Jaskinia Mokra

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: K.Bs-02.09
Gmina: Wisła (gmina miejska); cieszyński; śląskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Lasy Państwowe
Wysokość otworu: 1012 m n.p.m.
Wystawa otworu: ku górze

Dane morfometryczne

Długość: 45.0 m
Deniwelacja: 8.5 m (-8.5m)

Współrzędne geograficzne

WGS84: N49.606667, E18.976667
WGS84: N49d 36.4000m, E18d 58.6000m
WGS84: N49d 36m 24.0s, E18d 58m 36.0s
UTM: Easting 353819, Northing 5496866, Zone 34

Lokalizacja otworu

Beskid Śląski, Wisła-Czarne, w południowym stoku Przysłopu (1025 m n.p.m.).

Dokumentacja graficzna

Drogi dojścia

Od końcowego przystanku PKS Wisła Czarne - Fojtula drogą w górę potoku (szlak niebieski na Baranią Górę) około 15 min. Przy drugim bocznym dopływie (potok Bobrowski) idziemy jego doliną. W górnej części doliny przed nami (z lewej) widoczny Przysłop, na który musimy się wydostać. Warianty są różne, albo dalej w górę potoku i za jego źródliskami w lewo niewyraźną ścieżką aż na grzbiet, gdzie biegnie już szeroka leśna droga, którą dalej na NE ku szczytowi lub też staramy się podejść pod starą przecinkę i nią stromo w górę dochodzimy w okolice szczytu. W szczytowych partiach Przysłopu idąc szeroką, miejscami błotnistą drogą grzbietową w kierunku Baraniej Góry, natrafiamy po lewej stronie, niedaleko od drogi na małe, zarośnięte i słabo widoczne wychodnie skalne. W tym miejscu schodzimy z drogi (na prawo) na S stok i idziemy lasem około 50 m łagodnie w dół (azymut 160°), do płytkiego, wąskiego rowu rozpadlinowego, w którym znajduje się otwór Jaskini Medyków. Stąd schodzimy łagodnie w dół (azymut 100°) około 30 m do niedużego, odkopanego otworu. Zwiedzanie uciążliwe - ciasno i błotnisto, partie wstępne pionowe.

Opis jaskini

 Owalny otwór wejściowy wprowadza do studni wychodzącej po 1,8 m w górnej części wysokiej szczeliny, od której jaskinia dzieli się na dwie części:

I - ku zachodowi - schodzimy (ciasno) nad przewieszony próg (wysokości 3,5 m), którym na dno korytarza o wym.: wysokości 4 m (w stropie szczelina), szerokości do 0,7 m. Po 2 m dochodzimy do zbiornika wodnego, długości 4 m i głębokiego na 0,2 m. Tu korytarz znacznie się obniża, od lustra wody (wypełniającej całe dno) 0,6 m. Za wodą korytarz (nadal niski) biegnie lekko w górę i kończy się po 3,6 m.

II - ku wschodowi - od studni wejściowej przeciskamy się (bardziej w prawo) do prostokątnego otworu szczeliny (głębokości 1,8 m) i przez nieduży korytarzyk schodzimy w dół. Po około 3 m wydostajemy się do wąskiego, ale wysokiego korytarza (3 m) o ścianach litych, w kilku miejscach przeciętego uskokiem, oblepionych miejscami ściekającym błotem. Najoryginalniejsze jest tu jednak dno korytarza, tworzą go zaklinowane głazy, pokryte gliną, które wydają się być "mostem", pod którym znajduje się woda o głębokości od 0,3 do 0,5 m, widoczna w kilku miejscach poprzez szczeliny (pierwsza zaraz za zejściem do korytarza) między głazami. Widoczne pod wodą dno miejscami zwęża się, jest nierówne, poprzegradzane brzytwami skalnymi. Korytarz na pierwszym, 6 m odcinku, w prawej ścianie ma dwa obejścia. Pierwsze o długości 3 m (niezbadane do końca), drugie o długości około 2 m. Po dalszych 5,7 m skręca ku SE, następnie na NE i schodzi nad większy zbiornik wody (długości około 3 m, głębokości 0,6 m). Dalej ku NE korytarz, prawie już cały zalany wodą, zwęża się znacznie i obniża, a około 1 m za zbiornikiem kończy się.

 Jaskinia osuwiskowa powstała w piaskowcach istebniańskich dolnych. Dno pokryte gliną i gruzem, gdzieniegdzie większe bloki.

 Jaskinia wilgotna. Po ścianach w wielu miejscach ścieka mokre błoto, dno wypełnia woda, która utrzymuje się przez cały rok. Świadczyć to może o istnieniu niewielkiego stałego zasilania, choć w zbiornikach nie stwierdzono przepływu. Niewykluczone też jest, że zbiornik z części W łączy się ze zbiornikiem w części E. Jest to jedna z nielicznych jaskiń w polskich Karpatach Fliszowych, w której woda stagnuje w takich ilościach.

 Przewiewu brak. Światło sięga do studni wejściowej. W otoczeniu otworu rośnie trawa, na ścianach wylotu studni wejściowej występują gdzieniegdzie mchy i porosty. W 1999 r. w wodach jaskini stwierdzono - B. Michalska, J. Pukowski, M. Wilga - obecność kilkunastu osobników studniczka (Niphargus tatrensis).

Historia

Historia badań

W 1991 r. E. Dumnicka podjęła badania w zakresie chemizmu wód. Od 1998 r. badania w tym zakresie (stężenie glinu) realizowali J. Motyka i L. Zawierucha.

Historia eksploracji

Jaskinia została odkryta dnia 22 lipca 1989 r. przez P. Gawłowskiego i R. Czarneckiego (Speleoklub Bielsko-Biała).

Historia dokumentacji

Materiał dokumentacyjny zebrali w dniach 7 sierpnia 1989 r., 28 października 1989 r. i 5 listopada 1989 r. J. Pukowski J. Ganszer, K. Jasionek i J. Pawełek (Speleoklub Bielsko-Biała). Pomiary wykonano busolą geologiczną Freiberg oraz taśmą parcianą. W 2005 r. J. Gamszer pomierzyłykonał współrzędne geograficzne GPS. Dane zostały zaktualizowane w 2009 r.
Plan opracował J. Ganszer .

Bibliografia

Gawłowski P. 1989 (umiejscowienie jaskini w jednostkach litostratygraficznych); Klassek G. 1990 (ujęta w wykazie jaskiń i schronisk podskalnych Beskidów i Pogórza Karpackiego); Klassek G. 1991 (ujęta na liście zinwentaryzowanych jaskiń); Jaskinie Polskich Karpat fliszowych 1997a (plan i opis inwentarzowy); Michalska B., Pukowski J., Wilga M. 1999 (nowe stanowisko studniczka); Motyka J., Zawierucha L. 2001 (badania chemizmu wód).

Źródła

(brak informacji o źródłach)

Opracowali

Jerzy Grodzicki
Grzegorz Klassek