W lewym (or.) zboczu Doliny Małej Łąki (Niżniej Świstówki), w dolnej części Baranich Schodków, pod małą skałką w trawniku.
Drogi dojścia
Żółto znakowanym szlakiem podchodzimy Doliną Małej Łąki, następnie skręcamy na prawo, do Niżniej Świstówki i wyraźną, nieznakowaną ścieżką docieramy nad bulę, w pobliże progu, którym prowadzi ukośną płytą Przechód do Wyżniej Świstówki. Spod progu idziemy niewyraźna percią ku W, do Baranich Schodków – trawiastego zachodu przecinającego ukośnie ściany, prowadzącego aż na Wielką Turnię. Zachodem tym, pod ścianami wiedzie nas do góry perć, która na początku jest piarżysta. Po kilkunastu metrach wyczuwamy chłodny prąd powietrza. Pod ścianą, pod niewielkim okapem odnajdujemy otwór Jaskini przy Jędrusiowej Dziurze T.E-12.45, zasłonięty nieco głazami i roślinnością. Jest to dolny otwór systemu. Idziemy dalej, wprost do widocznego w pobliżu otworu Schronu pod Jędrusiową Dziurą. Za tym otworem podążamy trzymając się środkowej części trawiastego upłazu (bliżej jego północnej krawędzi) i po około 25 metrach odnajdujemy małą skałkę przypominającą raczej duży kamień. Pod skałką ukryty jest w trawach otwór Jędrusiowej Dziury T.E-12.43 – górny otwór systemu. Dojście łatwe, zwiedzanie bardzo uciążliwe ze względu na trudne zaciski.
Opis jaskini
Otwór o kształcie zbliżonym do czworokątnego ma 1 m wysokości i 0,5 m szerokości. Prowadzi do kilkumetrowego korytarzyka, który opada stromo nad około 7-metrowy próg. Pod progiem znajduje się salka o wymiarach około 8x5 m. Z jej końca dostajemy się przez ciasny przełaz do wąskiego korytarzyka, opadającego dwoma kolejnymi prożkami o wysokości 3 m i 2 m. Korytarzyk wiedzie do pionowego, trudnego Zacisku w kształcie litery „S” (wg Sienkiewicza, 2007 jest on umieszczony niżej, za obszerną salą, tam gdzie na planie jest korytarz podpisany „Meander” i da się go obejść kominkiem, położonym 2 m wcześniej). Dalej idziemy w dół Meandrem przechodzącym w system wąskich szczelin (ich szerokość nie przekracza 0,6 m) do największej komory jaskini (około 10x6 m). Z komory na prawo biegnie niski, szeroki korytarz o dnie zasłanym drobnym, ostrokrawędzistym rumoszem. Rozdziela się on, by po paru metrach połączyć się nad przewieszonym, 3-metrowym progiem w Sali z Brzytwą o wymiarach 6 m długości, 3 m szerokości i 6 m wysokości. (Z rejonu tej sali można przedostać się do Jaskini przy Jędrusiowej Dziurze, będącej częścią systemu). Wzdłuż tej sali stoi charakterystyczna, wąska płyta skalna, zakończona u góry ostrą krawędzią (Brzytwa). U podstawy brzytwy odgałęzia się 2-metrowa studzienka, uchodząca do ciasnego korytarzyka, opadającego następnie 3-metrowym progiem do kolejnej komory o wymiarach około 6x3x5 m. Dalej ciasnym, 25-metrowym korytarzem dochodzimy do jeziorek – najniższego miejsca w jaskini (-46 m). Dwa płytkie jeziorka pokonujemy zapieraczką. Za drugim z nich, będącym okresowym syfonem (nazywanym Syfonikiem), znajduje się kulista komora o wymiarach 5x6 m, która kończy tą część systemu.
Jędrusiowa Dziura rozwinęła się w wapieniach robaczkowych triasu środkowego (anizyku) wierchowej jednostki Organów (fałd Czerwonych Wierchów). Ma charakter częściowo rozmytej szczeliny. Namulisko stanowi głównie rumosz wapienny z domieszką gliny jaskiniowej, a przy otworze – gleba.
Jaskinia jest wilgotna, a w dolnej części – mokra. Dojście do komory zwanej dawniej końcową bywa odcięte przez okresowy syfonik (latem 1978 r. i podczas kilku wizyt do 1986 r. było tam częściej jeziorko). Wyczuwa się silny przewiew. Światło dociera do kilkunastu metrów od otworu (do pierwszego ciasnego przełazu).
Roślinność kwiatowa rozwija się przy otworze. głębiej sięgają paprocie, mchy i porosty. T. Bielska wymienia następujące gatunki roślin zebranych w dniu 16 lipca 1978 r. (oznaczenia mszaków wykonała J. Mickiewicz):
kwiatowe – Arabis arenosa Scop., Arabis alpina L., Urtica dioica L., Scorphularia scopoli Hoppe, Bellidiastrum michelii Cass., Hutchinsia alpina R.Br., Viola bifloraL., Rhodiola rosea L., Primula elatior Grufb., Ranunculus alpestris L., Galium anisophyllum Vill., Aconitum callibotryon Rchb., Festuca carpatica Dietz;
paprocie – Cystopteris regia Desv., Cystopteris fragilis Bernh., Polystichum lonchitis Roth.
mszaki – Fissidens adianthoides Hedw., Fissidens taxifolius Wils., Ctenidium molluscum Mitt., Mnium orthorrynchumBr. eur., Amblystegium confervoides Br. eur., Tortula ruralisEhrh., Pholia crudaLindb.
W jaskini występują nietoperze, owady troglokseniczne (m.in. motyle Scoliopteryx libatrix, muchówki, komary) oraz drobna fauna wodna, a przy otworze – ślimaki.
Historia
Historia eksploracji
Wstępna część jaskini została odkryta latem 1968 r. przez Andrzeja Dziobę i J. Śmiałowskiego z KKTJ oraz Z. Skuzę ze Speleoklubu Zakopane. Z powodu braku sprzętu doszli oni tylko nad pierwszy próg. O odkryciu zapomniano. W 1971 r. eksplorację przeprowadzili A. Dzioba, A. Górny i A. Kozik z KKTJ . Dotarli oni do pionowego zacisku w kształcie litery “S”, jedynie A. Kozik pokonał go i samotnie osiągnął Salę z Brzytwą. W dniach 11-12 lipca 1971 r. ten sam zespół dotarł do końca jaskini i sporządził jej dokumentację. Do pomiarów użyto busoli i taśmy stalowej. Nadano jaskini nazwę Jędrusiowa Dziura, ponieważ eksplorowana była przez trzech Andrzejów. Plan i opis zamieścił Kobyłecki (1972).
Historia dokumentacji
Podczas prac nad inwentaryzacją jaskiń tatrzańskich OW PTPNoZ w sierpniu 1978 r. florę przyotworową w 1978 r badała T. Bielska, I. Luty przy współpracy zespołu przeprowadziła obserwacje terenowe w jaskini i pomiary lokalizacyjne otworu, następnie do 1986 r. uzupełniała obserwacje. W 1980 r. fotografię otworu wykonał T. Ostrowski. Do pomiarów użyto busoli geologicznej Meridian i taśmy parcianej. Dane sytuacyjno-wysokościowe położenia otworu podano na podstawie pomiarów wykonanych w dniu 17 sierpnia 1981 r. przez Zespół Koła Naukowego Geodetów Górniczych AGH pod kierownictwem W. Borowca.
W dniu 28.07.2006 r. F. Filar udrożnił ponownie przejście między jaskiniami systemu (zlikwidował wielką wantę przed zaciskiem w Jaskini przy Jędrusiowej Dziurze – przyp. I. Luty), a w dniu 17.08.2006 r. prowadził eksplorację na końcu jaskini (Kronika – jaskinie 200008). Sienkiewicz (2007) zawarł uwagi o nieścisłościach planu i opisu, nie zamieścił jednak nowego. Dane zaktualizowała I. Luty (2009).
Plan wg A. Kozika 1974.
Bibliografia
Kobyłecki, A. 1972 (plan i opis); Kozik, A. 1972 (wymienia, podaje długość); Parma, C. 1972 (informacja o odkryciu, krótki opis); Kozik, A. 1974 (plan i opis inwentarzowy); Wójcik, Z. 1978 (wzmianka); Zembrzuski, J. 1979 (limit osobowejść); Borowiec, W. i in. 1977,1878 (dane morfometryczne); Kropiwnicka, M. 1979 (wzmianka o pracach inwentaryzacyjnych); Baryła, J. 1980c (klasyfikacja wg stopnia trudności); Orłowski, J. 1983 (wzmianka dotycząca historii odkrycia); Luty, I. 1982b (informacja o pomiarach sytuacyjno-wysokościowych); TATRY POLSKIE 1984 (lokalizacja na mapie 1:10000); Gradziński, R. i in. 1985a (dane morfometryczne, orientacyjna lokalizacja na mapie); Luty, I. 1989a (dane morfometryczne, lokalizacja na mapie i szkicu ściany, dane historyczne); Bielska, T., Mickiewicz, J. 2000 (flora); Jaskinie TPN 2000 (plan i opis inwentarzowy); Kronika – jaskinie 200008 (udrożnienie zacisku w dolnej jaskini systemu i eksploracja na końcu systemu); Sienkiewicz. P. 2007 (o zastanych zmianach stanu jaskini od czasu zinwentaryzowania, zwiedzaniu systemu oraz nieścisłościach planu).
Źródła
(brak informacji o źródłach)
Opracowali
Jerzy Grodzicki
Izabella Luty