Jaskinia Księdza Borka

Informacje ogólne

Numer inwentarzowy: J.Cz.III-04.06
Gmina: Niegowa (gm. wiejska); myszkowski; śląskie
Właściciel terenu: Skarb Państwa
Zarządca: Lasy Państwowe
Wysokość otworu: 380 m n.p.m.
Wystawa otworu: ku górze

Dane morfometryczne

Długość: 90.0 m
Deniwelacja: 21.0 m (-21.0m)

Współrzędne geograficzne

WGS84: N50.630556, E19.479722
WGS84: N50d 37.8334m, E19d 28.7833m
WGS84: N50d 37m 50.0s, E19d 28m 47.0s
UTM: Easting 392480, Northing 5609845, Zone 34

Lokalizacja otworu

Wyżyna Częstochowska, Niegowa, Góry Mirowskie, Skały Mirowskie, Góra Wielki Bukowiec.

Dokumentacja graficzna

Drogi dojścia

Jaskinia znajduje się w południowo-zachodnim ograniczeniu góry Wielki Bukowiec. Z czerwonego szlaku należy udać się ku wschodowi, leśną drogą biegnącą dnem dolinki pomiędzy Bukowcem a Górą Mirowską. Po przejściu około 600 metrów, w pobliżu rozwidlenia dróg, w miejscu gdzie czerwony szlak skręca na południe (znak zakrętu w prawo jest wymalowany na drzewie!), trzeba skręcić na północ. Otwór jaskini jest położony w odległości około 100 metrów od drogi, w ziemi na dnie leja, w lesie sosnowym, około 40-letnim. Jest trudny do znalezienia. Właściwy otwór, w postaci pionowego prześwitu o wymiarach 0,4x0,6 m (Z-1), jest ukryty w ziemno-skalistym leju, na głębokości 2 m, tuż pod pniem sosny.

Opis jaskini

Dalej wg Radziejowskiego: „Za otworem znajduje się 5,5-metrowa studzienka. Kończy się ona niewielką półeczką, od której upada bardzo stromy 25-metrowy korytarz (pochylnia). Po prawej stronie znajduje się otwór, który łączy studnię wejściową z dalszymi partiami jaskini. Pochylnia prowadzi do niewielkiej salki. Stamtąd ciasny przełaz w prawo przechodzi w wysoki korytarz, który po 6 m zakręca w lewo pod kątem prostym. Po przekroczeniu dwóch niewielkich progów (2,5 i 0,5 m) korytarz znowu zakręca w prawo. Schodząc w dół dwoma następnymi progami (1,3 i 3,0 m), dochodzi się do salki końcowej, wysokiej do 15 m.”.

 Jaskinia jest utworzona przez dwie równoległe szczeliny, o przebiegu NW-SE, łączące się ze sobą na różnych poziomach. Praktycznie jest pozbawiona szaty naciekowej, poza nielicznymi wykapkami i polami grzybków naciekowych. Dno zalega rumosz wapienny i namulisko piaszczysto-gliniaste. Poniżej wlotowej studzienki zbiera się próchnica, wypłukana z powierzchni.

W jaskini nielicznie zimują nietoperze, należące do gatunków: nocek duży Myotis myotis (max.10 os. – 11.02.97, 06.03.2003), nocek Natterera Myotis nattereri (max.12 os. – 30.01.95), podkowiec mały Rhinolophus hipposideros (max.5 os. – 11.02.97, 22.02.2000) i gacek brunatny Plecotus auritus (max.4 os.– 30.01.95).

Historia

Historia eksploracji

Jaskinię odkryli szpatowcy. Jej nazwa pochodzi od nazwiska ks. Borka, piastującego w okresie międzywojennym funkcję proboszcza w parafii Niegowa. Prawdopodobnie zwiedził ją jako pierwszy turysta. Zajmował się także opisem krajoznawczo-folklorystycznym regionu, tworząc swoistą kronikę. W marcu 1957 roku jaskinia została spenetrowana przez członków Sekcji Grotołazów Koła PTTK przy AGH w Krakowie: Ludwika Kniesznera i Jerzego Sławińskiego, na podstawie wskazówek kościelnego – pana Grabka. Jej lakoniczny i nieprecyzyjny, pozbawiony planu opis został opublikowany w piśmie „Grotołaz” nr 5, pod nazwą „Jaskinia Spękana”: „W dnie leja zapadliskowego opada studnia głęboka na 25 m, o średnim kącie nachylenia 55 stopni, wychodząca do sali. Ciasny korytarz doprowadza do szczeliny, wychodzącej następnie nad drugą, prawie 30-metrową studnię, kończącą się sporą komorą. Obie studnie komunikują się kilkoma korytarzykami. (...) Nacieków mało.”. Wiele lat później Wiśniewski opublikował fragment dziennika J. Sławińskiego opisujący owo wejście: „W dość potężnej kępie jałowców pan Grabek pokazuje nam otwór zarzucony głazami. Po odsunięciu głazów ukazuje nam się dość ciasna pionowa studnia. Schodzę tym korytarzem ok. 30 m i znajduję się w małej niszy, od której na wszystkie strony rozchodzą się bardzo ciasne korytarze. (...) Ok. 5 m pod powierzchnią, niedaleko wyjścia od studni głównej odbiega korytarz. W prawo schodzimy na dół i kopiemy się korytarzem, który łączy się z otworem, wiodącym na prawo od głównej studni. (...) Po drodze obrączkujemy parę nietoperzy – 3 nocki i podkowca.”

Po wielu latach otoczenie jaskini znacząco się zmieniło. W miejscu już nie występujących jałowców wyrósł las sosnowy, sztucznie nasadzony. W pobliżu leja występują inne krzewy: dereń i leszczyna oraz podrosty buka. Miejscowa ludność znała od dawna jaskinię jako „szczelinę gdzie lecą kamienie” lub „jaskinię księdza Borka”.

Historia dokumentacji

W roku 1960 zwiedził ją i wstępnie pomierzył Maciej Pogorzelski „Bąbel” ze Speleoklubu Częstochowskiego. Siedem lat później opis i plan jaskini, autorstwa Janusza Radziejowskiego i Marka Bednarka, został opublikowany w biuletynie SCC „Niphargus”. Ponownie opisali jaskinię w roku 1986 A. Górny i M. Szelerewicz, załączając plan J. Zygmunta, zestawiony na podstawie pomiarów J. Zygmunta, K. Adamka, P. Guta i J. Skalika, z dnia 21 maja 1983 r.
Plan opracował J. Zygmunt.

Bibliografia

Knieszner L. 1957 (opis); Wiśniewski W. W. 1997c (informacja); Wiśniewski W. W. 1998d (sprostowanie); Radziejowski J. 1967b (opis, plan); Szelerewicz M., Górny A. 1986 (opis, plan).

Źródła

Postawa T. 2001 (sprawozdanie z obserwacji nietoperzy).

Opracowali

Jerzy Mikuszewski
Jerzy Zygmunt