Numer inwentarzowy: T.D-18.05
Gmina: Zakopane (gmina miejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1360 m n.p.m.
Wystawa otworu: N
WGS84: N49.249645, E19.996934
WGS84: N49d 14.9787m, E19d 59.8160m
WGS84: N49d 14m 58.7s, E19d 59m 49.0s
UTM: Easting 427001, Northing 5455692, Zone 34
W lewym orograficznie zboczu Doliny Jaworzynki, na S stoku Żlebu pod Czerwienicą. Nyża znajduje się poniżej i nieco na W od turni Kościelec, w górnej części pasa małych skałek, położonych pod płytkim żlebem, czy raczej półką będącą dolnym przedłużeniem żlebu opadającego spod Jaskini Magurskiej T.D-10.01.
Drogi dojścia
Szlakiem wiodącym Doliną Jaworzynki docieramy do miejsca, gdzie odgałęzia się na prawo Żleb pod Czerwienicą. Percią wiodącą wschodnim zboczem tego żlebu, a następnie przechodzącą na zachodni stok, docieramy do Wyżniej Polany Jaworzynki i dalej trawersujemy zbocze, aż za las. Stąd na wprost widać już trzy otwory w pasie niskich skałek położonych na E od wschodniej części muru Turni Jaworzyńskich (pod tymi skałkami biegnie perć). Poszukiwany otwór jest pierwszy licząc od wschodu, położony około 6 m na E od Nyży pod Jaskinią Magurską II. Dojście i zwiedzanie bez trudności.
Opis jaskini
Otwór o kształcie zbliżonym do trójkątnego ma 1,1 m szerokości i 1,8 m wysokości. Wiedzie do krótkiej nyży, która przechodzi zaraz na wprost w niedstępną szczelinę.
Nyża powstała na rozmytej szczelinie w wapieniach urgonu serii wierchowej (fałd Giewontu). Jej ściany są zwietrzałe, omszałe. Namulisko tworzy głównie gleba oraz glina i gruz wapienny.
Wilgotność i przewiew zależą od warunków atmosferycznych panujących na powierzchni terenu. Światło sięga do końca. Rośliny kwiatowe i paprocie rozwijają się w całej nyży, są też mchy, glony i porosty pokrywające również ściany. Występują owady.
Historia
Historia eksploracji
Schron był znany od dawna.
Historia dokumentacji
Podczas prac nad inwentaryzacją jaskiń tatrzańskich prowadzonych przez OW PTPNoZ, jego dokumentację (również pomiary sytuacyjno-wysokościowe położenia otworu metodą ciągu busolowo-taśmowego) sporządziła w dniu 24 października 2000 r. I. Luty przy współpracy M. Kropiwnickiej. Pomiary wykonano zestawem Silva i taśmą parcianą. Dane zaktualizowała I. Luty (2009).
Plan opracowała I. Luty.
Bibliografia
Jaskinie TPN 2002b (plan i opis inwentarzowy).
Źródła
(brak informacji o źródłach)
Opracowali
Jerzy Grodzicki
Izabella Luty