Jaskinia Niska

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: T.B-09.14
Gmina: Kościelisko (gmina wiejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1165 m n.p.m.
Wystawa otworu: W

Dane morfometryczne

Długość: 12.5 m
Deniwelacja: 0.0 m

Współrzędne geograficzne

WGS84: N49.264104, E19.877725
WGS84: N49d 15.8462m, E19d 52.6635m
WGS84: N49d 15m 50.8s, E19d 52m 39.8s
UTM: Easting 418350, Northing 5457422, Zone 34

Lokalizacja otworu

W prawym orograficznie zboczu Doliny Kościeliskiej, w zachodnim zboczu Kończystej Turni. Otwór znajduje się w południowej części pasa skałek wysuniętego najbardziej na zachód, usytuowanego na SW od turni szczytowej.

Dokumentacja graficzna

Drogi dojścia

ZJaworzynki Miętusiej idziemy percią na zachód do trawiastego Spalonego Siodła między Czerwonym Gronikiem a Kończystą Turnią. Następnie przechodzimy przez przełączkę wcinającą się w skalisty grzbiet Kończystej Turni i trawersujemy pod skałami około 80 m w kierunku zachodnim do otworu Dziury w Konczystej Turni T.B-09.01. Znajduje się on w linii spadku wierzchołka Kończystej Turni, pod skałką. Można do tego miejsca także podejść z dna Doliny Miętusiej jak do Dziury Niżniej w Kończystej T.B-09.05, a następnie Dziury w Kończystej Niżniej T.B-09.02 i od niej kilkanaście metrów w górę żlebu do widocznego otworu Dziury w Konczystej Turni T.B-09.01. Od tego otworu podchodzimy pod skałami 25 metrów na zachód i odnajdujemy otwór Małej Dziury w Kończystej Turni T.B-09.06, który jest położony u podnóża skały, z daleka niewidoczny, zasłonięty szczytem stożka piargu. Stąd trawersujemy w pobliżu ściany ku W przez skalno-trawiaste żebro, dalej nad żlebem za nim do następnego, zwężającego się ku S żebra. Idziemy nim w dół prawie do jego zakończenia, następnie na prawo (ku W) przez około 2-metrową ściankę schodzimy pod skałkę. Tam, po kilku krokach ku N, odnajdujemy pod ścianą otwór zasłonięty bujną roślinnością. Dojście i zwiedzanie bez trudności.

Opis jaskini

    Otwór jest szeroki (4,7 m) lecz niski (0,25-0,5 m), leży w nim wanta rozdzielająca go na dwie części. Otwór wiedzie do niskiej lecz rozległej komory o wymiarach około 5x5x1,8 m. Z komory niski przełaz prowadzi do kilkumetrowej odnogi ze sztucznie wykopanym dołkiem (0,5 m głębokości), zakończonej małym kominkiem naciekowym.

    Jaskinia rozwinęła się w wapieniach serii reglowej. Są to szare wapienie zoogeniczne zawierające krynoidy, ramienionogi i małże, datowane na dolną jurę (lotaryng-domer). Grota jest myta, na ścianach i stropie widać formy erozyjno-korozyjne. Występują niewielkie nacieki grzybkowe, a w końcowym fragmencie (kominek naciekowy) polewy naciekowe oraz drobne stalagmity i stalaktyty.

    Namulisko tworzy głównie glina jaskiniowa i autochtoniczny gruz wapienny, a w otworze - gleba. W osadach znaleziono kości nietoperzy i większych zwierząt.

    Jaskinia jest wilgotna. Wyczuwa się słaby przewiew. Światło sięga do około 5 metrów od otworu.

    Roślinność kwiatowa (głównie trawy) rozwija się jedynie w otworze (jest on ocieniony gęstym lasem świerkowym). We wstępnej części komory występują mchy i porosty.

    Faunę reprezentują liczne owady troglokseniczne, m. in. motyle Scoliopteryx libatrix, Triphosa dubitata, pająki Meta menardi, kosarze, żuki i in. Kilkakrotnie zauważono nietoperze.

Historia

Historia eksploracji

Jaskinia wg informacji E. Winiarskiego znana była jeszcze przed wojną grotołazom zakopiańskim. W 1969 r. zwiedzała ją I. Luty, 22 września 1983 r. została zbadana przez A. Uchmana.

Historia dokumentacji

Pierwszy plan opracowany przez M. Gradzińskiego w 1989 r. oraz opis pod nazwą Jaskinia Niska opublikowany został przez A. Uchmana, J. Baryłę i M Gradzińskiego (1991). W ramach prac nad inwentaryzacją jaskiń tatrzańskich dokumentację groty sporządziła I. Luty przy współpracy M. Kapełuś i B. Zalewskiego 9 września 1995 r., uzupełniając obserwacje latem 1996 r. Pomiary przeprowadzono przy użyciu busoli geologicznej Meridian i taśmy parcianej. Dane zaktualizowała I. Luty (2009).
Plan opracowała I. Luty.

Bibliografia

Uchman, A., Baryła, J., Gradziński, M. 1991 (plan i opis); Kronika 1996 (informacja o zwiedzaniu); Luty, I. 1998 (plan, przekrój opis położenia, dane morfometryczne); Kronika 1998 (wzmianka o zwiedzaniu); Jaskinie TPN 1999 (plan i opis inwentarzowy).

Źródła

(brak informacji o źródłach)

Opracowali

Jerzy Grodzicki
Izabella Luty