Jaskinia Mysia

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: J.Cz.I-01.05
Gmina: Częstochowa (gmina miejska); Częstochowa (miasto na prawach powiatu); śląskie
Właściciel terenu: prywatny
Zarządca: Huta Częstochowa
Wysokość otworu: 283 m n.p.m.
Wystawa otworu: ku górze

Dane morfometryczne

Długość: 80.0 m
Deniwelacja: 20.5 m (-20.5m)

Współrzędne geograficzne

WGS84: N50.792222, E19.197222
WGS84: N50d 47.5333m, E19d 11.8333m
WGS84: N50d 47m 32.0s, E19d 11m 50.0s
UTM: Easting 372940, Northing 5628269, Zone 34

Lokalizacja otworu

Wyżyna Częstochowska, Wzgórza Częstochowskie, Częstochowa-Kucelin, Góra Prędziszów.

Dokumentacja graficzna

Drogi dojścia

Od końcowego przystanku autobusowego linii 11 należy udać się na południe, wzdłuż opuszczonego bloku mieszkalnego, w kierunku rozległego, częściowo zalesionego młodnikiem sosnowym wzgórza. Po dotarciu do obrywu ścian kamieniołomu droga prowadzi w lewo, na wschód. W północno-wschodnim ograniczeniu kamieniołomu, w odległości 2,5 m od jego krawędzi, na prawie płaskim, kamienistym lecz pozbawionym skałek oraz roślinności zboczu, znajduje się niepozorny, poziomo usytuowany otwór jaskini. Ze względu na trudne zaciski jaskinia jest trudna i niebezpieczna w zwiedzaniu.

Opis jaskini

Otwór jaskini ma wymiary 0,3x0,6 m i stanowi trudny do pokonania, pionowy zacisk o trudnościach Z-II. Na głębokości 1 m zacisk rozszerza się w mytą studzienkę o głębokości 5,2 m. Sprowadza ona do szczelinowatego korytarza, rozwiniętego na tektonicznym pęknięciu, o kierunku SW-NE. Także dalsza część jaskini ma tektoniczny charakter. Wspomniany korytarz opada stromo w dół aż do podcięcia 6-metrowym progiem. Zapieraczkowy trawers w połowie jego wysokości prowadzi do małej salki, ograniczonej od góry zaklinowanymi blokami. Poniżej progu, po przejściu kolejnego przewężenia, w kierunku SE prowadzi ciasny korytarz, który na poziomie –10 m, poprzez wąską szczelinę i fragment mytego korytarzyka, jest zamknięty zawaliskiem. Natomiast na poziomie –16 m, poprzez kolejny, trzeci zacisk można przejść do głębokiej i zwężającej się szczeliny, osiągalnej tylko do głębokości 20 m. 

Wracamy do zakręcającego w kierunku północno-wschodnim, głównego ciągu. Poniżej wspomnianego już trawersu korytarz powiększa swą szerokość do 1 metra. W płytkiej, 2-metrowej, urywającej się pod wschodnią ścianką studzience jaskinia osiąga maksymalnie dostępną głębokość -20,5m.

Powatała w wapieniach jurajskich. Wszystkie korytarze Jaskini Mysiej posiadają charakter pionowych szczelin, wysokich do 10 m i szerokich do 1 m. Ich dno jest zagruzowane odpękniętymi kamieniami i rumoszem skalnym. Namuliska brak. Szata naciekowa jest reprezentowana jedynie przez niepozorne formy grzybkowe w południowo-wschodnim odgałęzieniu.

Jaskinia jest sucha, pozbawiona cieków wodnych, zbiorników a nawet deszczu podziemnego. Rozproszone światło dociera do dna wlotowej studzienki.

Poza naskalnymi glonami i porostami roślinność nie występuje w tej strefie. W okresie zimowym obserwowano w jaskini hibernujące, pojedyncze nietoperze. Wlotowa studnia jest naturalną pułapką dla zwierząt aktywnych na powierzchni gleby, stąd też obecność w tym miejscu wielu bezkręgowców, takich jak biegacze Carabidaei trzyszcze Cicindela sp. z gromady owadów oraz stonogi Oniscus sp. z gromady skorupiaków. Wszędzie można zauważyć ślady (głównie odchody) myszy Apodemus sp., prawdopodobnie myszy leśnej i zaroślowej, szukających tu łatwej zdobyczy i bezpiecznego schronienia. Z grupy trogloksenów występują ślimaki bezskorupowe - pomrowy Limax sp.

Historia

Historia eksploracji

Jaskinia została odkryta 16 sierpnia 1992 r. przez J. Śliwińskiego ze Speleoklubu Częstochowa. Partie za zaciskiem odkryto 24 października 1992 r., z udziałem K. Sywuli i W. Małolepszego.

Historia dokumentacji

W grudniu 1992 r. jaskinię pomierzył J. Śliwiński, aktualizacji materiałów obserwacyjnych dokonał J. Zygmunt w dniu 18 maja 1999 r. Dane zaktualizował J. Zygmunt w 2009 r.
Plan opracował J. Śliwiński.

Bibliografia

Śliwiński J. 1993 (opis, plan); Zygmunt J. 2003 (wykaz jaskiń).

Źródła

Zygmunt J. i in. 2000 (dokumentacja).

Opracowali

Jerzy Grodzicki
Jerzy Zygmunt