Numer inwentarzowy: T.B-12.08
Gmina: Zakopane (gmina miejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1190 m n.p.m.
Wystawa otworu: SE
WGS84: N49.264676, E19.923603
WGS84: N49d 15.8806m, E19d 55.4162m
WGS84: N49d 15m 52.8s, E19d 55m 25.0s
UTM: Easting 421688, Northing 5457437, Zone 34
W lewym orograficznie zboczu Doliny Strążyskiej, w skałkach zwanych Jatkami.
Drogi dojścia
od zakończenia szlaku turystycznego w Dolinie za Bramką wchodzimy nieznakowaną ścieżką wiodącą grzbietem między dwoma żlebami na grań Łysanek. Stąd niewyraźną percią zwierzęcą idziemy ponad 300 m granią na lewo (ku NE), lekko w dół, omijając z lewej strony najwyższą turnię Jatek. Dalej perć trawersuje ku N po stronie doliny Strążyskiej i nieco opada pod mur następnej skałki, z widocznymi w niej otworami Niszy w Jatkach T.B-12.06 i następnie Dziurawej Niszy w Jatkach T.B-12.07. Kilkadziesiąt metrów dalej perć wyprowadza nad urwisko nad skalistym żlebem Cofamy się stąd nieco i obchodzimy bez perci niewielką skałkę od dołu. Pod ścianą, w dolnej części skałki, w pobliżu żlebu, odnajdujemy niski otwór poszukiwanej jaskini, całkowicie zasłonięty roślinnością. Dojście i zwiedzanie bez trudności.
Opis jaskini
Otwór ma kształt poziomej soczewki o wymiarach 0,6x0,3 m. Prowadzi do stromo opadającego krótkiego korytarzyka, który zaraz za otworem rozszerza się i nieco podwyższa, tworząc rodzaj niskiej komórki. Dalej strop obniża się gwałtownie. Przechodzimy przez niski (0,3 m) przełaz, za którym otwiera się obszerna komora o poziomym dnie. Ma ona 4,5 m długości, jest szeroka na 3 m i wysoka do ponad 2 m Przy końcu komory na prawo odchodzi niski, około 1,5 m długości korytarzyk, a na lewo krótka odnoga sali.
Jaskinia rozwinęła się w dolomitach triasu środkowego serii reglowej. Ściany i strop są zwietrzałe, kruche. W stropie widać wymycia i niewielki kociołek. Występują drobne nacieki grzybkowe. Dno pokrywa drobny gruz skalny oraz nieco gliny i szarego pyłu, a przed ciasnym przełazem - gleba z gruzem.
W komorze jest sucho (podczas deszczu wilgotno). Przewiewu nie wyczuwa się. Światło sięga do około 2 m.
W otworze rozwijają się głównie mchy, które sięgają do 2 m w głąb oraz mniej liczne rośliny kwiatowe i nieco paproci. Faunę reprezentują ślimaki (do 2 m); w głębi występowania fauny nie stwierdzono.
Historia
Historia eksploracji
Opisywany obiekt prawdopodobnie nie był znany wcześniej, brak o nim wzmianek w literaturze speleologicznej.
Historia dokumentacji
Podczas prac nad inwentaryzacją jaskiń tatrzańskich prowadzonych przez PTPNoZ, jego dokumentację sporządziła I. Luty przy współpracy A. Połockiej w dniu 7 października 2003 r. Pomiary wykonano przy użyciu busoli i klizymetru Silva oraz taśmy parcianej. Dane zaktualizowała I. Luty (2009).
Plan opracowała I. Luty.
Bibliografia
Jaskinie TPN 2004 (plan i opis inwentarzowy).
Źródła
(brak informacji o źródłach)
Opracowali
Jerzy Grodzicki
Izabella Luty