Numer inwentarzowy: T.D-08.37
Gmina: Kościelisko (gmina wiejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1080 m n.p.m.
Wystawa otworu: S
WGS84: N49.251630, E19.864616
WGS84: N49d 15.0978m, E19d 51.8770m
WGS84: N49d 15m 05.9s, E19d 51m 52.6s
UTM: Easting 417375, Northing 5456049, Zone 34
W lewym orograficznie zboczu Doliny Kościeliskiej, za Bramą Kraszewskiego, przed pierwszym mostkiem.
Drogi dojścia
Doliną Kościeliską idziemy do odgałęzienia niebieskiego szlaku wiodącego na Stoły. Tuż za nim odnajdujemy starą, niewyraźną drogę łagodnie wznoszącą się w kierunku muru skalnego widocznego w lesie. Trawersujemy zbocze ok. 200 m równolegle do dna doliny, aż do miejsca, gdzie skały odchodzą w górę. Dalej podchodzimy za charakterystyczną skałką wysuniętą ku E, wyższą niż poprzednie, nazywaną Dziurawcem. Następnie idziemy dalej w górę doliny, trawersując zbocze poniżej muru skalnego. Dochodzimy pod charakterystyczną turnię z igliczką, wznoszącą się nad pierwszym mostkiem za Bramą Kraszewskiego. Pod tą turnią, na trawiastej, szerokiej półce (od strony Żlebu nad Mostkiem) znajdujemy otwór niewielkiej nyży, a kilka metrów dalej - Dziurę nad Wapiennikiem. Dojść do niej można także wprost z dna doliny stromym żlebem odchodzącym przed mostkiem. Jednak aby wydostać się na półkę nad dolnym pasem skał należy pokonać kruchy, eksponowany prożek. Dojście i zwiedzanie bez trudności, ciasno.
Opis jaskini
Otwór jaskini myty, ma 1 m szerokości i 0,8 m wysokości. Prowadzi do ciasnego korytarza, który po niecałych 2 m zakręca na lewo, a nieco dalej znów ku NE. Po 13 m od otworu korytarz ulega gwałtownemu zwężeniu i nieco dalej szczelina staje się zbyt ciasna do przejścia, choć jej kontynuację widać na znacznym odcinku.
Jaskinia rozwinęła się na szczelinie w wapieniach triasu (?) jednostki Organów (seria wierchowa, płaszczowina Czerwonych Wierchów). Na ścianach miejscami występuje mleko wapienne, a także nacieki grzybkowe. Dno przy otworze pokrywa gleba, dalej namulisko gliniaste z domieszką gruzu wapiennego. W materiale allochtonicznym znajdują się dobrze obtoczone okruchy granitów, gnejsów i piaskowców, a także piasek kwarcowy. Materiał ten miejscami tworzy scementowane buły, które można znaleźć zarówno w dnie jak i na ścianach. Świadczy to o dawnym poziomie wypełnienia jaskini osadem. W namulisku spotyka się także kości zwierząt, a na jego powierzchni w kilku miejscach tworzą się błotne lejki. Jaskinia stanowi stary fragment lokalnego podziemnego przepływu części wód potoku Kościeliskiego z okresu, w którym dno doliny znajdowało się na wyższym poziomie.
Grota jest wilgotna, woda kapie ze stropu i tworzy niewielkie kałuże w obniżeniach dna. Światło sięga ok. 3 m od otworu, przewiewu nie wyczuwa się. W otworze występuje bujna roślinność, głównie trawy i mchy. Przy wejściu spotyka się ślimaki, w głębi występują pająki, komary, ćmy i muchówki. Znaleziono także kości nietoperzy i większych zwierząt (łasic?).
Historia
Historia eksploracji
Jaskinia została odkryta w dniu 8.10.1933 r. przez S. Zwolińskiego i J. Zahorskiego. Opis jaskini i szkic planu został sporządzony przez S. Zwolińskiego w jego prywatnym notatniku. 14 lipca 1992 r., w związku z przygotowywaniem do druku notatników Zwolińskiego, M. Kropiwnicka, I. Luty i T. Mardal odszukali jaskinię.
Historia dokumentacji
Dokumentację sporządziła wówczas I. Luty przy współpracy T. Mardala. Pomiary wykonano taśmą parcianą i busolą geologiczną Meridian. Dane zaktualizowała I. Luty (2009).
Plan opracowała I. Luty.
Bibliografia
Zwoliński, S. 1993 (opis położenia i jaskini, szkic planu); Jaskinie TPN 1993a (plan i opis inwentarzowy).
Źródła
(brak informacji o źródłach)
Opracowali
Jerzy Grodzicki
Izabella Luty