Numer inwentarzowy: T.D-08.50
Gmina: Kościelisko (gmina wiejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1108 m n.p.m.
Wystawa otworu: SW
WGS84: N49.251715, E19.866853
WGS84: N49d 15.1029m, E19d 52.0112m
WGS84: N49d 15m 06.2s, E19d 52m 00.7s
UTM: Easting 417538, Northing 5456056, Zone 34
Na prawym orograficznie zboczu Doliny Kościeliskiej, pod granią Organów, tuż pod środkowym (najwyższym) wierzchołkiem turni zwanej Okrętem.
Drogi dojścia
Od Lodowego Źródła w Dolinie Kościeliskiej idziemy szlakiem wiodącym do Jaskini Mroźnej. Na wyraźnej płaśni skręcamy na prawo i wygodną, choć nieoznakowaną ścieżką dochodzimy w pobliże szczytu Okrętu (jest to droga prowadząca do Okien Zbójnickich). Dalej - około 40 m na zachód zarośniętą lasem granią Okrętu - do środkowego wierzchołka. Stąd schodzimy, po prawej stronie, bardzo stromym żlebem nad urwisko i wykonujemy kilka ryzykownych kroków wąskim zachodzikiem na lewo, wprost do otworu. Otwór nie jest widoczny z drogi dojścia. Można go dojrzeć z dna doliny, z pierwszego mostka za Bramą Kraszewskiego. Dojście w końcowej części eksponowane, niezbędna lina do asekuracji. Zwiedzanie łatwe.
Opis jaskini
Ukośny otwór ma około 6 m wysokości i prawie 3 m szerokości, roztacza się z niego piękny widok na dolinę. Wchodzimy do obszernej, wysokiej komory. Jej lewa ściana jest silnie pochylona. Przy końcu, stromo do góry ku N, odchodzi ciasna szczelina, która ma kontakt z powierzchnią (widać ślady namytej gleby).
Schronisko rozwinęło się na systemie szczelin w wapieniach mezozoicznych jednostki Organów (seria wierchowa, płaszczowina Czerwonych Wierchów); ma charakter komory zawaliskowej. Na ścianach występują miejscami drobne nacieki grzybkowe. W stropie końcowej części widać wielkie zaklinowane wanty. Dno pokrywa żółty osad gliniasty, szara martwica, a przy otworze nieco gleby.
Komora jest sucha, oświetlona, bez przewiewu. Na jej ścianach rozwijają się różne gatunki porostów i nieco mchu, w otworze - wątła paproć oraz trawy. Występowania fauny nie stwierdzono.
Historia
Historia eksploracji
Schronisko dotychczas nie było wzmiankowane w literaturze. Szkic ściany wraz z lokalizacją otworu narysował w 1958 r. w swoim notatniku terenowym J. Rudnicki w czasie swoich badań terenowych, jednak nie zwiedził groty.
Historia dokumentacji
Podczas inwentaryzacji jaskiń tatrzańskich OW PTPNoZ jego dokumentację sporządziła w dniu 24 lipca 1992 r. I. Luty przy współpracy T. Mardala. Pomiary wykonano taśmą parcianą i busolą geologiczną Meridian. Fotografię otworu wykonała I. Luty. Dane zaktualizowała I. Luty (2009).
Plan opracowała I. Luty.
Bibliografia
Jaskinie TPN 1993b (plan i opis inwentarzowy).
Źródła
Rudnicki, J. 1957- 959 (szkic ściany z otworami).
Opracowali
Jerzy Grodzicki
Izabella Luty