Jaskinia Sucha

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: J.Cz.III-04.07
Gmina: Niegowa (gm. wiejska); myszkowski; śląskie
Właściciel terenu: prywatny
Wysokość otworu: 365 m n.p.m.
Wystawa otworu: NNE
Inne otwory: 2 - ku NW; 3 - ku NW; 4 - ku NW (N 50°36'57,8'', E 19°29'06,1'').

Dane morfometryczne

Długość: 55.0 m
Deniwelacja: 21.0 m (-21.0m)

Współrzędne geograficzne

WGS84: N50.616111, E19.485278
WGS84: N50d 36.9667m, E19d 29.1167m
WGS84: N50d 36m 58.0s, E19d 29m 07.0s
UTM: Easting 392840, Northing 5608231, Zone 34

Lokalizacja otworu

Wyżyna Częstochowska, Mirów, Góry Mirowskie, Grzęda Mirowska.

Dokumentacja graficzna

Drogi dojścia

Jaskinia znajduje się w północno-wschodnim skraju Grzędy Mirowskiej, położonej pomiędzy zamkami w Mirowie i Bobolicach. W ostatniej – wschodniej kulminacji wychodni skalnych, zwanej w środowisku wspinaczkowym Skrzypcami, znajdują się otwory jaskini. Jeden z nich – zachodni, jest położony w odległości około 30 metrów na wschód od okazałego otworu Jaskini Stajnia, na tym samym poziomie.

Opis jaskini

 Do wnętrza jaskini prowadzą cztery otwory. Otwór pierwszy (1) znajduje się we wschodnim zboczu Skrzypiec, ponad 6-metrowym progiem. Próg jest eksponowany ale dostępny przy pomocy łatwej wspinaczki, w skali III. Sam otwór wyprowadza na mały, zawieszony nad progiem tarasik, co w sumie daje bardzo efektowną sytuację. Otwór ma formę portalową, o szerokości jednego metra i wysokości 2,5 m. Otwór drugi (2) wyprowadza w połowie północno-zachodniej ścianki ostańca, na wysokości około 8 metrów. Ma kształt ósemki, o wysokości około metra. Jest on trudno dostępny, prowadzi przez niego droga wspinaczkowa „Skrzypce” o trudnościach VI+. Otwór trzeci (3) także znajduje się w ściance, tej samej ale na niższym poziomie, wynoszącym około 3,5 metra. Jest on dostępny jedynie metodą wspinaczkową; wiedzie tędy droga o nazwie „Komin Skrzypiec” (trudności V+). Ostatni otwór (4) jest usytuowany u podstawy tej samej ścianki. Jest on dość ciasny, o szerokości 0,4 i wysokości 0,5 m.

Pomiędzy otworami przebiegają korytarze, tworząc swoisty labirynt. Są one wąskie, na niektórych odcinkach mające do 5 m wysokości, rozwinięte na sieci pionowych spękań. Zaznacza się tu silny przewiew powietrza, przez co płytsze partie jaskini są suche, a ściany silnie skorodowane. W głąb masywu prowadzi niski i stromo opadający korytarz o przekroju rury; posiada on ściany silnie ogładzone przez wodę. Przegradzają go dwie studnie, o 4 i 7 metrowej głębokości. Najniższą część jaskini, położoną na poziomie -21 m, stanowi niewielki korytarzyk, odchodzący z dna 7-metrowej studni, jest wypełniony gliną.

Jaskinia nie posiada szaty naciekowej, tylko w kilku miejscach zachowały się zwietrzałe resztki nacieku wełnistego. Za to jej ściany mają klasyczną krasową budowę; wyróżniają się tutaj liczne wymycia, kotły wirowe i fragmenty o serowatej budowie.

Dno generalnie jest skaliste, lecz w sąsiedztwie otworów przykryte namuliskiem próchnicowym. W partiach najniższych występuje namulisko ilasto-gliniaste.

Mikroklimat, dzięki licznym połączeniom z powierzchnią, jest zmienny, uzależniony od warunków powierzchniowych. Ale w dolnych partiach już całkowicie ustabilizowany, jaskiniowy. Dlatego mogą tu zimować nietoperze. Stwierdzono m.in. takie gatunki jak gacek brunatny Plecotus auritus i podkowiec mały Rhinolophus hipposideros. W pobliżu otworów występuje roślinność nawapiennych muraw. Przy otworze pierwszym rośnie czerniec gronkowy, dość rzadka roślina związana z lasami bukowymi.

Historia

Historia eksploracji

Jaskinia znana jest od dawna.

Historia dokumentacji

Dopiero w 1975 r. została opublikowana przez M. i B. Czepielów w biuletynie okolicznościowym Speleoklubu PTTK Katowice. Istnieje przytoczona jeszcze przez K. Kowalskiego i wielokrotnie powtarzana hipoteza, że być może jest ona jednym z trzech obiektów wzmiankowanych w roku 1913 przez S. Lencewicza. Wspomina on jaskinie w okolicach Mirowa o nazwach: Piekło, Czyściec i Niebo. Mogłoby to pasować do trzech sąsiadujących grot, tj.: Stajni, Obory i Suchej (?), gdyż innych, odpowiednio dużych w tym rejonie nie stwierdzono.

Plan opracował M. Szelerewicz, na podstawie pomiarów własnych, A. Tyrpy i J. Szelerewicza, wykonanych w sierpniu 1982 r.

Bibliografia

Czepiel M. 1975 (plan, przekrój, informacja); Szelerewicz M., Górny A. 1986 (plan, opis).

Źródła

Postawa T. 2001 (sprawozdanie z obserwacji nietoperzy).

Opracowali

Jerzy Mikuszewski
Jerzy Zygmunt