Jaskinia Wilcza
Informacje ogólne
Numer inwentarzowy: T.E-12.64
Gmina: Kościelisko (gm. wiejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1672 m n.p.m.
Wystawa otworu: NE
Dane morfometryczne
Długość: 54.7 m
Deniwelacja: 16.0 m (-16.0m)
Współrzędne geograficzne
WGS84: N49.241708, E19.924254
WGS84: N49d 14.5025m, E19d 55.4552m
WGS84: N49d 14m 30.1s, E19d 55m 27.3s
UTM: Easting 421699, Northing 5454883, Zone 34
Lokalizacja otworu
Dolina Małej Łąki, Czerwone Wierchy, NE zbocze Małołączniaka, w ścianach opadających z Kotlin do Niżniej Świśtówki.
Dokumentacja graficzna
(brak dokumentacji graficznej)
Drogi dojścia
Z dna Niżniej Świstówki dochodzimy do piargu kilkanaście metrów poniżej dolnego otworu Jaskini Przy Przechodzie T.E-12.38. Stąd kierujemy się na prawo trawiastym zachodem w górę. Po lewej stronie mijamy kolejno otwory Jaskini przy Jędrusiowej Dziurze T.E-12.45, Schronu pod Jędrusiową Dziurą T.E-12.44, a dalej po prawej samej Jędrusiowej Dziury T.E-12.43. Kilkadziesiąt metrów wyżej wysokość ściany nad zachodem maleje do kilku metrów i tędy łatwą wspinaczką przechodzimy do szerokiego pasa stromych traw, którymi podchodzimy kolejne kilka metrów w górę (to miejsce można również osiągnąć przechodząc przez Jaskinię Przy Przechodzie T.E-12.38 do jej górnego otworu, a następnie wzdłuż górnej krawędzi wspomnianego wyżej szerokiego pasa traw trochę pod górę ku N, mijając po drodze Studnię Przy Przechodzie T.E-12.39). Dalej podchodzimy 5-cio metrowym, pionowym progiem do kolejnego, bardzo wąskiego, poziomego pasa traw. Bardzo eksponowanym terenem idziemy kilkadziesiąt metrów na S. Za kosodrzewiną schodzimy nieco w dół, a następnie kilka metrów w górę do piarżystego żlebu urywającego się pionową ścianą, opadającą do dolnego otworu Jaskini Przy Przechodzie T.E-12.38. Piargiem podchodzimy kilkadziesiąt metrów w górę. Pomiędzy najwyższym jego punktem, a spiętrzającym się na wprost progiem znajduje się niewidoczny z dołu lej z wejściem do jaskini. Dojście trudne, eksponowane, w niektórych miejscach przydatna asekuracja.
Opis jaskini
Jaskinia jest najbardziej na północ położonym fragmentem systemu Jaskini Wielkiej Śnieżnej.
Na dnie trzymetrowej głębokości zapadającego na SW leja o wymiarach 4 x 1,5 m znajduje się ciasne wejście do jaskini. Za nim 5-cio metrowej długości pochylnia o dnie zasłanym dużymi wantami sprowadza na krawędź progu (7 m), którym zjeżdżamy na dno salki o wymiarach 8,5 x 4 m. W jej południowo-zachodniej części zalega drobny żwir zmieszany z suchą gliną, zaś pozostałą część gruz wapienny z jedną wielką wantą pośrodku sali. W północno-wschodnim ograniczeniu sali znajduje się wejście poprzez próg (1 m) z zaklinowanych want (bardzo krucho!) do wąskiej, stromo wznoszącej się ośmiometrowej pochylni, której koniec podchodzi pod otwór. W północnej części sali, w miejscu gdzie strop obniża się do 0,7 m, na północny wschód opada wąski i bardzo niski korytarzyk, który po trzech metrach staje się poziomy, by po kolejnych czterech metrach poprzez zacisk (Z I) o dnie pokrytym glebą zmieszaną z drobnym gruzem wyprowadzić w Białej Salce (górna część Wilczego Ciągu w Partiach Za Kolankiem Jaskini Śnieżnej - patrz opis w Jaskini Śnieżnej)). Jest to jednocześnie najniższy punkt Jaskini Wilczej.
Namulisko Jaskini Wilczej tworzy gruz wapienny, przy otworze i w zacisku zmieszany z glebą. Jest wilgotno. W czasie opadów w N części sali pada intensywny deszcz podziemny. Zimą otwór zasypywany jest całkowicie śniegiem, zalegającym w leju do lata. Wtedy to wyczuwa się bardzo silny wywiew zimnego powietrza. światło dociera do drugiego metra korytarzyka wstępnego.
Pozostałe dane naukowe, historię eksploracji i dokumentacji oraz literaturę, plan i przekrój podano w opisie Jaskini Wielkiej Śnieżnej.
Historia
Historia dokumentacji
Dane zaktualizował R.M. Kardaś (2009).
Plan i przekrój opracował M. Gala.
Bibliografia
(brak informacji o bibliografii)
Źródła
(brak informacji o źródłach)
Opracowali
Jerzy Grodzicki
Rafał M. Kardaś