Otwór ma kształt soczewki o wymiarach 1,2x0,4 m. Wiedzie do studni o głębokości 9 m, rozwiniętej na szczelinie o kierunku WSW-ENE. Ku ENE szczelina po kilku metrach kończy się, w przeciwną stronę opada i przechodzi następnie w ciasną, 5-metrową, zawaliskową studzienkę. Pod nią kontynuuje się krótki, ciasny, zawaliskowy korytarzyk z dwiema studzienkami, zbyt ciasnymi jednak do przejścia. W pierwszej z nich drogę zagradzają zaklinowane wanty, w drugiej, litej lecz wąskiej, wyczuwa się bardzo silny przewiew.
Wracamy do górnej części szczeliny, nad studzienkę zawaliskową. Stąd idziemy ku WSW, gdzie za 2,5-metrowym progiem w dół szczelina kontynuuje się. Jest ona wysoka na około 6 m, po kilku metrach staje się jednak bardzo ciasna. Widać zaklinowane w niej na różnych poziomach wanty. Do ewidentnego zakończenia nie dotarto.
Jaskinia powstała w wapieniach triasu środkowego serii wierchowej (fałd Czerwonych Wierchów), na rozwartej szczelinie tektonicznej o kierunku 253°. Ma charakter zawaliskowy. Wg Wójcika (1978c) procesowi rozwierającemu szczeliny w tej okolicy towarzyszyło jednocześnie ich przemieszczanie w pionie (miejscami do 1,5 m). W rezultacie miało to istotny wpływ na kształt studni wejściowej, która w górnej części jest rozmytą szczeliną, w dolnej części zablokowana jest obrywem towarzyszącym przemieszczaniu mas skalnych. Powstanie obrywów, a także widocznego na powierzchni rowu tektonicznego ww. autor wiąże z holoceńskimi odprężeniami na południowym zboczu Doliny Litworowej. Natomiast na rozwój rozmyć szczelinowych wpłynęły wody roztopiskowe i w mniejszym stopniu opadowe.
Namulisko buduje w studni autochtoniczny gruz wapienny z domieszką piasku i żwiru granitowego, a w nyży przy otworze - gleba.
Jaskinia jest wilgotna. Wyczuwa się silny przewiew, szczególnie silny w najniższym punkcie zawaliska. Światło sięga do dna głównej studni.
Rośliny kwiatowe występują przy otworze, do kilku metrów w głąb studni sięgają mchy, glony, wątrobowce oraz porosty. Faunę reprezentują owady, głównie komary.