Kobylarzowa Szczelina

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: T.E-11.56
Gmina: Kościelisko (gm. wiejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1655 m n.p.m.
Wystawa otworu: SW

Dane morfometryczne

Długość: 12.0 m
Deniwelacja: 4.8 m (+4.8 m )

Współrzędne geograficzne

WGS84: N49.244364, E19.910311
WGS84: N49d 14.6618m, E19d 54.6187m
WGS84: N49d 14m 39.7s, E19d 54m 37.1s
UTM: Easting 420689, Northing 5455192, Zone 34

Lokalizacja otworu

Dolina Miętusia, w prawym orograficznie zboczu Doliny Miętusiej, w masywie Kobylarzowej Turni (wg mapy TATRY POLSKIE 1984) nazywanym również masywem Skrajnej Małołąckiej Turni (wg Cywińskiego, 1995). Otwór znajduje się w lewym orograficznie odgałęzieniu żlebu nazywanego Szarym Żlebem (wg Cywińskiego, 1995), odchodzącego po prawej or. stronie Kobylarzowego Żlebu.

Dokumentacja graficzna

Drogi dojścia

Niebiesko znakowanym szlakiem wiodącym na Czerwone Wierchy docieramy w Kobylarzowym Żlebie około 100 m poniżej płytowego progu ubezpieczonego łańcuchami. Stąd skręcamy na lewo do góry, do wylotu Szarego Żlebu. Podchodzimy żlebem pod turnią ograniczającą go od SE do rozwidlenia. Tu skręcamy z głównej gałęzi żlebu na prawo do góry, do wąskiego żlebu wznoszącego się za garbem porośniętym kosodrzewiną. Niebawem dostrzegamy otwór położony w cieku żlebu, u podnóża progu skalnego przegradzającego ten żleb. Dojście i zwiedzanie bez trudności.

Opis jaskini

    Otwór szeroki na 1,2 m, o kształcie zbliżonym do trójkątnego, jest rozwinięty na prawie pionowej szczelinie, od góry zamkniętej zaklinowanymi wantami. Prowadzi do poziomego korytarza, który po kilku metrach rozszerza się w niską komorę. Na lewo od niej odchodzi do góry pod kątem 65° ponad 5-metrowej długości szczelina, na wprost - korytarz zwęża się i kończy niebawem.

    Jaskinia powstała na szczelinie tektonicznej (wzdłuż tej dyslokacji rozwinął się żleb) o kierunku SW-NE w wapieniach serii wierchowej (fałd Czerwonych Wierchów). Ściany są częściowo rozmyte, w szczelinie odchodzącej od komory widać rynienki krasowe. Występują niewielkie nacieki grzybkowe. Namulisko tworzy autochtoniczny gruz wapienny z domieszką gliny i piasku, a przy otworze gleba.

    Jaskinia jest wilgotna, po opadach żłobkami na NW ścianie ścieka woda. Wyczuwa się wyraźny przewiewu. Światło sięga do 5 m. Roślinność kwiatowa, paprocie i mchy występują do granicy zasięgi światła padającego z otworu, nieco głębiej sięgają glony i porosty. Faunę reprezentują owady.

Historia

Historia eksploracji

Szczelina znana była prawdopodobnie od dawna (znaleziono ślady biwakowania), jednak brak o niej wzmianek nie budzących wątpliwości. Dane dla przytoczonych przez Z. Wójcika (1966a) Dziur w Kobylarzu Niżniej i Wyżniej nie odpowiadają zupełnie temu obiektowi.

Historia dokumentacji

W ramach prac nad inwentaryzacją jaskiń tatrzańskich PTPNoZ, dokumentację jaskini sporządziła w lipcu 1998 r. I. Luty przy współpracy D. Bocheńskiej. Pomiary przeprowadzono przy użyciu zestawu pomiarowego Sunto i taśmy parcianej. Dane zaktualizowała I. Luty (2009).
Plan opracowała I. Luty.

Bibliografia

Jaskinie TPN 1999 (plan i opis inwentarzowy).

Źródła

(brak informacji o źródłach)

Opracowali

Jerzy Grodzicki
Izabella Luty