Mokry Schron

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: T.E-13.13
Inne nazwy: JM3
Gmina: Kościelisko (gmina wiejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1530 m n.p.m.
Wystawa otworu: W

Dane morfometryczne

Długość: 6.0 m
Deniwelacja: 2.5 m (-2.5m)

Współrzędne geograficzne

WGS84: N49.244514, E19.931183
WGS84: N49d 14.6708m, E19d 55.8710m
WGS84: N49d 14m 40.3s, E19d 55m 52.3s
UTM: Easting 422208, Northing 5455187, Zone 34

Lokalizacja otworu

Dolina Małej Łąki, w prawym (or.) stoku Doliny Małej Łąki (Niżniej Świstówki), w dolnej części zachodniego zbocza Mnichowych Turni.

Dokumentacja graficzna

Drogi dojścia

Żółto znakowanym szlakiem podchodzimy Doliną Małej Łąki, następnie skręcamy na prawo, do Niżniej Świstówki. Idziemy obniżeniem pod Mnichowymi Turniami w kierunku ujścia Żlebu Poszukiwaczy Jaskiń (za Mnichem Małołąckim) i dalej ku S pod ścianami. W odległości 50 m na S od wylotu tego żlebu odnajdujemy pod ścianą otwór schronu. Otwór zasłonięty dużą wantą i usychającym małym świerkiem jest prawie niewidoczny z dna Niżniej Świstówki. Dojście łatwe, zwiedzanie bez trudności.

Opis jaskini

    Obszerny otwór z nieco cofniętym do wnętrza okapem ma około 5 m szerokości i około 2,5 m wysokości. Prowadzi do niezbyt wygodnej, opadającej stromo nyży, o dnie zasłanym wantami.

    Schronisko rozwinęło się w wapieniach należących do wierchowej jednostki Organów (fałd Czerwonych Wierchów). Ściany są zwietrzałe. Na ścianach i pochyłym stropie widać rynienki krasowe. Namulisko tworzą wanty oraz gleba i gruz wapienny z domieszką gliny.

    Wilgotność i przewiew zależne są od warunków atmosferycznych panujących na powierzchni terenu. Podczas opadów rynienkami w stropie spływa do wnętrza woda. Schron jest widny. Przy otworze i w głębi rozwijają się rośliny kwiatowe (głównie trawy) oraz mchy, glony i porosty, które pokrywają również ściany. Faunę reprezentują owady (m in. ćmy, komary, pająki, kosarze, muchy) oraz ślimaki i chrząszcze, bywają też nietoperze.

Historia

Historia eksploracji

Brak wzmianek o tym obiekcie w literaturze speleologicznej do czasu zinwentaryzowania go. Był wcześniej wykorzystywany jako miejsce biwakowe przez taterników (znaleziono ślady biwakowania).

Historia dokumentacji

Podczas prac nad inwentaryzacją jaskiń tatrzańskich OW PTPNoZ dokumentację szczeliny sporządziła w dniu 20 lipca 1978 r. I. Luty przy współpracy M. Lasoty. Pomiary wykonano busolą geologiczną Meridian i taśmą parcianą. Dane sytuacyjno-wysokościowe położenia otworu podano na podstawie pomiarów przeprowadzonych w dniu 23 września 1982 r. przez Zespół Koła Naukowego Geodetów Górniczych AGH pod kierownictwem W. Borowca. Dane zaktualizowała I. Luty (2009).
Plan opracowała I. Luty.

Bibliografia

Luty, I. 1982b (informacja o pomiarach sytuacyjno-wysokościowych, bez nazwy); Luty, I. 1989b (dane morfometryczne, lokalizacja na mapie i rysunku ścian Mnichowych Turni, dane historyczne); Jaskinie TPN 2000 (plan i opis inwentarzowy).

Źródła

(brak informacji o źródłach)

Opracowali

Jerzy Grodzicki
Izabella Luty