Jaskinia Wielkanocna

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: J.Cz.III-07.06
Gmina: Kroczyce (gm. wiejska); zawierciański; śląskie
Właściciel terenu: prywatny
Wysokość otworu: 385 m n.p.m.
Wystawa otworu: ku górze

Dane morfometryczne

Długość: 70.0 m
Deniwelacja: 16.0 m (-16.0m)

Współrzędne geograficzne

WGS84: N50.535556, E19.526389
WGS84: N50d 32.1334m, E19d 31.5833m
WGS84: N50d 32m 08.0s, E19d 31m 35.0s
UTM: Easting 395571, Northing 5599216, Zone 34

Lokalizacja otworu

Wyżyna Częstochowska, okolice Skarżyc, Skały Dupickie, Góra.

Dokumentacja graficzna

Drogi dojścia

Jaskinia znajduje się we wzgórzu, które przez mieszkańców Piaseczna jest nazywane Górą, natomiast na niektórych mapach określane mianem Cydzownika (jednak Cydzownik to pojedynczy ostaniec wapienny, usytuowany obok czerwonego szlaku, pomiędzy Górą a Sowińcem). Z centrum Piaseczna należy pójść drogą ku północy, następnie skręcić w lewo (na zachód) w pierwszą drogę polną (między domami), która poprowadzi na zalesiony grzbiet Góry. W pobliżu otworu jaskini rośnie kilka starych buków, z daleka dobrze widocznych. Pionowy otwór obrywa się dość niespodziewanie na grzbiecie wzgórza, w pobliżu małej polanki. W aktualnej sytuacji, kiedy studnia nie jest zabezpieczona barierkami, jest to miejsce potencjalnie niebezpieczne (mimo ogromnej tablicy ostrzegawczej, zainstalowanej u podstawy wzgórza przez grupę jurajską GOPR).

Opis jaskini

Studnia, o głębokości 13 m, ma formę kwadratu o bokach ok. 2x1,7 m. Na początkowym odcinku została ona sztucznie poszerzona, o czym świadczą ślady po odwiertach. Są tu również zachowany ślady po wyciągarce, służącej do wydobywania urobku na zewnątrz. W swej środkowej części studnia traci pionowy charakter, zamieniając się w pochylnię. Na ścianach w dolnej części studni występują formy naciekowe (żebra), mocno jednak zerodowane. Tam też są dwa małe boczne korytarzyki (jeden z nich tworzy pętlę wokół bloku skalnego) z licznymi, dobrze zachowanymi naciekami (żebra, nacieki kaskadowe). Poniżej znajduje się komora, dość obszerna - o wymiarach 8x4 m, i wysoka maksymalnie do 2 m. Jej spąg jest całkowicie wypełniony gruzem wapiennym (jedynie w linii spadku ze studni gromadzi się próchnica). Na stropie w dolnej części komory są nacieki, w postaci małych stalaktytów i żeber. Po przeciwnej, północno-wschodniej stronie znajduje się ciasne wejście do małego korytarzyka, w którym również zachowały się nacieki, głównie polewy. W lewej, zachodniej części komory jest niskie, wymagające czołgania przejście do następnej sali.

Po wspięciu się na metrowy, wantowy prożek wychodzi się do największej w jaskini sali końcowej. Ma ona formę owalną, o średnicy około 9 metrów i wysokości ok. 7 m. Całe jej dno zajmuje wielkie i bardzo strome usypisko, utworzone przez zwietrzelinę wapienną, gruz oraz ilaste osady. Prawdopodobnie pochodzi ono z pierwotnego, obecnie niedostępnego otworu jaskini. Pośrednio świadczy o tym pozorna ścianka w najwyższym miejscu sali, utworzona z pozlepianych bloków wapiennych. Z powierzchni przenikają tu korzenie drzew. Usypisko tworzy od strony zachodniej rodzaj wysokiej rampy, podciętej metrowym urwiskiem. W ścianie sali, na wysokości około 3 metrów nad przełazem, są ukryte dwie nyże, z dobrze zachowaną szatą naciekową. Jest to jednak wyjątek, gdyż ściany tej Sali są w dużym stopniu zniszczone, z widocznymi, przełamanymi żyłami kalcytowymi.

We wschodniej części sali jest niskie przejście do bocznej komory. Na uwagę zasługuje w tym miejscu małe boczne okienko między salami, w którym występują pola ryżowe, żebra naciekowe i polewy. Komora ma formę okrągłą, na jej spągu jest namulisko gliniaste, zmieszane z gruzem wapiennym. Poprzez dwa małe prożki opada stąd w dół, w kierunku zachodnim, niski, stopniowo zanikający korytarzyk, również w wielu miejscach ozdobiony naciekami. Szczególnie interesujące są dość duże kongregacje grzybków.

Jaskinia ma ustabilizowany mikroklimat. Chronią się tu troglofilne bezkręgowce, w tym ślimaki pomrowy i motyle Triphosa sp. W okresie zimowym hibernują nietoperze, głównie nocki duże Myotis myotis (1992 r. – 11 os.) oraz sporadycznie podkowce małe, nocki rude i gacki wielkouche.

Historia

Historia eksploracji

Jaskinia została odkryta w latach międzywojennych, podczas poszukiwania szpatu. W trakcie późniejszej, podobno bardzo intensywnej eksploatacji, została w dużym stopniu zniszczona. Trudno jednak obecnie określić we wnętrzu jaskini miejsca, w których wydobywano urobek. Jest bardzo prawdopodobne, że także obecna sala końcowa (za przekopem) była obiektem eksploatacji i dopiero później ciasne przejście do niej zostało przysypane. Jaskinia została powtórnie „odkryta” w latach 60-tych XX-go wieku przez grotołazów ze Speleoklubu Częstochowskiego – M. Bednarka i J. Radziejowskiego, w oparciu o informacje uzyskane od miejscowej ludności. Wtedy też, konkretnie w sierpniu 1967 r. M. Bednarek wykonał pierwszy jej plan oraz użył wobec niej nazwy „Jaskinia Psia”. W 1974 r. grotołazi z Zawiercia wykonali przekop do komory końcowej.
Dopiero w 1976 r. została po raz pierwszy wzmiankowana w piśmiennictwie (biuletyn KKS „Meander”), pod aktualną nazwą, przez M. Czepiela.

Historia dokumentacji

Pierwszy opis i plan, autorstwa Szelerewicza i Górnego, ukazał się w 1986 r. Weryfikację planu wykonał J. Zygmunt w dniu 27 sierpnia 2009 r.
Plan opracowali M. Szelerewicz i J. Zygmunt.

Bibliografia

Czepiel M. 1976 (wzmianka); Szelerewicz M., Górny A. 1986 (opis, plan); Postawa T, Węgiel A., Zygmunt J. 1994 (obserwacje nietoperzy); Bardziński W., Pawełczyk Wł. 1995 (opis).

Źródła

(brak informacji o źródłach)

Opracowali

Jerzy Mikuszewski
Jerzy Zygmunt