Jaskinia Skośna

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: T.E-06.01
Gmina: Kościelisko (gm. wiejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1764 m n.p.m.
Wystawa otworu: ku górze

Dane morfometryczne

Długość: 28.0 m
Deniwelacja: 5.6 m (+5.6 m )

Współrzędne geograficzne

WGS84: N49.242379, E19.841206
WGS84: N49d 14.5427m, E19d 50.4724m
WGS84: N49d 14m 32.6s, E19d 50m 28.3s
UTM: Easting 415656, Northing 5455047, Zone 34

Lokalizacja otworu

Dolina Lejowa, w grani wiodącej od Kominiarskiego Wierchu ku Raptawickiej Turni, około 400 m od szczytu Kominiarskiego Wierchu.

Dokumentacja graficzna

Drogi dojścia

Od jaskini Suchy Biwak (T.E-07.02) trawersujemy na zachód nieco się obniżając i przekraczamy żeberko na stoku. Następnie podchodzimy w kierunku grani, mając po lewej skałki. Mijamy otwór Lejowej Szczeliny (T.E-06.07) i podążając w górę, pod koniec nieco w prawo, osiągamy grań w rejonie jej niewielkiego obniżenia, gdzie natrafiamy na otwór jaskini. Można też dotrzeć do niej ze szczytu Kominiarskiego Wierchu, schodząc ściśle granią. Po około 400 m mijamy szczelinę przecinającą grań poprzecznie i kilka metrów dalej trafiamy na otwór jaskini zorientowany równolegle do grani. Dojście bez trudności. Jaskinia łatwa, zwiedzanie końcowych partii dolnego piętra bardzo uciążliwe (ciasno). Lina niepotrzebna.

Opis jaskini

     Otwór jest szczeliną tektoniczną o kierunku W - E stromo nachyloną na południe. Dogodne wejście do niej istnieje od strony zachodniej. Szczelina ta, otwarta ku górze na odcinku około 6 m, kontynuuje się na wschód krótkim, wąskim, lecz dość wysokim korytarzykiem, przy końcu mającym szczelinowe połączenia z powierzchnią. W połowie otworu przez niewielkie przejście między głazami dostajemy się do dolnego odgałęzienia, będącego szczeliną tektoniczna, rozwarta na 0,5 - 0,7 m i zapadającą na południe pod kątem około 40°. Występuje tu lustro tektoniczne. Na boki szczelina zablokowana jest głazami. Po około 5 m zapieraczki stajemy na dnie szczeliny (w wyjściu trudności II - III). Stąd przez trudny i nieprzyjemny zacisk dostać się można do końcowych partii jaskini. Są to dwie bardzo ciasne szczeliny (w przybliżeniu pionowa i prawie pozioma) dochodzące do siebie pod kątem prostym, utworzone między stropem i ścianą a olbrzymim blokiem. Posuwamy się pionowa szczeliną (ciasno). Dopiero po około 4 m pozioma szczelina rozszerza się na tyle, że możemy do niej wpełznąć. Partie te, w całości bardzo ciasne, kończą się niedostępną szczeliną. Mają one jeszcze jedno połączenie z zapieraczkową szczeliną (wyżej - szczeliną poziomą), jednak raczej niedostępne dla człowieka.

     Jest to jaskinia tektoniczna, wykształcona w obrębie kompleksu wapieni i dolomitów triasu środkowego paraautochtonicznej serii wierchowej. Nacieków brak. Namulisko głazowo-gruzowe, w otworze z glebą.

    Jaskinia wilgotna, woda kapie ze stropu. W okolicach otworu prowadzącego do zapieraczkowej szczeliny wyczuwalny przewiew.

Światło sięga do końca górnego korytarzyka i do dna zapieraczkowej szczeliny.

Roślinność rozwija się w otworze. Tam też występują ślimaki.

Historia

Historia eksploracji

Jaskinia została odkryta jesienią 1965 r. przez członków Sekcji Grotołazów AKT Poznań. Plan i opis opublikował Rösler (1967).

Historia dokumentacji

W ramach inwentaryzacji OW PTPNoZ dokumentację jaskini opracował R. M. Kardaś przy współpracy R. Kardaś i M. Różyczki w dniu 16. 07. 1977 r. oraz M. Kropiwnickiej i M. Lasoty w dniu 4. 08. 1977 r. Pomiary wykonano busolą geologiczną Meridian i taśmą parcianą. Dane zaktualizował R.M. Kardaś (2009).
Plan opracował R.M. Kardaś.

Bibliografia

Rösler. A. 1967 (plan, przekrój, opis), 1968 (opis, informacje o odkryciu); TATRY POLSKIE 1984 (lokalizacja na mapie); Jaskinie TPN 1991 (plan i opis inwentarzowy).

Źródła

(brak informacji o źródłach)

Opracowali

Jerzy Grodzicki
Rafał M. Kardaś