Jaskinia jest utworzona w czerwonych wapieniach bulastych należących do formacji wapienia czorsztyńskiego jednostki czorsztyńskiej. Rozwinięcie jaskini nawiązuje do przebiegu powierzchni międzyławicowych (196/60). Miejscami na ścianach spotyka się słabo wykształcony naciek grzybkowy.
Jaskinia powstała wskutek rozszerzenia powierzchni międzyławicowych i rozmycia szczelin. Obecność materiału żwirowego pochodzącego z Tatr i fliszu podhalańskiego świadczy o łączności jaskini z wodami Białki w czasie zlodowacenia Wisły (Madeyska, 1991). Część osadów wypełniających jaskinię dostała się do niej prawdopodobnie przez nie istniejący obecnie otwór, usytuowany w jej NW części (Valde-Nowak i in., 1995).
Namulisko o znacznej miąższości zostało w części rozkopane i przebadane (Valde-Nowak i in., 1995 i cytowane tam piśmiennictwo).
Jaskinia jest obecnie sucha i w części wstępnej widna, a światło rozproszone dociera do jej końca.
Na ścianie za otworem wejściowym, dodatkowo oświetlonej przez trójkątny otwór w stropie, występują następujące rośliny kwiatowe: Campanula sp., Cardaminopsis arenosa, Galium sp., Festuca pallens, Lotus corniculatus, Melica nutans, M. transsilvanica, Mycelis muralis i krzew Sambucus racemosa oraz paprocie - Asplenium ruta-muraria i Cystopteris fragilis. Głębiej sięgają glony, porosty (np. Lepraria sp.) oraz mchy - Ceratodon purpureus, Didymodon vinealis i Gymnostomum aeruginosum.
Wewnątrz jaskini obserwowano nieliczne pająki (Meta menardi), motyla rusałkę pawika (Vanessa io), a także pojedyncze muchy i komary (10.08.1996 r.).
Ściany i strop jaskini są obecnie w kilku miejscach podparte belkami, gdyż grożą zawaleniem.
Jaskinia została po raz pierwszy zinwentaryzowana przez Kowalskiego (1954). Jej otwór jest zaznaczony na Mapie geologicznej pienińskiego pasa skałkowego (Ark. 4) oraz na mapach w publikacji Grodzińskiej (1979). Jest także przedstawiona w przewodniku geologicznym (Birkenmajer, 1979) i w przewodnikach turystycznych (np. Nyka, 1995).
Ponowną inwentaryzację Jaskini w Obłazowej oraz jej pomiary przeprowadzono 10.08.1996 r. (A. Amirowicz, J. Baryła), uaktualnił J. Baryła (2009 r.).
Plan opracował A. Amirowicz.