Numer inwentarzowy: T.D-18.04
Gmina: Zakopane (gmina miejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1358 m n.p.m.
Wystawa otworu: NE
WGS84: N49.249599, E19.996825
WGS84: N49d 14.9759m, E19d 59.8095m
WGS84: N49d 14m 58.6s, E19d 59m 48.6s
UTM: Easting 426993, Northing 5455687, Zone 34
W lewym orograficznie zboczu Doliny Jaworzynki, na S stoku Żlebu pod Czerwienicą. Nyża znajduje się poniżej i nieco na W od turni Kościelec, w górnej części pasa małych skałek, położonych pod płytkim żlebem, czy raczej półką będącą dolnym przedłużeniem żlebu opadającego spod Jaskini Magurskiej T.D-18.01.
Drogi dojścia
Szlakiem wiodącym Doliną Jaworzynki docieramy do miejsca, gdzie odgałęzia się na prawo Żleb pod Czerwienicą. Percią wiodącą wschodnim zboczem tego żlebu, a następnie przechodzącą na zachodni stok, docieramy do Wyżniej Polany Jaworzynki i dalej trawersujemy zbocze, aż za las. Stąd na wprost widać już trzy otwory w pasie niskich skałek położonych na E od wschodniej części muru Turni Jaworzyńskich (pod tymi skałkami biegnie perć). Poszukiwany otwór jest środkowym z nich. Dojście i zwiedzanie bez trudności.
Opis jaskini
Pod niewielkim okapem wchodzimy przez trójkątny otwór (0,6 m szerokości i 0,9 m wysokości) do małej, szczelinowej komórki (szerokości 1,1 m) o poziomym dnie. Na wprost zwęża się ona w niedostępną szczelinę, a w prawej, południowej ścianie widać okienko z prześwitem do powierzchni terenu.
Nyża powstała w wapieniach urgonu serii wierchowej (fałd Giewontu). Jej ściany są zwietrzałe, kruche. Namulisko tworzy pod okapem gleba, głębiej glina i gruz wapienny.
Wilgotność i przewiew zależą od warunków atmosferycznych panujących na powierzchni terenu. Światło odbite sięga do końca. Rośliny kwiatowe i paprocie rozwijają się pod okapem, w głębi widać mchy, glony i porosty. Występują owady.
Historia
Historia eksploracji
Schron był znany od dawna.
Historia dokumentacji
Podczas prac nad inwentaryzacją jaskiń tatrzańskich prowadzonych przez OW PTPNoZ, jego dokumentację (również pomiary sytuacyjno-wysokościowe położenia otworu metodą ciągu busolowo-taśmowego) sporządziła w dniu 24 października 2000 r. I. Luty przy współpracy M. Kropiwnickiej. Pomiary wykonano zestawem Silva i taśmą parcianą. Dane zaktualizowała I. Luty (2009).
Plan opracowała I. Luty.
Bibliografia
Jaskinie TPN 2002b (plan i opis inwentarzowy).
Źródła
(brak informacji o źródłach)
Opracowali
Jerzy Grodzicki
Izabella Luty