Jaskinia Żabia Lodowa

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: T.J-24.02
Gmina: Bukowina Tatrzańska (gm. wiejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: TANAP
Wysokość otworu: 1610 m n.p.m.
Wystawa otworu: NW

Dane morfometryczne

Długość: 17.0 m
Deniwelacja: 3.4 m (-3.4m)

Współrzędne geograficzne

WGS84: N49.211389, E20.090278
WGS84: N49d 12.6833m, E20d 05.4167m
WGS84: N49d 12m 41.0s, E20d 05m 25.0s
UTM: Easting 433743, Northing 5451354, Zone 34

Lokalizacja otworu

Słowacja, Tatry Wysokie, Siedem Granatów, w grani Siedmiu Granatów, w obrębie pasa granicy Państwa.

Dokumentacja graficzna

Drogi dojścia

Od leśniczówki „Na Wancie” idziemy w kierunku Morskiego Oka zimowym obejściem po wschodniej stronie Rybiego Potoku. Po około 300 m od przekroczenia potoku opuszczamy ścieżkę i wśród wiatrołomów kierujemy się w stronę przecinki granicznej, którą podchodzimy aż do grani Siedmiu Granatów. Na grani odnajdujemy dosyć wyraźną ścieżkę prowadzącą wzdłuż granicy państwa. Dochodzimy do słupka granicznego o numerze 205/6. Stąd schodzimy w dół w kierunku południowo wschodnim pod skalną ściankę, w której znajduje się dobrze widoczny duży otwór jaskini. Dojście uciążliwe (wiatrołomy), zwiedzanie łatwe.

Opis jaskini

     Otwór przypomina swoim kształtem skośnie nachylony trójkąt prostokątny o wysokości 2 m i podstawie 5 m. W otworze znajduje się zaklinowany blok skalny. Przechodząc pod nim dostajemy się do wysokiej na około 5 m sali wstępnej o wymiarach 6x4 m. Sala ma wyrównane dno składające się z dużych bloków skalnych całkowicie porośniętych mchem. Mech porasta również ściany sali. W południowo-zachodniej części sali znajduje się krótki, 2 m długości korytarzyk zakończony zawaliskiem. W południowo wschodniej części sali znajduje się wnęka skalną z niewielką 1 m głębokości studzienką zasypaną kamieniami. 2 m od wejścia do jaskini ciasnym przełazem między wantami możemy się przedostać do drugiej sali położonej niżej, częściowo rozwijającej się pod opisaną salą wstępną. Sala ta ma 6 m długości przy średniej szerokości około 1,5 m. Jej dno pokrywa gruz skalny i lód o grubości kilkunastu centymetrów.

    Jaskinia rozwinięta jest w granitoidach krystaliniku Tatr Wysokich. Powstała w czasie dezintegracji granitoidowej ścianki. Ścianka ta tworzy jeden z boków formy o charakterze rowu zboczowego, którego powstanie można łączyć bądź z grawitacyjnymi zsuwami mas skalnych bądź ze zjawiskami neotektonicznymi. Obecny kształt jaskini nadają procesy mrozowe. Ściany jaskini są lite, a spąg pokrywa autochtoniczny gruz skalny i duże bloki kamienne. W dolnej sali znajduje się płat lodu o powierzchni około 6 m² pokryty we fragmentach humusem i szczątkami organicznymi. Humus pokrywa również kamienisty spąg w okolicach otworu.

    Światło dzienne oświetla salę wstępną, rozproszone dociera do przełazu do sali dolnej. Końcowe partie są ciemne. Jaskinia jest sucha, po opadach wilgotna jest część przyotworowa. Obiekt jest jaskinią lodową. W dolnej sali stagnuje zimne powietrze. W otworze rozwija się roślinność zielona, dno i ściany sali wstępnej pokryte są mchami.

Historia

Historia eksploracji

Jaskinia mogła być znana geologom prowadzącym w okolicy prace terenowe na początku lat 70.

Historia dokumentacji

Dokumentację jaskini sporządzili 16 września 2000 r. A. Gajewska i K. Recielski, pomiary wykonano busolą Sisteco i taśmą parcianą. Zaktualizował K. Recielski (2009 r.).
Plan opracował K. Recielski

Bibliografia

Jaskinie TPN 2002 (plan i opis inwentarzowy).

Źródła

(brak informacji o źródłach)

Opracowali

Jerzy Grodzicki
Krzysztof Recielski