Numer inwentarzowy: T.A-18.01
Gmina: Zakopane (gm. miejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 951 m n.p.m.
Wystawa otworu: ku górze
Inne otwory: 2 - ku górze, 951 m n.p.m.
WGS84: N49.281894, E20.002616
WGS84: N49d 16.9136m, E20d 00.1570m
WGS84: N49d 16m 54.8s, E20d 00m 09.4s
UTM: Easting 427462, Northing 5459272, Zone 34
W prawym orograficznie zboczu Doliny Olczyskiej, w zalesionym stoku, na S od kapliczki w Jaszczurówce.
Drogi dojścia
Idziemy od otworu Jaskini Jaszczurowskiej Wodnej (aktualnie jest on zabudowany bunkrem zabezpieczającym ujęcie wody) kilkanaście metrów do góry, przechodzimy przez szosę i dalej około 230 m leśną drogą do niewyraźnego żlebu. Żleb ten biegnie od szczytu Małego Kopieńca w kierunku strumienia wypływającego z Jaskini Jaszczurowskiej Wodnej. Otwory Jaskini Jaszczurowskiej Wyżniej znajdują się tuż przy drodze, kilka metrów na prawo od niej, w sąsiedztwie leja krasowego ograniczonego od S małymi skałkami eocenu, przypominającymi raczej kamienie. Otwory zasłonięte są częściowo krzewami malin i paprociami. Dojście bez trudności, zwiedzanie dość trudne.
Opis jaskini
Otwór północny jest szczelinowy, ma wymiary około 1,3 m długości i około 0,7 m szerokości. Otwór południowy, położony jest na prostopadłej szczelinie, około 0,5 m dalej na S. Ma wymiary około 1,2 m długości i 0,5-0,3 m szerokości.
Otwór północny prowadzi do 3,3-metrowej studzienki, z dna której odchodzi lekko w dół korytarz długości 6,5 m, rozwinięty na szczelinie o przebiegu W-E. W środkowej części przecięty jest poprzeczną szczeliną. Nieco dalej przechodzimy przez hałdę kamieni i gliny wybranych z dołka w najniższym punkcie korytarza. Koniec korytarza wznosi się stromo, tworzy około 2-metrowy pochyły komin, prawdopodobnie również rozkopany. Otwór południowy prowadzi do 2-metrowej studzienki. Z jej dna ku S odchodzi około 3-metrowy, niski (około 0,5 m wysokości) korytarzyk. Ku N, przez ciasny, częściowo zasypany namuliskiem i przegrodzony gałęziami przełaz, można po oczyszczeniu go przejść do dna północnej studni.
Jaskinia rozwinęła się w piaszczystych wapieniach numulitowych eocenu na dwóch prostopadłych do siebie szczelinach tektonicznych.
Na ścianach występują nieliczne nacieki grzybkowe. Namulisko tworzy glina rezydualna zmieszana z autochtonicznym materiałem wapiennym i piaskiem. Namulisko osiąga znaczną miąższość (ponad 3 m) co widać w końcowej części korytarza północnego, noszącego ślady rozkopywania. W pobliżu otworów występuje gleba i gałęzie. Ostatnio przechodnie wrzucają do wnętrza śmieci.
Jaskinia jest wilgotna, przewiewu nie wyczuwa się. Znaczna część jaskini jest oświetlona. Jedynie najdalsze części korytarzy są ciemne.
Przy otworach rozwija się bujnie roślinność kwiatowa. Nad otworem północnym rośnie drzewo, którego korzenie mogą mieć wpływ na niszczenie jaskini. We wnętrzu rośliny są nieliczne. Faunę reprezentują muchówki i ćmy.
Historia
Historia badań
Wójcik (1960b, 1966a) zamieścił wzmianki o osadach.
Historia eksploracji
Jaskinia została odkryta latem 1958 r. przez J. Głazka i Z. Wójcika. Z. Wójcik dokonał pierwszego zwiedzania (Wójcik 1960d). Brak danych kto i kiedy rozkopywał korytarz północny, ślady rozkopywania są jednak dosyć świeże.
Historia dokumentacji
W ramach inwentaryzacji jaskiń tatrzańskich OW PTPNoZ dokumentację (w tym fotograficzną) sporządziła dnia 2.09.1980 r. I. Luty przy współpracy H. Hercman i W. Władimirowa. Pomiary wykonano busolą geologiczną Meridian i taśmą parcianą. Dane zaktualizowała I. Luty (2009), wykonała też fotografie aktualnego stanu jaskini.
Plan opracowała I. Luty.
Bibliografia
Wójcik, Z. 1960d (wzmianka o odkryciu); Wójcik, Z. 1960b, 1966a (opis osadów, dane morfometryczne); TATRY POLSKIE 1984 (lokalizacja na mapie 1:10 000); Gradziński, R. i in. 1985a (niektóre dane morfometryczne); Jaskinie TPN 1991 (plan, przekrój i opis inwentarzowy).
Źródła
(brak informacji o źródłach)
Opracowali
Jerzy Grodzicki
Izabella Luty