Numer inwentarzowy: T.E-12.19
Inne nazwy: Dziura pod Ratuszem
Gmina: Kościelisko (gmina wiejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1741 m n.p.m.
Wystawa otworu: WSW
WGS84: N49.244564, E19.917173
WGS84: N49d 14.6738m, E19d 55.0304m
WGS84: N49d 14m 40.4s, E19d 55m 01.8s
UTM: Easting 421188, Northing 5455208, Zone 34
W lewym (or.) zboczu Doliny Małej Łąki, w zachodnim stoku skalno-trawiastej grzędy, położonej między Wielką Turnią i Pośrednią Małołącką Turnią, między dwoma depresjami.
Drogi dojścia
Z Przysłopu Miętusiego niebiesko znakowanym szlakiem podchodzimy nad Kobylarzowy Żleb, następnie trawersujemy ku SE Czerwony Grzbiet i po około 300 m schodzimy około 300 m Skrytym Żlebem opadającym od Źródła Ratusz pod ściany Pośredniej Turni. Nie dochodząc do Nyży pod Ratuszem T.E-12.18 (położonej niżej, po przeciwnej, zachodniej stronie żlebu), skręcamy na prawo (ku E) i trawiasto-skalistym, stromym zboczem grzędy wznosimy się do widocznego z daleka, poszukiwanego otworu. Znajduje się on w podszczytowym pasie skałek tej grzędy, w szczelinowym zagłębieniu, nad 1,8-metrowym prożkiem. Dojście i zwiedzanie łatwe.
Opis jaskini
Szczelinowy otwór ma 2,2 m wysokości i 0,6 m szerokości. Prowadzi do lekko meandrującego, wysokiego korytarza. Po jego lewej stronie widać komin wiodący do wznoszącego się pod kątem 45° korytarzyka, który 5 m dalej staje się zbyt ciasny aby przejść. Skierowany jest on w stronę powierzchni. Poniżej wejścia do tego korytarzyka, w prawo odchodzi 2-metrowa, ślepa szczelina. Główny korytarz lekko opada i po około 3,5 m od otworu rozszerza się, tworząc komorę o szerokości 1,8 m i około 4 m długości, wysoką na 3 do 6 m. Znaczną część komory wypełniają tkwiące na dnie olbrzymie, odpęknięte bloki skalne. Za nimi komora przechodzi w szczelinę zakończoną bardzo ciasnym, około 4-metrowym kominkiem.
Jaskinia rozwinęła się w wapieniach robaczkowych triasu wierchowej jednostki Organów (fałd Czerwonych Wierchów) na szczelinie o kierunku W-E. Na ścianach i blokach skalnych widać wymycia i rynienki. Występują cienkie polewy naciekowe i drobne nacieki twarde, głównie stalaktyty. Namulisko stanowi gruz wapienny z domieszką gliny oraz piasek i żwir granitoidowy. Przy otworze występuje gleba. W osadach znaleziono kości i odchody nietoperzy.
Jaskinia jest wilgotna. Przewiewu nie wyczuwa się. Światło dociera do kilku metrów od otworu.
Rośliny kwiatowe oraz paprocie reprezentowane są ubogo w okolicy otworu, głębiej (do około 2 m) sięgają mchy, glony i porosty, widoczne również na ścianach. Faunę reprezentują nietoperze (latem 1999 r. zauważono 3 sztuki), ćmy, muchówki i inne owady troglokseniczne.
Historia
Historia eksploracji
Brak danych o odkryciu.
Historia dokumentacji
Opis inwentarzowy wraz z planem, będący jednocześnie pierwszą wzmianką zamieścił Koisar (1969b). W ramach prac nad inwentaryzacją jaskiń tatrzańskich OW PTPNoZ w dniu 31 sierpnia 1979 r. dokumentację jaskini oraz pomiary sytuacyjno-wysokościowe położenia otworu metodą ciągu busolowego sporządziła I. Luty przy współpracy S. Juziuka. Pomiary wykonano za pomocą busoli geologicznej Meridian i taśmy parcianej. W lipcu 1999 r. I. Luty przy współpracy D. Lermera uzupełniła pomiary i obserwacje terenowe. Zamieszczony opis i plan wykazują pewne rozbieżności z dokumentacją Koisara (1969b); podczas prac inwentaryzacyjnych i później przeszukiwano jednak dokładnie okolicę i stwierdzono, że jest to niewątpliwie ten sam obiekt. Dane zaktualizowała I. Luty (2009).
Plan opracowała I. Luty.
Bibliografia
Koisar, B. 1969b (plan i opis inwentarzowy pod nazwą Dziura pod Ratuszem); Borowiec, W. i in. 1977,1978 (dane morfometryczne pod nazwą Dziura pod Ratuszem); Luty, I. 1988 (dane morfometryczne, lokalizacja na mapie, dane historyczne, pod nazwą Dziura pod Ratuszem); Jaskinie TPN 2000 (plan i opis inwentarzowy pod nazwą Dziura pod Ratuszem).
Źródła
(brak informacji o źródłach)
Opracowali
Jerzy Grodzicki
Izabella Luty