Dziura z Gawrą

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: T.D-18.08
Gmina:
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1570 m n.p.m.
Wystawa otworu: NE

Dane morfometryczne

Długość: 7.0 m
Deniwelacja: 0.0 m

Współrzędne geograficzne

(brak informacji o współrzędnych geograficznych)

Lokalizacja otworu

Ze względu na konieczność ochrony wieloletniego miejsca gawrowania niedźwiedzia brunatnego dokładny opis położenia i dojścia nie może być opublikowany. Dane te wraz ze współrzędnymi topograficznymi dostępne są w archiwum Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zwiedzanie łatwe.

Dokumentacja graficzna

Drogi dojścia

(brak opisu dojścia)

Opis jaskini

     Szeroki na 1,5 m i wysoki na 1 m otwór prowadzi do 7 metrowego, stopniowo zwężającego się korytarzyka. Po 5 m od otworu znajduje się 0,5 m prożek skalny, za którym korytarz zwęża się do szerokości 30 cm i wysokości 40 cm. Namulisko stanowi gleba, za prożkiem dno skalne. Od 1,3 m od otworu, aż do skalnego prożku, na dnie, całą szerokość jaskini wypełnia niedźwiedzi barłóg.

     Jaskinia powstała na szczelinie w wapieniach malmu i neokomu płaszczowiny reglowej górnej.

     Klimat obiektu uzależniony jest od warunków atmosferycznych. Światło rozproszone sięga do końca.

     Flory nie badano. Wewnątrz, w chwili odkrycia stwierdzono świeże ślady gawrowania niedźwiedzia Ursus arctos (barłóg z sierści, mchów, traw i drobnych gałązek świerkowych oraz odchody). Wyślizgane i wypolerowane ściany w przewężeniach, mogą świadczyć o wieloletnim charakterze gawry. W 2007 roku udokumentowano kolejny przypadek gawrowania niedźwiedzia w tej jaskini.

Historia

Historia eksploracji

Jaskinia została wstępnie zlokalizowana w wyniku tropienia niedźwiedzia przeprowadzonego w dniu 14 listopada 2001 roku. Po opuszczeniu gawry przez niedźwiedzia, w dniu 7 maja 2002 roku odnaleziono otwór i dokonano zwiedzania jaskini.

Historia dokumentacji

Dokumentację sporządził Tomasz Zwijacz-Kozica 9 maja 2002 roku przy współpracy Jana Polaka. Zaktualizował T. Zwijacz-Kozica (2009 r.).
Plan opracował T. Zwijacz-Kozica.

Bibliografia

Jaskinie TPN 2004 (plan i opis inwentarzowy); Zięba F., Zwijacz-Kozica, T. 2005 (opis niedźwiedziej gawry, zdjęcia otworu i wnętrza jaskini); Zwijacz-Kozica, T., Zięba F. 2007 (wzmianka o gawrowaniu niedźwiedzia).

Źródła

(brak informacji o źródłach)

Opracowali

Jerzy Grodzicki
Tomasz Zwijacz-Kozica