Jasny Awen

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: T.E-12.05
Inne nazwy: Jasna Studnia
Gmina: Kościelisko (gm. wiejska); tatrzański; małopolskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Tatrzański Park Narodowy
Wysokość otworu: 1852 m n.p.m.
Wystawa otworu: ku górze

Dane morfometryczne

Długość: 115.0 m
Deniwelacja: 61.0 m (-61.0m)

Współrzędne geograficzne

WGS84: N49.240154, E19.921582
WGS84: N49d 14.4092m, E19d 55.2949m
WGS84: N49d 14m 24.6s, E19d 55m 17.7s
UTM: Easting 421502, Northing 5454713, Zone 34

Lokalizacja otworu

Dolina Małej Łąki, Czerwone Wierchy, NE zbocze Małołączniaka, Kotliny (kolibiska).

Dokumentacja graficzna

(brak dokumentacji graficznej)

Drogi dojścia

Otwór zlokalizowany około 40 m na wschód i 23,5 m niżej od otworu Jaskini Nad Kotlinami E-12.06 w wypłaszczeniu terenu jest owalnym wylotem pionowej studni, o rozmiarach 4x2 m. Dojść można do niego z Doliny Małej Łąki, od otworu Jaskini Śnieżnej T.E-13.01 lub przez Dolinę Miętusią, trawersując do Kotlin z niebieskiego szlaku turystycznego na Małołączniak. Dojście bez trudności. Zwiedzanie wymaga użycia lin i sprzętu, a uciążliwość zacisków sprawia, że Jasny Awen nie ma znaczenia komunikacyjnego jako jeden z otworów systemu Wielkiej Śnieżnej.

Opis jaskini

Jaskinia stanowi niewielką część systemu Jaskini Wielkiej Śnieżnej.
Wstępna studnia ma głębokość 10 m, na dnie często zalega śnieg. Wielkość stożka śnieżnego jest zmienna (może wytopić się cały). Dalsza droga prowadzi wąskim przejściem w kierunku zachodnim. Korytarzyk schodzi w dół do szerszej salki, z której opada seria stromych prożków, doprowadzających na głębokości -27 m do zacisku o nazwie Bumerang (przed Bumerangiem, po lewej stronie, w stropie niewielki kominek). Prawie poziomy szczelinowy korytarzyk za zaciskiem kończy się 6 metrów dalej 13-metrową, dosyć obszerną studnią. Ponad studnią prowadzi do góry nie zbadany komin. Punkt zjazdowy znajduje się pod wspomnianym kominem, 14 m nad dnem studni. Zjeżdżamy na pokryte głazami dno, omijając zaklinowane wanty. Jesteśmy na głębokości -42 m, będącej niegdyś dnem jaskini. Około 6 m wyżej, nad progiem, widnieje szczelinowe okno. Wznoszący się za nim korytarzyk po kilku metrach doprowadza do bardzo ciasnego zwężenia, zwanego Zaciskiem Marioli. Jest on dostępny tylko dla osób niezwykle szczupłych i został pokonany zapewne przez zaledwie 3 lub 4 osoby (wszyscy z SG Wrocław, w tym W. Augustyn dwukrotnie). Po obu stronach Zacisku Marioli prowadzą w górę niezbadane kominki. Bezpośrednio za nim opada prawie 28-metrowa studnia, której dno leży w Jaskini nad Kotlinami, w niewielkiej salce po prawej or. stronie Piarżystego Korytarza. Połączenie jaskiń znajduje się na głębokości -61 m (-84,5 m w stosunku do otworu Jaskini Nad Kotlinami).
Namulisko Jasnego Awenu tworzą głazy i gruz skalny. W wielu miejscach pojawiają się dopływające od góry strużki wody, podczas deszczu dopływ ten jest bardzo intensywny ze wszystkich otworów w stropie, gdyż ciąg przebiega na małej głębokości pod powierzchnią Kotlin. Wstępna studnia jest w całości oświetlona.

Informacje nt. danych naukowych, historii eksploracji i dokumentacji jaskini oraz literatury znajdują się w opisie Jaskini Wielkiej Śnieżnej wraz z planem i przekrojem.

Historia

Historia dokumentacji

Zaktualizował R.M. Kardaś (2009 r.).
Plan i przekrój opracował M. Gala.

Bibliografia

(brak informacji o bibliografii)

Źródła

(brak informacji o źródłach)

Opracowali

Jerzy Grodzicki
Rafał M. Kardaś