Numer inwentarzowy: T.B-12.06
Gmina: Zakopane (gmina miejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wystawa otworu: SE
WGS84: N49.264168, E19.922171
WGS84: N49d 15.8501m, E19d 55.3303m
WGS84: N49d 15m 51.0s, E19d 55m 19.8s
UTM: Easting 421583, Northing 5457382, Zone 34
W lewym orograficznie zboczu Doliny Strążyskiej, w skałkach zwanych Jatkami.
Drogi dojścia
Od zakończenia szlaku turystycznego w Dolinie za Bramką wchodzimy nieznakowaną ścieżką wiodącą grzbietem między dwoma żlebami na grań Łysanek. Stąd niewyraźną percią zwierzęcą idziemy ponad 300 m granią na lewo (ku NE), lekko w dół, omijając z lewej strony najwyższą turnię Jatek (z trzema otworami). Dalej perć trawersuje ku N po stronie doliny Strążyskiej i nieco opada pod mur następnej, dość długiej skałki, z widocznym w niej otworem Niszy w Jatkach T.B-12.6. Od rogu tej skałki podchodzimy wzdłuż ściany, za polem kosówki, dalej wspinamy się do otworu przez kilkumetrowy skalno-trawiasty próg. Dojście i zwiedzanie łatwe.
Opis jaskini
Wielki otwór o kształcie zbliżonym do prostokąta ma 5,2 m szerokości i 4 do 4,5 m wysokości. Prowadzi on do wysokiej niszy skalnej, głębokiej na 3,4 m. W jej SW części wznosi się stromo krótki korytarzyk o owalnym przekroju. W NW ścianie korytarzyka widać niewielkie okienko, za którym jest mały zaułek skalny.
Nisza rozwinęła się w dolomitach triasu środkowego serii reglowej. Ściany są zwietrzałe, kruche. Dno w niszy jest prawie poziome, buduje je drobny gruz skalny i żółty osad gliniasty; przy otworze nieco nawianej gleby. Boczny korytarzyk jest skalny, bez osadu.
Schronisko jest suche i widne. Przewiew i temperatura zależą od warunków pogodowych panujących na powierzchni terenu.
W otworze rozwijają się rośliny kwiatowe, paprocie i mchy. Występują ślimaki.
Historia
Historia eksploracji
Opisywany obiekt prawdopodobnie był znany od dawna (otwór widać z daleka), jednak nie wzmiankowany dotychczas w literaturze.
Historia dokumentacji
Podczas prac nad inwentaryzacją jaskiń tatrzańskich prowadzonych przez PTPNoZ, dokumentację niszy sporządziła I. Luty przy współpracy A. Połockiej w dniu 7 października 2003 r. Pomiary wykonano przy użyciu busoli i klizymetru Silva oraz taśmy parcianej. Dane zaktualizowała I. Luty (2009).
Plan opracowała I. Luty.
Bibliografia
Jaskinie TPN 2004 (plan i opis inwentarzowy).
Źródła
(brak informacji o źródłach)
Opracowali
Jerzy Grodzicki
Izabella Luty