdzie droga ta przebiega najbliżej skał Myślenickich Turni, poniżej skałki wysuniętej najdalej na zachód, skręcamy na lewo, na strome zbocze porośnięte krzewami i drzewami. Po kilkudziesięciu metrach docieramy do otworu Jaskini Goryczkowej (T.D-16.01) położonej pod tą skałką. Stąd idziemy około 20 m na lewo (ku NE), do góry, pod skałkami, dalej skalisto-trawiastym zboczem nieco na prawo, aż do widocznego już, poszukiwanego otworu Nyży pod Myślenicką Szczeliną. Dojście nieco trudne, zwiedzanie bez trudności.

Opis jaskini

    Otwór ma 0,9 m szerokości i 1,2 m wysokości. Wiedzie do niewielkiej (1,7 m długości) nyży. Tuż za otworem w górę odchodzi ciasne przebicie do powierzchni. Na końcu nyża zwęża się gwałtownie i przechodzi w 1,5-metrową szczelinę o szerokości 0,3 m. Dalej szczelina jest zbyt wąska, aby przejść, częściowo zasypana namuliskiem. 

    Schronisko rozwinęło się w wapieniach środkowego triasu (seria wierchowa, fałd Giewontu), na szczelinie 113o/80oS, na której powstała również położona w pobliżu Myślenicka Szczelina (T.D-16.06). Ściany nyży są gładkie, bez nacieków. Namulisko przy otworze tworzy gleba i rumosz wapienny, głębiej występuje glina piaszczysta.

    Wilgotność nyży zależy od warunków atmosferycznych panujących na powierzchni. Światło sięga do końca. Wyczuwa się przewiew ze szczeliny końcowej.

Przy otworze (do 1,5 m w głąb) rozwijają się rośliny kwiatowe. Ściany i strop pokrywają glony i mchy. W nyży występują owady.

Historia

Historia eksploracji

Schronisko mogło być znane S. Zwolińskiemu, który w 1933 r. przeszukiwał te okolice, nie zapisał jednak w swoim notatniku żadnych uwag o nyży, choć opisywał zwykle równie niewielkie obiekty. Zamieszczone przez niego wzmianki (Zwoliński 1955b) mówią ogólnie o kilku małych grotach w Myślenickich Turniach.

Historia dokumentacji

Podczas prac nad inwentaryzacją jaskiń tatrzańskich prowadzonych przez OW PTPNoZ dokumentację nyży sporządziła I. Luty przy współpracy L. Młynarskiego w dniu 18 lipca 1979 r., wykonała również pomiary sytuacyjno-wysokościowe położenia otworu metodą ciągu busolowo-taśmowego. Pomiary przeprowadzono busolą geologiczną Meridian i taśmą parcianą. Dane zaktualizowała I. Luty (2009).
Plan opracowała I. Luty.

Bibliografia

Zwoliński, S. 1955b (wzmianka o genezie kilku małych grot w tej okolicy, bez nazw, może dotyczyć opisywanego obiektu); Kardaś, R. M. 1980a (wzmianka o zinwentaryzowaniu); Jaskinie TPN 2002b (plan, przekrój i opis inwentarzowy).

Źródła

(brak informacji o źródłach)

Opracowali

Jerzy Grodzicki
Izabella Luty