Numer inwentarzowy: T.E-12.22
Inne nazwy: Łomiska, Jaskinia Kozia, Dziura nad Strzelistą
Gmina: Kościelisko (gm. wiejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1773 m n.p.m.
Wystawa otworu: W
WGS84: N49.244404, E19.919374
WGS84: N49d 14.6642m, E19d 55.1624m
WGS84: N49d 14m 39.9s, E19d 55m 09.7s
UTM: Easting 421348, Northing 5455187, Zone 34
W lewym (or.) zboczu Doliny Małej Łąki, w zachodnim stoku Wielkiej Turni, około 70 m poniżej jej szczytu.
Drogi dojścia
Z Przysłopu Miętusiego niebiesko znakowanym szlakiem podchodzimy nad Kobylarzowy Żleb, następnie trawersujemy ku SE Czerwony Grzbiet, aż do Źródła Ratusz. Schodzimy stąd żlebem opadającym nieco na prawo, pod zachodnie stoki ramienia Wielkiej Turni, następnie trawersujemy wprost do widocznego z daleka otworu. Znajduje się on u podnóża podszczytowych skałek Wielkiej Turni, niedaleko jej północnych zerw. Dojście i zwiedzanie bez trudności.
Opis jaskini
Otwór jest obszerny, ma 3 m szerokości i 4,5 m wysokości. Za nim prowadzi stromo do góry wysoki korytarz (komora). Po 6 m staje się on prawie poziomy, lecz niższy i węższy. Kilka metrów dalej następuje gwałtowne zwężenie korytarza, za którym można przecisnąć się jeszcze 1,5 m, do zakończenia szczeliny.
Schronisko powstało w wapieniach malmu wierchowej jednostki Organów (fałd Czerwonych Wierchów) na szczelinie 101°/68°S. Ściany i strop są zwietrzałe. Na północnej, pochylonej ścianie rozwinęły się rynienki krasowe. Namulisko stanowi rumosz wapienny i duże wanty oberwane ze stropu, a także odchody kozic. Do zwężenia korytarza występuje też gleba.
Wilgotność i przewiew zależą od warunków atmosferycznych. Światło dociera do końca.
Roślinność kwiatowa rozwija się bujnie do 6 m od okapu otworu, dalej reprezentowana jest skromniej. W całym schronisku występują mchy, wątrobowce i porosty. Faunę reprezentują owady i ślimaki. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych obserwowano wielokrotnie, że nocuje tu duże stado kozic (34-42 sztuki), wypasające się zwykle w okolicach Wielkiej Turni i w Kotlinach. Później kozice zniknęły stąd, a w 1998 r. w schronisku znaleziono odzież i inne ślady biwakowania pozostawione prawdopodobnie przez kłusowników.
Historia
Historia eksploracji
Schronisko mogło być znane M. Zaruskiemu, który przeszukiwał te okolice w 1912 r. podczas akcji TOPR po A. Szystowską. Mniejsze groty pomijał on jednak w swoich opisach, „gdyż nie przedstawiają one większego interesu” (Zaruski 1923). W dniu 8 lipca 1959 r. schronisko zwiedzili grotołazi zakopiańscy (członkowie Koła Zakopiańskiego KW): W.Habil, M. Kruczek i S.Wójcik. w sprawozdaniu z tej akcji, uważanej przez nich za odkrywczą, S. Wójcik podał, że odkrywcy nadali nowemu obiektowi nazwę Jaskinia Mała Zaruskiego. Pod taką nazwą wzmiankę o odkryciu zamieścił [Krygowski] x.y. (1961). Natomiast Habil (1961) opublikował opis położenia i groty, wraz ze szkicem sytuacyjnym, pod nazwą Złomiska. Nieco później używano też nazwy Jaskinia Kozia, ze względu na częste przebywanie w niej kozic (informacja ustna Z. Wójcika).
Historia dokumentacji
Podczas prac nad inwentaryzacją jaskiń tatrzańskich OW PTPNoZ dokumentację schroniska oraz pomiary sytuacyjno-wysokościowe położenia otworu metodą ciągu busolowego sporządziła w dniu 15 sierpnia 1979 r. I. Luty przy współpracy J. Miastkowskiego. Pomiary przeprowadzono za pomocą busoli geologicznej Meridian i taśmy parcianej. Dane sytuacyjno-wysokościowe położenia otworu podano na podstawie pomiarów wykonanych w dniu 16 sierpnia 1981 r. przez Zespół Koła Naukowego Geodetów Górniczych AGH pod kierownictwem W. Borowca. Dane zaktualizowała I. Luty (2009).
Plan opracowała I. Luty.
Bibliografia
[Krygowski, W.] x.y. 1961 (wzmianka o „odkryciu” pod nazwą Mała Zaruskiego); Habil,W. 1961 (opis i szkic położenia oraz jaskini pod nazwą Złomiska); Wójcik, Z. 1966a (niektóre dane morfometryczne, błędna lokalizacja na mapkach, prawdopodobnie jako Łomiska lub Dziura nad Strzelistą); Wójcik, Z. 1968 (lokalizacja na mapce prawdopodobnie jako Łomiska lub Dziura nad Strzelistą); Borowiec, W. i in. 1977,1878 (dane morfometryczne, prawdopodobnie występuje w spisie dwukrotnie: jako Złomiska i Dziura nad Strzelistą); Luty, I. 1982b (informacja o pomiarach sytuacyjno wysokościowych); Gradziński, R. i in. 1985a (dane morfometryczne, orientacyjna lokalizacja na mapie; prawdopodobnie występuje w spisie dwukrotnie: jako Złomiska i Dziura nad Strzelistą); Luty, I. 1988 (nowe dane morfometryczne, lokalizacja na mapie i szkicu ściany, dane historyczne); Jaskinie TPN 2000 (plan, przekrój i opis inwentarzowy).
Źródła
Wójcik, S. 1959 - sprawozdanie (wzmianka o odkryciu pod nazwą Jaskinia Mała Zaruskiego); Wójcik, S. - Inwentarz (wymienia pod nazwą Łomiska).
Opracowali
Jerzy Grodzicki
Izabella Luty