Jaskinia w Kosówkach

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: T.E-06.02
Gmina: Kościelisko (gm. wiejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1760 m n.p.m.
Wystawa otworu: ku górze
Inne otwory: 2 - ku SW

Dane morfometryczne

Długość: 20.0 m
Deniwelacja: 6.5 m (-6.5m)

Współrzędne geograficzne

WGS84: N49.242291, E19.841455
WGS84: N49d 14.5375m, E19d 50.4873m
WGS84: N49d 14m 32.2s, E19d 50m 29.2s
UTM: Easting 415674, Northing 5455037, Zone 34

Lokalizacja otworu

Dolina Kościeliska, w Kominiarskim Wierchu, w pobliżu grani prowadzącej w kierunku Raptawickiej Turni, nad Doliną Smytnią.

Dokumentacja graficzna

Drogi dojścia

Z Hali na Stołach idziemy ścieżką wiodącą przez przełęcz ku Stawku i Załupę na Kominiarski Wierch. Nad Załupą, poniżej odpękniętego bloku (oglądany od dołu ma kształt mnicha) trawersujemy w prawo (na zachód) i nieco w górę śladami perci pod pas skałek z bardzo wyraźną, prawie poziomą szczeliną, o długości kilkudziesięciu metrów. W skałkach - tych, u ich podnóża widoczny jest duży otwór, którym zaczyna się jaskinia Suchy Biwak. Od jaskini Suchy Biwak trawersujemy na zachód nieco się obniżając i przekraczamy żeberko na stoku. Następnie podchodzimy w kierunku grani,mając po lewej skałki. Mijamy otwór Lejowej Szczeliny i podążając w górę, pod koniec nieco w prawo, osiągamy grań w rejonie jej niewielkiego obniżenia, gdzie natrafiamy na otwór jaskini. Można też dotrzeć do niej ze szczytu Kominiarskiego Wierchu, schodząc ściśle granią. Po około 400 m mijamy szczelinę przecinającą grań poprzecznie i kilka metrów dalej trafiamy na otwór jaskini Jaskini Skośnej (T.E-06.01, Dolina Lejowa), zorientowany równolegle do grani. Szukany otwór ukryty jest w kosówkach, około 20 m na wschód od kilka metrów poniżej grani. Dojście i zwiedzanie bez trudności.

Opis jaskini

     Otwór stanowi szczelinowata studzienka o szerokości ok. 1 m, rozwinięta w dwóch prawie prostopadłych do siebie kierunkach. W części o rozciągłości SW-NE dno znajduje się płycej (ok. 1,3 m). Szczelina studzienki przedłuża się w kierunku NE dwumetrowym korytarzykiem powstałym na szczelinie z lustrem tektonicznym na ścianie, nachylonej ku SE pod kątem 55°. Schodząc dalsze dwa metry osiągamy niższy poziom dna wejściowej studzienki w jej zachodnim odgałęzieniu. Znajduje się tu niewielka salka mająca połączenie z powierzchnią drugim, ciasnym otworem i niewielkim okienkiem. Z salki, ponad ślepą studzienką przedostajemy się do wąskiego korytarzyka, którego strop tworzą zaklinowane wanty. Przez prożek 1,1 m opuszczamy się do najniższej części jaskini - krótkiego, niskiego lecz dość szerokiego (1,5 m) korytarzyka, nazwanego przez odkrywców Jupiterową Salką.

     Jaskinia powstała na szczelinach tektonicznych w kompleksie wapieni i dolomitów triasu środkowego autochtonicznej serii wierchowej. Namulisko stanowi miejscowy rumosz wapienny i głazy.

      Jaskinia jest sucha, światło sięga do prożka 1,1 m. Przewiewu nie zaobserwowano.

      Roślinność występuje tylko przy otworze, fauny nie zaobserwowano.

Historia

Historia eksploracji

Jaskinia została odkryta jesienią 1965 r. przez członków Sekcji Grotołazów AKT Poznań. Opis jaskini opublikował Rösler (1967).

Historia dokumentacji

Dokumentacja jaskini została sporządzona 14.07.1976 r. w ramach inwentaryzacji jaskiń tatrzańskich OW PTPNoZ przez R.M. Kardasia przy współpracy M. Burkackiego i M. Kardasia. Pomiary wykonano taśmą parcianą i busolą geologiczną Meridian. Zaktualizował R.M. Kardaś (2009 r.).
Plan opracował R.M. Kardaś.

Bibliografia

Rösler, A. 1967 (opis); TATRY POLSKIE 1984 (lokalizacja na mapie); Jaskinie TPN 1993a (plan, przekrój i opis inwentarzowy).

Źródła

(brak informacji o źródłach)

Opracowali

Jerzy Grodzicki
Rafał M. Kardaś