Jaskinia pod Murem

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: T.D-08.56
Gmina: Kościelisko (gm. wiejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1130 m n.p.m.
Wystawa otworu: NW

Dane morfometryczne

Długość: 14.0 m
Deniwelacja: 4.4 m (-4.4m)

Współrzędne geograficzne

WGS84: N49.246905, E19.859601
WGS84: N49d 14.8143m, E19d 51.5761m
WGS84: N49d 14m 48.9s, E19d 51m 34.6s
UTM: Easting 417002, Northing 5455529, Zone 34

Lokalizacja otworu

Na prawym orograficznie zboczu Doliny Kościeliskiej, w zboczu Organów, pod drugim (licząc od dołu) pasem skał ich południowej części.

Dokumentacja graficzna

Drogi dojścia

Idziemy drogą wiodącą dnem doliny do pierwszego, wyraźnego żlebu odchodzącego około 200 metrów za odgałęzieniem szlaku sprowadzającego z Jaskini Mroźnej. Żlebem tym czasami spływa mała struga wody. Idziemy nim do góry, pokonując łatwy, lecz śliski próg w dolnym pasie skał. Wyżej przecinamy niewyraźną perć trawersującą zbocze i wznosimy się żlebem pod następne skały, które w końcu zamykają go. Nieco przed zakończeniem żlebu, trawersujemy kilkadziesiąt metrów na prawo (ku S), do góry i pod murem skalnym odnajdujemy otwór groty. Jest on ukryty za wałem z gleby i rumoszu, jaki utworzył się pod ścianą. Dojście i zwiedzanie bez trudności.

Opis jaskini

   Z wstępnej, dwumetrowej niszy ograniczonej okapem o wysokości około 2 m, przechodzimy przez otworek o kształcie zbliżonym do kwadratu (0,6x0,5 m). Wiedzie stąd na wprost poziomy, ślepo zakończony korytarz o długości około 5 m. Na lewo zaś, stromo w dół, prowadzi niska (0,5 m), szeroka (1,5 m) pochylnia, która po 6 m zwęża się gwałtownie. Dalej odchodzi ciasny, myty korytarzyk o wymiarach 0,3x0,25 m, zamknięty rumoszem. Słychać jak rumosz osypuje się gdzieś niżej, w głąb groty.

   Jaskinia rozwinęła się na fudze międzywarstwowej w wapieniach triasu środkowego jednostki Organów (seria wierchowa, płaszczowina Czerwonych Wierchów). Ściany są spękane, w dolnej części ogładzone, pokryte naciekami grzybkowymi i mlekiem wapiennym. Namulisko stanowi rumosz wapienny z domieszką gleby, a w niszy wstępnej - gleba.

   Grota jest wilgotna. W poziomym korytarzu widać kałuże. Światło sięga do około 4 m. Wyczuwa się silny przewiew z korytarzyka końcowego.

   W przyotworowej niszy występują rośliny kwiatowe oraz mchy i porosty. W głębi groty zauważono owady (między innymi pająki i muchówki).

Historia

Historia eksploracji

Jaskinia znana była od dawna. Znaleziono w niej stare, obrobione bale drewniane. Zapewne zwiedzali ją grotołazi zakopiańscy, którzy w latach trzydziestych i wcześniej niezwykle starannie penetrowali zbocza Organów; próby identyfikacji z opisanymi przez Zwolińskiego (1993) obiektami (bez nazw) budzą jednak zbyt wiele wątpliwości. Dotychczas brak o tej grocie jakichkolwiek wzmianek w literaturze speleologicznej.

Historia dokumentacji

W ramach inwentaryzacji jaskiń tatrzańskich OW PTPNoZ dokumentację jej sporządziła w dniu 2 sierpnia 1992 r. I. Luty przy współpracy R. Cygana, który znalazł otwór. Pomiary wykonano taśmą parcianą i busolą geologiczną Meridian. Dane zaktualizowała I. Luty (2009).
Plan opracowała I. Luty.

Bibliografia

Jaskinie TPN 1993b (plan i opis inwentarzowy).

Źródła

(brak informacji o źródłach)

Opracowali

Jerzy Grodzicki
Izabella Luty