Numer inwentarzowy: T.D-06.06
Inne nazwy: Schronisko VII
Gmina: Kościelisko (gmina wiejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1483 m n.p.m.
Wystawa otworu: N
WGS84: N49.244937, E19.832699
WGS84: N49d 14.6962m, E19d 49.9619m
WGS84: N49d 14m 41.8s, E19d 49m 57.7s
UTM: Easting 415041, Northing 5455340, Zone 34
Dolina Chochołowska, Dolina Dudowa, w masywie Kominiarskiego Wierchu, w zboczach Dudowych Spadów.
Drogi dojścia
Od czarnego szlaku wiodącego z Doliny Chochołowskiej w kierunku Polany Jamy skręcamy w pierwszą nieznakowaną ścieżkę, odgałęziającą się na prawo, do Wąwozu Między Ściany. Podchodzimy nim, a następnie doliną Dudową, aż za Kościół – wybitną turnię widoczną po lewej or. stronie doliny. Skręcamy na prawo, do żlebu Ulica i klucząc niewyraźną percią wśród wiatrołomów, podchodzimy nim do ostrogi skalno-trawiastej, która rozdziela Ulicę na dwie części. Dalej kilkadziesiąt metrów jej prawym orograficznie odgałęzieniem, wzdłuż pasa niskich, uławiconych skałek prawego or. zbocza, docieramy aż do miejsca, gdzie ławice skałek na niewielkim odcinku przechodzą w teren trawiasto-skalisty. Stąd wchodzimy na zbocze, trawersując jednocześnie w lewo (na NE), lub wspinamy się na nie nieco wcześniej po ławicach wapienia i zwieszonych gałęziach jarzębiny. Zbocze jest strome, zalesione, z licznymi wykrotami. Dochodzimy do miejsca osunięcia się lasu (odkryta powierzchnia wapienia) i omijamy je po lewej stronie (dołem). Dalej w lewo do góry, w pobliżu granicy lasu, pod ścianą skałki. Tam odnajdujemy dolny otwór Dudowej Studni (od wejścia na zbocze żlebu około 100 m). Tuż przed otworem, pod ścianą jest trawiasta półka, za nim – rozłożysty smrek. Stąd wprost do góry (około 15 m, łatwo) wspinamy się do otworu Dudowego Schronu T.D-06.06. Dojście łatwe, choć w górnej części nieco eksponowane, zwiedzanie – bez trudności.
Opis jaskini
Otwór schroniska ma 0,7 m szerokości i 1,2 m wysokości, prowadzi do niewielkiej nyży 2,8 m długości, mytej na szczelinie o kierunku 172o w wapieniach malmo-neokomu serii wierchowej. Dno schroniska jest prawie płaskie.
Namulisko tworzy gleba i gruz wapienny. Ściany gładkie, bez nacieków. Schronisko jest suche i widne. Przewiewu brak.
Rośliny kwiatowe występują przy otworze i mniej licznie – w głębi. Na ścianach widać porosty i mchy. Faunę reprezentują ślimaki.
Historia
Historia eksploracji
Schronisko zostało odkryte przez M. Nowicką (Kropiwnicką) i A. Kropiwnickiego w 1957 r. (Informacja ustna M. Kropiwnickiej). Dotąd nie było wzmiankowane.
Historia dokumentacji
W ramach inwentaryzacji jaskiń tatrzańskich OW PTPNoZ, jego dokumentację sporządziła I. Luty przy współpracy T. Ostrowskiego i L. Młynarskiego w dniu 12.08.1979 r. Pomiary wykonano busolą geologiczną Meridian i taśmą parcianą. Dane zaktualizowała I. Luty (2009).
Plan opracowała I. Luty.
Bibliografia
Jaskinie TPN 1991 (plan, przekrój i opis inwentarzowy).
Źródła
(brak informacji o źródłach)
Opracowali
Jerzy Grodzicki
Izabella Luty